Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pracovný pomer na dobu určitú a dobu neurčitú – rozdiely

pracovný pomer
pracovný pomer Foto: Getty Images
7. augusta 2019 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Každé podnikanie je jedinečné a v praxi sa tak bežne nastávajú situácie, že to, čo je výhodou pre jedného, je nevýhodou pre iného a naopak. Rovnako to platí aj pre pracovnoprávny pomer. Existujú situácie, kedy je pre zamestnávateľa výhodnejšie uzatvoriť so zamestnancom pracovný pomer na dobu určitú a rovnaký predpoklad môže byť aj u niektorých zamestnancov a naopak. V aktuálnom článku si predstavíme rozdiely medzi pracovným pomerom uzatvoreným na dobu určitú a dobu neurčitú a aké sú niektoré ich základné špecifiká.

Pracovný pomer

Pracovný pomer je základným pracovnoprávnym vzťahom, ktorého právna úprava predstavuje jadro pracovného práva. Je to najtypickejší a najčastejšie používaný pracovnoprávny vzťah, prostredníctvom ktorého väčšina ľudí realizuje svoje ústavné právo na prácu. Aj napriek tejto jeho dôležitosti však zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej v texte len ako „zákonník práce“) však nikde vo svojich ustanoveniach nevymedzuje pojem pracovný pomer a definíciu pracovného pomeru neobsahuje ani žiadny iný pracovnoprávny predpis.

Pracovný pomer tak možno definovať ako zmluvný a záväzkový vzťah, v ktorom sa jeden z účastníkov (zamestnanec) zaväzuje, že pre druhého účastníka (zamestnávateľa) bude vykonávať prácu za mzdu. V pracovnom pomere ide o výkon závislej práce pre zamestnávateľa, väčšinou s jeho prostriedkami a na jeho účet. Zákonník práce nám síce neurčuje presnú definíciu pracovného pomeru, ale ustanovuje, že pracovnoprávny vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom musí byť založený na základe písomnej pracovnej zmluvy. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný dohodnúť so zamestnancom podstatné náležitosti

  • druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma a jeho stručná charakteristika,
  • miesto výkonu práce (obec alebo inak určené miesto),
  • deň nástupu do práce,
  • mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

Zákonník práce určuje zamestnávateľovi, aby v pracovnej zmluve uviedol aj ďalšie náležitosti a pracovné podmienky ako výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby. V § 42 a nasl. však ustanovuje aj ďalšie dôležité podmienky, ktoré súvisia s pracovnou zmluvou a vstupom do pracovného pomeru. Jednou z vecí, ktoré rieši každý nastupujúci zamestnanec, je aj dĺžka príslušného pracovného pomeru. Podľa tejto dĺžky možno rozdeliť pracovný pomer na dobu určitú a pracovný pomer na dobu neurčitú.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Pracovný pomer na dobu neurčitú
  • Pracovný pomer na dobu určitú

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

pracovný pomerPrémiový obsahzamestnaneczamestnávateľ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Personalistika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X