Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo je to Airbnb a ako začať prenajímať svoju nehnuteľnosť v roku 2024?

airbnb
airbnb Foto: Getty Images
20. marca 2024 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Ak veľa cestujete určite ste sa už stretli s rôznymi možnosťami ubytovania v rôznych cenových kategóriách. Jednou z novších možností, ktorá má veľký úspech najmä medzi mladými cestovateľmi je ubytovanie prostredníctvom Airbnb. Airbnb je krátkodobý prenájom nehnuteľnosti, ktorý zabezpečuje nájomcovi väčšinou lacnejšie ubytovanie v cieľovej destinácii než hotel a prenajímateľ získa finančné prostriedky za nehnuteľnosť prípadne izbu, ktorú momentálne nevyužíva. Ak nechcete svoju nehnuteľnosť, jej časť, alebo izbu prenajímať dlhodobo, viete, že ju budete onedlho opäť potrebovať, alebo vás skrátka len nadchla myšlienka ubytovania hostí z celého sveta môže byť pre vás Airbnb ideálnym riešením. Treba si však dať pozor na niektoré špecifiká tohto spôsobu prenájmu.

Kto môže byť hostiteľom – prenajímateľom?

Výhodou Airbnb pre cestovateľa je, že za každým pobytom je hostiteľ, skutočná osoba, ktorá mu môže poskytnúť informácie o danej destinácii, pomôcť mu nájsť zaujímavé miesta, alebo sa skrátka len porozprávať a spoznať kultúru danej krajiny. Hostiteľom môže byť takmer každý. Stačí sa zaregistrovať na stránke Airbnb a uviesť zoznam pobytov a skúseností. Od všetkých hostiteľov sa očakáva, že budú vždy spĺňať štandardy kvality. Hostiteľ môže ubytovaným hosťom sprostredkovať aj rôzne aktivity, ktorým sa sám venuje, či už kurz varenia, alebo hodinu tanca.

Hostiteľ musí spĺňať 4 základné podmienky:

  • Reagujte: Udržujte vysokú mieru odpovedí na otázky týkajúce sa rezervácie a žiadosti o rezerváciu do 24 hodín.
  • Prijímanie žiadostí o rezerváciu: Ak chcete, aby sa hostia cítili vítaní, prijímajte žiadosti, kedykoľvek budete k dispozícii.
  • Vyhnite sa zrušeniu rezervácie: Plány hostí sú závislé od hostiteľa, preto je zrušenie rezervácie zo strany hostiteľa veľmi nepríjemné.
  • Udržiavajte vysoké celkové hodnotenie: Hostia radi vedia, že môžu očakávať stálu úroveň kvality bez ohľadu na to, kde si ubytovanie rezervujú.

Váš výkon sa sleduje oproti priemernej úrovni výkonu všetkých hostiteľov na Airbnb. Ak je vaše hodnotenie často podpriemerné, môže stránka uplatniť na vaše ubytovanie určité sankcie. Hostiteľ by mal tiež poskytovať svojim hosťom odporúčané štandardné vybavenie, ktoré je dôležité pre pohodlie hosťa v rámci pobytu. Ide napríklad o toaletný papier, mydlo na ruky a telo, uteráky, posteľnú bielizeň a vankúše.

Pri rezervácii miesta na pobyt na Airbnb si hostia môžu prečítať profil hostiteľa alebo recenzie z predchádzajúcich rezervácií, aby sa dozvedeli, čo môžu očakávať – napríklad akými jazykmi hostiteľ hovorí, mieru odozvy a či bude počas pobytu hostiteľ na mieste.

Musíte pri Airbnb ubytovaní platiť dane a mať živnosť?

Tak ako klasický príjem z prenájmu, aj príjem z krátkodobého prenájmu prostredníctvom Airbnb podlieha zdaneniu. Okrem klasického prenájmu však pri Airbnb poskytujete aj služby nevyhnutné na ubytovanie hostí, ktoré spadajú do štandardného vybavenia a taktiež stravovanie a upratovanie. Airbnb teda nespadá pod klasický prenájom, ale skôr pod poskytovanie ubytovacích služieb, hoci jednoznačné zaradenie tohto druhu ubytovania neexistuje. Nie každý prenajímateľ však poskytuje služby a preto je vždy potrebné individuálne posúdenie každého prenájmu.

Dôležité je tiež či prenajímate svoju nehnuteľnosť dlhodobo a často. Ak prenajmete svoju nehnuteľnosť iba jednorazovo, ešte to nie je považované za podnikanie, keďže nejde o sústavnú činnosť vykonávanú samostatne, vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Ak prenajímate nehnuteľnosť častejšie, ide už o sústavnú činnosť, ktorá spĺňa prvky podnikania a je teda potrebná živnosť a registrácia na daňovom úrade.

Prenájom nehnuteľnosti

Ak by ste teda svoju nehnuteľnosť prenajímali bez akýchkoľvek doplnkových služieb išlo by o príjmy z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Príjmami z prenájmu sú podľa zákona o dani z príjmov príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti. V tomto prípade by nebola na prenájom potrebná živnosť, ide však skôr o ojedinelý prípad Airbnb prenájmu, keďže by ste nemohli vašu nehnuteľnosť nijak pripraviť na ubytovanie, ani hosťom poskytovať stravu.

Ak daňovník prenajme na území SR nehnuteľnosť resp. jej časť (okrem pozemku), a nie je registrovaný na miestne príslušnom daňovom úrade z titulu vykonávania podnikateľskej alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, vzniká mu povinnosť registrácie, a to v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom na území SR prenajal nehnuteľnosť.

Daňovú povinnosť z dosiahnutých príjmov z prenájmu je daňovník povinný vysporiadať osobne podaním daňového priznania k dani z príjmov FO za príslušné zdaňovacie obdobie.

Pri príjmoch z prenájmu nehnuteľností si daňovník môže uplatniť len preukázateľné výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov z prenájmu na základe vedeného účtovníctva (jednoduchého alebo podvojného) alebo na základe evidencie (§ 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov). Tieto výdavky si však daňovník nemôže uplatniť v plnej výške, ale musí ich zistiť rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov z prenájmu zahrnovaných do základu dane v daňovom priznaní k celkovým príjmom z prenájmu.

Poskytovanie ubytovacích služieb

Ak popri prenájme nehnuteľnosti zabezpečujete aj stravovanie, ubytovanie, či ďalšie služby pre hostí, ide už o podnikanie, na ktoré je potrebné živnostenské oprávnenie. V tomto prípade ide o podnikateľskú činnosť na základe § 6 ods. 1 zákona o dani z príjmov. Ako si založiť živnosť sa dozviete v tomto článku: Ako založiť živnosť v roku 2023

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

airbnbknowhowrok 2024ubytovanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X