Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako vytvoriť podnikateľský plán na získanie úveru – Finančná sekcia

podnikateľský plán
podnikateľský plán Foto: Getty Images
7. februára 2024 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Náčrt stratégie rozvoja a rastu podnikania patrí ku kľúčovým aspektom každého podnikateľského plánu. Keďže banku, ako aj iných potenciálnych investorov vždy zaujíma celkový pohľad na možný vývoj podnikania, súčasťou kvalitného biznis plánu by mala byť aj finančná sekcia podporená číslami. V aktuálnom článku si priblížime niekoľko základných tipov, čo by mala táto časť biznis plánu obsahovať.

Možno povedať, že žiadny podnikateľský plán nepredstavuje konceptuálny materiál, pokiaľ neobsahuje čísla a termíny. Čítanie sekcie o marketingovej stratégii a pláne môže byť zaujímavé aj pútavé, v praxi však nemá veľkú výpovednú hodnotu, pokiaľ nedokážeme podporiť uvedené tvrdenia a odhady konkrétnymi číselnými údajmi.

Finančná sekcia nám však poskytuje širší pohľad na celkový odhad vývoja a rastu daného podnikania, pretože obsahuje kľúčové komponenty biznisu podporené číslami. Ak hľadáme investora, alebo chceme získať úver od banky, je potrebné si uvedomiť, že finančná sekcia je pre tieto subjekty základným odrazovým mostíkom a potvrdením našich predchádzajúcich vízií a prognóz uvedených v prechádzajúcich častiach podnikateľského plánu.

Účel finančnej sekcie

Mnohí podnikatelia, najmä tí, ktorí ešte len začínajú, sú pri tvorbe podnikateľského plánu zmätení tým, aké informácie by mali uviesť do tejto sekcie podnikateľského plánu. Finančné prognózy obsahujú údaje o ziskoch a stratách, ako aj peňažný tok či súvahu, čo je podobné, ako pri vedení účtovníctva. Základný rozdiel však spočíva v tom, že účtovníctvo sa pozerá na prítomný stav a smerom do histórie, zatiaľ čo biznis plánovanie a prognózovanie upiera pohľad smerom vpred, to znamená z prítomnosti do budúcnosti.

Cieľom finančnej sekcie biznis plánu je ukázať banke, investorom, prípadne členom rodiny, u ktorých hľadáme finančnú pomoc, že naše podnikanie má potenciál rastu a podporiť túto prognózu odhadovanými číslami. V neposlednom rade poskytuje táto časť úprimný pohľad samotnému podnikateľovi, ktorý tak môže vidieť čierne na bielom, ako by sa mohlo vyvíjať jeho podnikanie. Ako sme už viackrát spomenuli v predchádzajúcich článkoch venovaných problematike podnikateľského plánu, je to živý dokument, ktorý nám ukazuje stav a vývoj našich podnikateľských projekcií a slúži nám tak ako sprievodca pri prevádzkovaní podnikania.

TIP:

Pri príprave odhadov odporúčame podnikateľom, aby boli realistické. K takýmto prognózam však možno pripraviť aj odhady prezentujúce pesimistický a/alebo optimistický scenár. Banka aj akýkoľvek iný investor ocení každý z pohľadov.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Aké informácie mala obsahovať finančná sekcia?
  • Využitie finančnej časti podnikateľského plánu v praxi

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Podnikateľský plán pre získanie úveru"

Zobraziť všetky články v seriáli "Podnikateľský plán pre získanie úveru"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howknowhowNaštartujte svoj biznispodnikateľský plánPrémiový obsahrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikateľský plán

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X