Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aká je budúcnosť kamionistov? Mercedes-Benz posúva hranice autonómneho riadenia

Mercedes-Benz
SITA/AP
9. októbra 2015 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Mercedez-Benz sa do histórie zapísal vytvorením kamiónu, ktorý sa riadi sám. Je to vôbec prvýkrát, čo nejaký model kamiónu sám poloautomaticky jazdil po diaľnici za plnej premávky. Technológia autonómneho riadenia je, zdá sa, naozaj budúcnosťou dopravy.

Highway Pilot systém je stále v testovacom móde

Daimler AG, materská spoločnosť Mercedes-Benz, zobrala svoju Highway Pilot technológiu – set radaru, senzorov a kamier, ktorý premieňa štandardné kamióny na kamióny autonómne – a inštalovala ju do svojho modelu kamiónu Mercedes Actros.

Čo je na tom úžasné, je to, že Actros nebol vytvorený ako kamión s autonómnym riadením. Ide o obyčajný, ničím výnimočný, ale zato vysokovýkonový ťahač, ktorý sa po prvýkrát objavil v roku 1995.

Highway Pilot technológia v podstate mení obyčajný kamión na inteligentné vozidlo, ktoré môže podľa slov predstaviteľov spoločnosti Daimler „kontinuálne pozorovať celý priestor pred vozidlom“ a „prevziať kontrolu v určitých situáciách“.

Daimler tvrdí, že Higway Pilot systém môže riadiť vozidlo a brzdiť v premávke a ak sa kamión priblíži k prekážke (napríklad k zastavenému autu), systém požiada vodiča o prevzatie kontroly. Ak vodič včas neodpovie, vozidlo zastaví.

Systém vodiča vyzve k prevzatiu kontroly aj vtedy, keď sa zmenia poveternostné podmienky alebo ak nie je viditeľné cestné značenie.

Celý register ďalších bezpečnostných prvkov a funkcií (asistencia pri brzdení, aktívna regulácia rýchlosti jazdy a zisťovanie ospalosti) by mohol dopomôcť k tomu, aby sa z kamiónov vybavených technológiou Highway Pilot stali azda najbezpečnejšími vozidlami na cestách.

Predstavitelia Daimleru hovoria, že Highway Pilot systém je stále v testovacom móde, pričom k jeho „skutočnému“ uplatneniu by mohlo dôjsť do roku 2020. Podľa Dr. Wolfganga Bernharda z manažmentu spoločnosti by sme automobily s touto technológiou na cestách mohli uvidieť aj skôr ako o päť rokov.

Počas predvádzania technológie sa Bernhard vyjadril takto: „Pravdepodobne budeme hotoví o trochu skôr… naši zákazníci totiž preukázali viac záujmu ako sme očakávali“.

Politickí činitelia sú vo veci aplikácie tejto technológie, zdá sa, tiež „na palube“. Bernhard povedal: „Javia sa byť ochotní nastaviť právny rámec, ktorý potrebujeme, takže máme dôveru v to, že to bude celé pripravené k použitiu skôr ako neskôr“.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Mercedes-Benz

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X