Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Bez bločkov už stavbu neskolaudujete

Štát prichádza v stavebníctve na daniach o 136 mil. eur ročne
Ilustračné foto SITA
29. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
„Odhadovaný únik na daniach, nie len na DPH, ale na daniach celkovo, je v stavebníctve 136 mil. eur,“ konštatuje prezident finančnej správy František Imrecze.
 
Finančná správa v minulom roku vykonala v stavebníctve 1 809 kontrol, pričom s nálezom skončila každá druhá kontrola. Suma celkových nálezov pritom dosiahla 30,6 mil. eur.
 

Pri stavebninách budú kontrolať odvedenú DPH

Sektor stavebníctva tak v oblasti spotreby vykazuje druhé najvyššie daňové úniky, pričom najvyšší objem únikov odhadujú daniari v reštauračných službách a gastronómii, a to v objeme 150 mil. eur.
 
Vysoké úniky najmä na DPH chce finančná správa v stavebníctve riešiť v spolupráci s rezortom dopravy a financií, a to v rámci pripravovaných zmien v stavebnom zákone. Daniari chcú podľa slov Františka Imreczeho dosiahnuť to, aby bolo zdokumentované každé nadobudnutie tovaru pri stavbách a aby bola odvedená DPH štátu. 
 

 
 
Diskusia o možnom sprísnení pravidiel pri kolaudácii stavieb s predstaviteľmi dotknutých rezortov podľa Františka Imreczeho prebieha v dvoch rovinách. „Tá prvá je, že finančná správa bude mať možnosť vstúpiť do kolaudačného konania,“ uvádza Imrecze. Druhá možnosť je, že účtovné doklady o nadobudnutí tovaru budú súčasťou kolaudačného konania a stavebný úrad nevydá kolaudačné rozhodnutie pokiaľ, stavebník nebude schopný zdokladovať nadobudnutie tovaru. Diskusia o týchto možnostiach však podľa šéfa daniarov ešte nie je uzatvorená.
 

Zmeny pripravia v stavebnom zákone

„Rozhodne nám nejde o postihovanie malých stavebníkov, rozhodne nám nejde o skúmanie toho, či malému stavebníkovi pomáhal postaviť dom sused, rodina alebo priatelia. Ide nám primárne o to, aby sa tovary, ktoré sa na stavby dodávajú, boli jasne zdokladované, aby za nich bola odvedená DPH,“ upozorňuje Imrecze. 
 
Zámer predkladať výkaz o prácach a použitých materiáloch stavebníkmi pri kolaudácii stavieb prezentovali predstavitelia ministerstva financií pred necelými dvoma týždňami. „Budeme sledovať aj to, kde sa tehly nakúpili a či sa za tieto tehly odviedla DPH, týka sa to všetkého stavebného materiálu,“ avizoval 17. mája minister financií Peter Kažimír. Ako spresnil štátny tajomník rezortu Peter Pellegrini, tieto zmeny by mal obsahovať pripravovaný nový stavebný zákon.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X