Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

DANE: Na štát pracujeme v tomto roku dlhšie ako vlani

DANE: Na štát pracujeme v tomto roku dlhšie ako vlani
Fotobanka Pixmac
3. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Deň daňovej slobody, ktorý vyjadruje celkovú mieru prerozdeľovania príjmov v slovenskej ekonomike, sa posúva z minuloročného 1. na 3. júna. Vyplýva to z analýzy Združenia daňových poplatníkov Slovenska a Nadácie F. A. Hayeka.
 
„V prepočte na pracovné dni to znamená, že k 3. júnu odovzdali slovenskí občania všetok svoj zárobok štátu a približne od 10:30 dopoludnia tohto dňa už začínajú pracovať pre seba a svoje rodiny,“ informuje nadácia.
 

Vyše 50 centov z eura zhltnú odvody a dane

„Dôvody tohtoročného zhoršenia sú dva. Spomalenie rastu slovenskej ekonomiky a ďalším kľúčovým faktorom sú konsolidačné opatrenia vlády v oblasti verejných financií,“ uviedol na pondelňajšej tlačovej konferencii analytik nadácie Tomáš Púchly. Historicky „najkratšie“ pritom občania na štát pracovali v roku 2008, kedy deň daňovej slobody pripadol na 22. máj.
 
Odhadovaná výška celkovej miery prerozdeľovania na Slovensku v tomto roku podľa Nadácie F. A. Hayeka predstavuje 41,71 % hrubého domáceho produktu. To znamená, že z každého eura vytvoreného v našej krajine v tomto roku štát prerozdelí takmer 42 centov. 
 

 
 
Okrem dňa daňovej slobody Nadácia F. A. Hayeka sleduje aj prepočet daňového a odvodového zaťaženia priemerného pracujúceho. Zamestnanec s priemerným príjmom získa v tomto roku z každého eura, ktoré jeho zamestnávateľ za jeho prácu zaplatí, iba 49 centov. Vyše 50 centov z nákladov práce tak zhltnú povinné poistné odvody a dane. Tieto výsledky vychádzajú z porovnania podielu čistej mzdy, po zaplatení všetkých priamych i nepriamych daní, s celkovými mzdovými nákladmi. Tie zahŕňajú hrubú mzdu a povinné odvody platené zamestnávateľom. 
 
   Zdroj: Nadácia F. A. Hayeka
 
Deň daňovej slobody je obrazne povedané dňom, do ktorého priemerný občan odovzdá celý svoj zárobok štátu na daniach a ďalších povinných platbách, zatiaľ čo od nasledujúceho dňa si celý svoj zárobok ponecháva. Analytici Združenia daňových poplatníkov Slovenska a Nadácie F. A. Hayeka počítajú Deň daňovej slobody každoročne od roku 1999 na základe výpočtu miery prerozdeľovania štátom, čiže podielu celkových konsolidovaných výdavkov verejného sektora na hrubom domácom produkte.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X