Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako prebieha valné zhromaždenia v s.r.o. a ako vyzerá vzor zápisnice?

Valne zhromazdenie zapisnica
valne zhromazdenie zapisnica
19. júla 2021 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Platná právna úprava ustanovuje, že každá s.r.o. musí povinne vytvárať valné zhromaždenie spoločníkov ako najvyšší orgán spoločnosti. Každý zo spoločníkov sa na rokovaní valného zhromaždenia zúčastňuje buď osobne alebo v zastúpení splnomocnencom udeleného na základe písomného plnomocenstva. Výnimku tvoria len konatelia spoločnosti a členovia dozornej rady, ktorí nemôžu byť splnomocnení na zastupovanie.

Účasť spoločníka na rokovaní valného zhromaždenia

Každý spoločník môže svoje práva na valnom zhromaždení vykonávať sám alebo prostredníctvom splnomocneného zástupcu. Splnomocniť na zastupovanie môže inú fyzickú alebo právnickú osobu, v mene ktorej potom vystupuje člen alebo členovia jej štatutárneho orgánu. Udelené plnomocenstvo musí byť vyhotovené v písomnej forme a je potrebné pripojiť ho k zápisnici z rokovania valného zhromaždenia.

Upozornenie:

Zákon ustanovuje, že rokovania valného zhromaždenia sa nemôže zúčastniť ako splnomocnený zástupca jej konateľ alebo člen dozornej rady. Cieľom tohto obmedzenia je zabrániť neúmernému sústredeniu rozhodovacej moci v rukách manažmentu a kontrolného orgánu spoločnosti. Na rokovaní valného zhromaždenia sa môže zúčastniť len konateľ, ktorý je štatutárnym orgánom spoločníka – právnickej osoby. Toto oprávnenie mu v tomto prípade vyplýva priamo zo zákona.

Zo zákona vyplýva, že valné zhromaždenie je schopné uznášania, ak sú na jeho zasadnutí prítomní spoločníci, ktorí disponujú aspoň polovicou všetkých hlasov, pričom spoločenská zmluva môže ustanoviť aj vyšší počet hlasov. Termín uznášaniaschopnosť tak označuje zákonom a spoločenskou zmluvou požadovaný minimálny počet hlasov, ktorý je potrebný na to, aby valné zhromaždenie vôbec pristúpilo k rozhodovaniu o veciach patriacich do jeho pôsobnosti. Inak povedané, aby vôbec mohlo začať rokovať. Počet hlasov každého spoločníka sa určuje pomerom hodnoty jeho vkladu k výške základného imania. Spoločenská zmluva však môže určiť aj iný počet hlasov.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Prijímanie rozhodnutia spoločníkmi mimo valného zhromaždenia.
  • Neplatnosť uznesenia valného zhromaždenia.
  • Výkon pôsobnosti valného zhromaždenia v jednoosobovej s.r.o.
  • Vzor zápisnice z valného zhromaždenia.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

know-howpodnikanie v s.r.o.Prémiový obsahrok 2021valné zhromaždenie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

02feb8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

02feb8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

02feb8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X