Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aké sú povinnosti pri zriadení prevádzkarne vo vlastnom rodinnom dome v roku 2023?

prevádzkareň
prevádzkareň Foto: Getty Images
8. novembra 2022 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Mnohí majitelia rodinných domov zvažujú možnosť zriadenia prevádzkarne a výkonu podnikateľskej činnosti vo svojom rodinnom dome alebo v jeho časti. Samotné zriadenie prevádzkarne je v praxi spojené s viacerými oznamovacími povinnosťami, pričom tieto sa môžu odlišovať v nadväznosti na realizovanú podnikateľskú činnosť. Pri zriadení prevádzkarne v rodinnom dome však môžu prichádzať do úvahy aj ďalšie povinnosti vyplývajúce napríklad zo stavebného zákona. Viac o niektorých dôležitých povinnostiach podnikateľov pri zriadení prevádzkarne v rodinnom dome si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Po situácii spôsobenej pandémiou COVID-19 sa mnohé práce presúvajú zo spoločných pracovísk do priestorov domácností a mnohí uvažujú aj o štarte vlastného podnikania, ktoré možno v budúcnosti vykonávať z domu. V praxi môže ísť napríklad o fotoateliéry, autoservisy, kaderníctva, masážne salóny, kvetinárstva, cukrárne, predaj rôznych ručne vyrábaných produktov, reštaurácie, bistrá, pekárne, opravovne odevov, elektroniky alebo topánok, môže sa však jednať aj o iné tvorivé a duševné činnosti, ako je prekladateľská činnosť, písanie, vedenie účtovníctva a mnohé ďalšie pracovné činnosti, ktoré možno bez komplikácií vykonávať aj z domu. V aktuálnom článku sa bližšie pozrieme na niektoré základné povinnosti, ktoré vyplývajú pre podnikateľov, ktorí si chcú zriadiť prevádzkareň v rodinnom dome.

Čo je to prevádzkareň?

Legálna definícia prevádzkarne je upravená v § 17 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „živnostenský zákon“) a znie nasledovne:

Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom podnikateľ prevádzkuje živnosť. Za prevádzkareň sa však nepovažuje priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti, ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.

Združenou prevádzkarňou sa rozumie trvalo zriadený, spravidla uzavretý priestor, v ktorom sa prevádzkuje výrobná živnosť zahŕňajúca súbor činností spĺňajúcich znaky samostatných živností v prípade, ak pracovný, technický alebo technologický postup prác nadväzuje na seba alebo inak spolu súvisí na účely výroby finálneho produktu.

Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

 • priestory určené na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
 • stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
 • miesta podnikania fyzickej osoby, sídla právnickej osoby,
 • výstavné priestory a vzorkové predajne,
 • priestory na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie,
 • predajné miesta, zriadené, určené alebo slúžiace na účely vykonávania podnikateľskej činnosti, umožňujúce uzatvorenie zmluvy bez súčasnej fyzickej prítomnosti zmluvných strán.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

 • Zmena účelu stavby
 • Žiadosť o zmenu účelu užívania stavby
 • Daňový výdavok

Za technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

 • stánky, pulty a prenosné predajné zariadenia na trhových miestach, ak sa na ich zriadenie nevyžaduje stavebné povolenie podľa osobitného predpisu,
 • zariadenie a priestor na poskytovanie ľudovej technickej zábavy. Ľudovou technickou zábavou sa rozumie najmä prevádzkovanie kolotočov, hojdačiek, zábavných strelníc a iných podobných technických prostriedkov na hromadnú zábavu,
 • vozidlá cestnej motorovej dopravy a ich prípojné vozidlá, ktoré slúžia na prevádzkovanie živnosti,
 • pojazdné predajne,
 • zariadenia na poskytovanie reklamy,
 • predajné automaty.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Img_2614.jpg
Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa od roku 2001 venuje marketingovej komunikácii a copywritingu, ku ktorým sa po ukončení štúdia pridali aj konzultačné služby v oblasti korporátneho práva.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howPrémiový obsahprevádzkareňprevádzkareň v byteprevádzkareň v domerok 2023

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť živnosť

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X