Túžbou po podnikaní je obdarené veľké množstvo ľudí. Veď, kto by nechcel byť pánom svojho času a popri tom zarábať rozprávkové peniaze? Zidealizovaný obraz podnikateľov je veľmi dobrou motiváciou. Veľa ľudí chce, ale len malej časti sa to podarí.
Z toho veľkého počtu ľudí ašpirujúcich po podnikateľskej dráhe, drvivá väčšina skončí pri uvažovaní. Základná otázka je „ako a s čím začať podnikať?“
Na prvý pohľad jednoduchá otázka, ktorá je však najväčšou bariérou v zmene života zamestnanca na život podnikateľa. Pri začiatkoch je potrebné túto otázku vyriešiť. Podnikať bez nápadu a vedomosti ako na to, sa jednoducho nedá.
Na podnikanie nie je potrebný žiadny revolučný nápad. Tých sa objavuje menej, ako by ste si mysleli. Dokonca aj väčšina veľmi úspešných podnikateľov nezbohatla vďaka revolučným nápadom. Väčšina z nich ani nič nové nevymyslela – akurát sa inšpirovali u ostatných a doviedli jednu myšlienku k dokonalosti.
Podnikateľské začiatky sú vo všeobecnosti univerzálne. Otázku, ako začať podnikať na Slovensku, v Českej republike, Holandsku, Írsku, Kanade, Nemecku, Nórsku, UK, či USA, vždy vyriešite rovnako. Výberom vhodnej oblasti podnikania a identifikovaním príležitostí.
Najdôležitejšie je vybrať si oblasť, ktorá je otvorená novým podnikateľským subjektom. Ideálne sú rastové oblasti s nízkymi bariérami na vstup. Mnohé druhy podnikania sú prísne regulované a pre začínajúcich podnikateľov je veľmi komplikované sa do nich dostať. Výbornou voľbou sú prudko rastúce časti ekonomiky, pretože v takomto prostredí si dokážu pre seba čosi uchmatnúť aj nie najlepšie organizované firmy.
Ako začať podnikať v gastronómii, autodoprave, cestovnom ruchu, s účtovníctvom či stavebníctvom? Na začiatok je dobré si pozrieť, do akej miery je daná oblasť podnikania regulovaná. V tomto smere je dôležitý živnostenský zákon, ktorý živnosti rozdeľuje do dvoch kategórií – voľné a regulované (koncesie). Regulované zase delí na remeselné a viazané. Na podnikanie v oblasti voľných živností potrebuje splniť iba všeobecné podmienky – čistý register trestov a minimálny vek 18 rokov. Pri regulovaných živnostiach musíte doložiť doklad o vzdelaní či odbornej skúške.
Napríklad účtovníctvo je podľa živnostenského zákona voľnou živnosťou. Autodoprava je na druhú stranu viazaná živnosť. Rovnako môžete postupovať pri odpovedaní na otázku, ako začať podnikať v poľnohospodárstve, zdravotníctve, upratovaní, podnikaní s realitami, v pneuservise, s kaviarňou, kvetinárstve, s oblečením, cukrárstve či kamiónovej doprave.
Živnostenský zákon má dve dôležité prílohy – zoznam remeselných živností a zoznam viazaných živností. Ak svoj plánovaný predmet podnikania nenájdete ani na jednom z týchto zoznamov, predmet podnikania patrí medzi voľné živnosti a nepotrebujete splniť žiadne špeciálne podmienky. Živnostenský zákon neobsahuje zoznam voľných živností. Zákon nepozná jednotlivé druhy voľných živností. Ministerstvo vnútra však zverejňuje nezáväzný zoznam odporúčaných voľných živností.
Podnikanie s nehnuteľnosťami patrí do viazaných živností. V zozname viazaných živností sa v časti poznámka dozviete, čo všetko bude od vás živnostenský úrad vyžadovať. V tomto prípade ide o požiadavku na vzdelanie a prax. Pokiaľ tieto veci nespĺňate, ešte to neznamená, že dvere podnikania s realitami sú pre vás zahatané. Najjednoduchším riešením je zamestnať niekoho vo firme, kto bude garantom týchto požiadaviek. Bližšie informácie k tomuto sa dozviete v článkoch webu Podnikam.sk.
Medzi rady, ako začať podnikať, je vždy vhodné zaradiť aj spôsob financovania podnikania. Detailný návod, ako začať podnikať bez peňazí, respektíve ako začať podnikať bez kapitálu/s malým kapitálom (z nuly), nikde nenájdete. Veľa ľudí zvykne začínajúcich podnikateľov odrádzať tvrdením, že bez kapitálu sa podnikať nedá. Ono je síce pravda, že s množstvom peňazí na bankovom účte to ide ľahšie, nezaručuje to ale úspech. V začiatkoch podnikania sú ďaleko dôležitejšie veci ako peniaze – napríklad vôľa, odhodlanie, cieľavedomosť a vytrvalosť.
Otázka, ako začať podnikať v kozmetike je pomerne častou. Týka sa najmä žien, ktoré v tejto oblasti vidia veľký priestor na uplatnenie. Výdaje na kozmetiku a kozmetickú starostlivosť stabilne rastú a existuje len veľmi malá pravdepodobnosť, že do tejto oblasti podnikania vstúpi nejaký veľký podnikateľský subjekt, ktorý ohrozí malých živnostníkov. Na začiatok sa odporúča začať podnikať bez toho, aby to narušilo zamestnanecký pomer.
V článkoch webu Podnikam.sk sa dozviete aj to, ako podnikať popri zamestnaní. Ako sa to prejaví na vašich daniach, odvodoch – ako si vybaviť živnosť a tak ďalej. Dozviete sa aj to, ako podnikať z domu a zároveň si plniť všetky zákonné povinnosti.
V posledných rokoch sa veľa podnikateľskej aktivity prenáša do online sveta. Čakajú vás aj články, kde vám do detailov vysvetlíme, ako podnikať cez internet. Prípadne, ako rozbehnúť vlastný eshop a premeniť ho na ziskový projekt.