Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Odpis pohľadávok

Dobrý deň.

Prosím o informáciu k tvorbe a účtovaniu opravných položiek k pohľadávkam.

Spoločnosť XY sro eviduje dve neuhradené pohľadávky:

1. pohľadávka z roku 2016 – dodaný tovar s inštaláciou, splatná 02/2016

2. pohľadávka z roku 2016 – úroky z omeškania , splatné 5/2016

V 3/2018 (do doby zostavenia ÚZ) spoločnosti spísali Dohodu o urovnaní, v ktorej sa dohodli, že ako finálny nárok dlžník uhradí 50 % z pohľadávky do 30.4.2018.

K 31.12.2017 teda XY sro vytvorí opravné položky k pohľadávkam v 100 % výške, z toho 20 % z istiny pohľadávky za dodaný tovar s inštaláciou daňovo uznané, zvyšok 80 % a 100 % z pohľadávky za úroky z omeškania – tvorba OP daňovo neuznané.

K 31.12.2018 vyradenie pohľadávky – odpis pohľadávky so zrušením opravnej položky 391/311, pričom ZD sa zvýši o tých 20 %, o ktoré bol v minulosti znížený.

Otázkou je následne daňová uznateľnosť, či je možné považovať za trvalé upustenie od vymáhania, ktoré sa akceptuje z pohľadu § 19 odst.2 písm r. ZDP za daňový výdavok?

Ďakujem

Silvia Hajduová

Odpoveď od odborníka

Podľa § 19 ods. 2 písm. r) sa uznáva OP…...

Odpoveď odborníka môžu vidieť len členovia klubu. Staňte sa členom klubu Podnikam.sk, kliknite sem
Máte inú otázku na odborníka? Spýtať sa inú otázku

Odpoveď od odborníka

Pod...

Odpoveď odborníka môžu vidieť len členovia klubu. Staňte sa členom klubu Podnikam.sk, kliknite sem
Máte inú otázku na odborníka? Spýtať sa inú otázku
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X