Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňový bonus na dieťa za rok 2012

Daňový bonus na dieťa za rok 2012
BRATISLAVA: Nové hracie prvky pre deti V utorok dopoludnia odovzdala MÈ Bratislava-Staré Mesto na zadnej èasti Šafárikovho námestia nové hracie prvky pre deti. Bratislava, 4. september 2012. Foto: SITA/Marián Peiger Ilustračné foto SITA
15. januára 2013 Zdroj Podnikam.SK, PH Tlačiť

Základnou podmienkou pre uplatnenie daňového bonusu je dosiahnutie požadovanej minimálnej výšky zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti alebo z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti za rok 2012 vo výške 1 963,20 €.

 

O sumu daňového bonusu sa znižuje daň, bonus si môže uplatniť iba jeden z rodičov. 

Daňový bonus sa zvýšil na 249,24 eura

Daňový bonus súvisí s valorizáciou súm životného minima, ktoré sa každoročne upravuje k 1. júlu. Výpočet ročného daňového bonusu sa preto skladá z dvoch súm:  

  • daňový bonus platný za január – jún 2012: 20,51 eura
  • daňový bonus platný za júl – december 2012: 21,03 eura

Daňový bonus za rok 2012 tak predstavuje sumu (20,51 x 6) + (21,03 x 6) = 249,24 €.  Pre rok 2011 bola suma daňového bonusu vo výške 243,18 €.

To znamená, že daňovník, si pri podaní daňového priznania za rok 2012  pri dodatočnom uplatnení daňového bonusu v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti alebo v daňovom priznaní uplatní daňový bonus v sume 20,51 €  za mesiace január až jún 2012 sumu 21,03 €  za mesiace júl až december 2012 za každý mesiac splnenia podmienok.

 
Jedna suma sa týka jedného vyživovaného dieťaťa, teda, ak má daňovník viac detí, suma sa znásobuje počtom detí. Uplatnenie daňového bonusu platí aj pre podnikateľov aj pre zamestnancov.
 
Základnou podmienkou pre uplatnenie daňového bonusu je dosiahnutie požadovanej minimálnej výšky zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti alebo z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, čo predstavuje 6-násobok minimálnej mzdy (327,20 €) – za rok 2012 teda ide o 1 963,20 €.
 

Základné ustanovenia o daňovom bonuse podľa Zákona o dani z príjmov:

  • Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 (príjmy zo závislej činnosti) aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy (6×327,20€) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 (príjmy zo samostatnej zárobkovej činnosti) ods. 1 a 2 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy (6×327,20) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 (príjmy zo samostatnej zárobkovej činnosti), môže si uplatniť daňový bonus v sume 20,51/21,03 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň. 
  • Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa. 
  • Ak dieťa (deti) vyživujú v domácnosti viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Je možné, aby si uplatnil pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba. 
  • Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov len o sumu daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie.Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu. 
  • Daňový bonus možno uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak suma dane vypočítaná za príslušné zdaňovacie obdobie je nižšia ako suma uplatňovaného daňového bonusu, daňovník, ktorý podáva daňové priznanie, požiada miestne príslušného správcu dane o vyplatenie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu a sumou dane vypočítanou za príslušné zdaňovacie obdobie, pričom pri vrátení tejto sumy správca dane postupuje ako pri vrátení daňového preplatku. 
  • Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 zo závislej činnosti aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,  priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus. 
  • Daňový bonus si môže uplatniť aj daňovník, ktorý v zdaňovacom období nedosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 prijmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, ak v tomto zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 6 príjmy zo samostatne zárobkovej činnosti ods. 1 a 2 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy  a vykázal základ dane (čiastkový základ dane). 
  • Ak daňovník v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy podľa § 5 a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, priznal daňový bonus len v pomernej časti a v tomto zdaňovacom období daňovník vykázal aj základ dane podľa § 6 ods. 1 a 2, môže si zostávajúcu pomernú časť daňového bonusu nepriznanú zamestnávateľom, ktorý je platiteľom dane, uplatniť pri podaní daňového priznania. 
 
Príklad:
Pán Marián Hríb – živnostník má dve neplnoleté deti, ktoré vyživuje a žijú s ním v spoločnej domácnosti. Keďže bol pán Marián Hríb 8 mesiacov nezamestnaný a až  posledné 4 mesiace roka 2012 pracoval ako živnostník, mal za rok 2012 príjmy iba vo výške 1900 €. Z tohto dôvodu si nemôže uplatniť nárok na daňový bonus. Avšak daňový bonus si môže uplatniť jeho manželka, ktorá je taktiež živiteľkou maloletých detí.
 
Príklad:
Pán Peter Žirafa má jedného neplnoletého syna, ktorého vyživuje a žije s ním v spoločnej domácnosti. 25.7. sa mu narodila druhorodená dcéra. Pán Žirafa si teda môže uplatniť daňový bonus za 12 mesiacov za syna a za 6 mesiacov za dcéru. Celková výška daňového bonusu, ktorú si môže uplatniť je:
 
249,24€ + 6×21,03€ = 375,42€.
 
O tento daňový bonus si zníži svoju daňovú povinnosť. 

 

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Daň z príjmu za rok 2012"

Zobraziť všetky články v seriáli "Daň z príjmu za rok 2012"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X