Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rumunský lei

Kód meny RON
Názov štátu Rumunsko
Názov meny Rumunské leu
Delenie meny 100 bani
Množstvo v EUR 1

Rumunské lei, niekedy len lei, je názov pre národnú menovú jednotku a menu platnú v Rumunsku. Niekedy sa hovorí tejto mene nový rumunský lei, pretože v roku 2005 prebehla v krajine menová reforma, počas ktorej sa staré platidlo menilo podľa kurzu 1:10 000. Podobne ako v prípade susedných balkánskych krajín, čiže Bulharska a Moldavska, aj v prípade Rumunska pochádza názov meny od pomenovania mačkovitej šelmy, leva, avšak s úpravou názvu miestnemu jazyku.

Historicky bolo medzi rokmi 1918 a 1940 a tiež medzi rokmi 1941 a 1944 k Rumunsku pričlenené aj Moldavsko a preto je podobnosť názvov mien taká vysoká. Zaujímavosťou je, že rumunské bankovky sú jediné bankovky v Európe, ktoré sú vyrobené z plastických polymérov. V budúcnosti by malo v Rumunsku súčasnú menu nahradiť Euro, avšak do tej doby sú v krajine používané mince aj bankovky s národnými a historickými motívmi spojenými s krajinou aj jej prírodou.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X