Daň za psa v roku 2024
Máte aj vy domáceho miláčika, ktorý je doslova členom rodiny? Vo väčšine prípadov sú strážcami našich príbytkov psy. Okrem radosti z ich blízkosti a pravidelnej starostlivosti, ktorú potrebujú, by ste nemali zabúdať ani na vaše povinnosti, ako majiteľov. Jednou z nich je aj daň za psa. Všetko podstatné o dani za psa sa dočítate v článku.
Daň za psa
Daň za psa je upravená zákonom č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Daň platíte v prípade, že ste fyzická alebo právnická osoba a vlastníte psa, staršieho ako 6 mesiacov. Poplatok za psa platíte vo výške sadzby dane, ktorú určí obec alebo mesto, v rámci ktorého je pes chovaný. Sadzba dane sa určuje na príslušný kalendárny rok.
Daň platíte za každého psa, t.z., že ak máte viac psov nezaplatíte spoločnú sumu za všetkých, ale za každého psa osobitne.
Výnimkou sú psy umiestnené v útulkoch, využívané na vedecké účely alebo psy so špeciálnym výcvikom, ktoré vlastnia ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím alebo držiteľ preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom a pes, ktorého vlastníkom alebo držiteľom je odídenec podľa osobitného predpisu. Nerešpektovanie zákona má za následok dosť vysokú pokutu, ktorej výška môže dosiahnuť od 5 eur až do 3000 eur.
Povinnosti majiteľa psa
Zaobstarali ste si psa? Vašou prvoradou povinnosťou bude jeho prihlásenie na mestskom alebo obecnom úrade. Ak žijete v Bratislave, psa budete musieť prihlásiť na úrade konkrétnej mestskej časti. Prihlásenie do evidencie psov je potrebné vykonať ak je pes držaný na danom území viac ako 90 dní. Držiteľ psa je povinný prihlásiť psa do evidencie do 30 dní od uplynutia posledného dňa tejto lehoty.
Sťahujete sa do iného mesta či obce? Psa najskôr odhláste v mieste vášho súčasného bydliska a po presťahovaní ho prihláste na úrade mesta alebo obce, do ktorej sa sťahujete. K prihláseniu budete potrebovať aj špeciálne tlačivo, ktoré nájdete na internetových stránkach mestských aj obecných úradov.
Obec vydá držiteľovi psa zapísaného do evidencie evidenčnú známku psa. Na známke sa uvedie evidenčné číslo psa, názov obce, kde je pes evidovaný, a údaj o tom, či je pes nebezpečný. Známkou držiteľ psa preukazuje totožnosť psa a je preto neprenosná na iného psa.
Daňové priznanie za psa
Po prihlásení psa a zaplatení dane vám vzniká ďalšia povinnosť, podať daňové priznanie. Daňová povinnosť vzniká prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa pes stal predmetom dane (pes starší ako šesť mesiacov) a zaniká k poslednému dňu mesiaca, v ktorom ste prestali byť vlastníkom alebo držiteľom psa. Na predpísanom tlačive vyplníte údaje o vás aj o psovi. Úrady budú vyžadovať nasledujúce informácie:
- osobné údaje majiteľa psa
- právny vzťah k psovi- majiteľ/držiteľ
- počet prihlásených psov
- vek psa
- adresa, na ktorej sa pes nachádza
- evidenčné číslo psa
- účel držania psa
- miesto držania psa
- plemeno psa
- dátum vzniku/zániku daňovej povinnosti
Daňové priznanie k dani za psa nájdete tu.
Sadzba dane, daň a jej splatnosť
Je potrebné poznamenať, že sadzba dane nefunguje ako jednotný systém a dane za psa sa líšia v závislosti od obce či mesta. Výšku dane sa preto dozviete len na príslušnom obecnom/mestskom úrade resp. jeho internetovej stránke. Obec vo svojom všeobecne záväznom nariadení ustanoví sadzbu dane za psa a kalendárny rok, prípadne rôzne sadzby dane podľa určených kritérií spojených s predmetom dane napríklad veľkosť psa, či je pes chovaný v byte, alebo v dome a pod., prípadne môže ustanoviť aj oslobodenia od dane alebo zníženia dane. Takto určená sadzba dane platí za každého ďalšieho psa. Na zaplatenie dane máte čas do konca januára. V prípade vyššej sumy môžete požiadať aj o platbu v splátkach. Ak je daň nižšia ako 5 eur je tu možnosť, že vám jej zaplatenie v niektorých obciach odpustia. Ak prihlásite psa počas zdaňovacieho obdobia, nezaplatíte daň v plnej výške, ale len jej pomernú časť.