- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Tieto veci musíte prestať hovoriť, ak nechcete znieť ako robot v službách korporácie
Tieto veci musíte prestať hovoriť, ak nechcete znieť ako robot v službách korporácie
Pracujete vo firme, kde sa používa angličtina? A ste priam hviezdou v komunikácii, snažíte sa teda dosiahnuť to, aby ste dokonale ovládali aj ten najnovší žargón odvetvia, v ktorom pracujete? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že vaša snaha môže byť aj na škodu veci? Rozprávať tak, aby vám všetci rozumeli, nie je vždy ľahké, ale hovoriť ako korporátny robot nemusí byť automaticky efektívne.
Vyjadrujte sa jednoducho (používajte jednoduchšie slová a formulácie) a komunikácia bude napokon pravdepodobne jednoduchšia, a teda aj efektívnejšia. Tieto slová a frázy z komunikácie v angličtine (prípadne aj v slovenčine) v roku 2016 radšej vyraďte.
1. Deep dive
Ak tým myslíte, že sa má niekto komplexne niečím zaoberať, niečomu venovať pozornosť, tak mu to povedzte rovno. Nepoužívajte takéto čudné – zbytočne metaforické – slovné spojenia.
2. Paradigm (v slovenčine paradigma)
A keď použijete výrazy ako model alebo príklad, vzor či forma, nebude to stačiť?
3. Strategic + akékoľvek iné slovo (v slovenčine strategický + akékoľvek iné slovo)
Mimochodom, mal by človek vôbec niekedy v práci byť úmyselne nestrategický?
4. Think outside the box
Metafora, ktorou chcete povedať, aby človek myslel odlišne, nekonvenčne, inak, aby sa na čosi pozeral z novej perspektívy, je síce možno pôsobivá, ale ak ju používate, v podstate ňou len potvrdzujete, že vy sám ste v onej pomyselnej škatuli.
5. Pivot
Keď toto slovo niekomu poviete, pravdepodobne mu napadne len jediná vec – epizóda zo seriálu Priatelia (dôležité je tu, ak si náhodou nespomínate, sťahovanie gauča a to, ako ho Ross manažuje).
6. Honestly (v slovenčine úprimne)
Keď použijete vo firemnej komunikácii toto slovo, upozorníte na to, že to tak nemusí byť vždy, a to predsa nechcete.
7. Guru/ Ninja/Rock star
Čo keby ste jednoducho povedali expert?
8. „It´s not rocket science.“
Nie, nie je, ale to neznamená, že čokoľvek, čo nie je raketovou vedou, nie je náročné.
9. Face Time
A čo takto hovoriť jednoducho o pracovnej porade, mítingu či stretnutí? Anglické idiómy sú síce pevnou súčasťou komunikácie, pri ich používaní však treba mať na pamäti jedno: keď človek komunikuje, spravidla chce, aby mu ostatní „bezo zvyšku“ rozumeli.
10. Off the grid
Je toľká dramatickosť skutočne potrebná? Naozaj je niekto „mimo radar“ alebo len prosto z nejakého dôvodu nereaguje na emaily a telefonáty?