Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako vyplniť opravné daňové priznanie v roku 2024?

opravné daňové priznanie
opravné daňové priznanie ilustračné: thinkstockphotos.com
2. februára 2024 Received_1881531281993212.jpeg Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Čo urobiť, ak ste si už v podanom daňovom priznaní našli chybu? Pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania máte možnosť podať ešte opravné daňové priznanie. Opravné a dodatočné daňové priznanie sa dá podať nielen k dani z príjmov právnických osôb alebo fyzických osôb (FO), ale aj k dani z pridanej hodnoty (DPH ) alebo k dani z motorových vozidiel.

Opravné daňové priznanie

K podanému daňovému priznaniu pred uplynutím stanovenej lehoty na podanie priznania, môže daňovník podať opravné daňové priznanie. V tomto prípade sa na predchádzajúce daňové priznanie neprihliada. Za podanie opravného daňového priznania sa neukladajú žiadne sankcie.

Ak daňovník podá daňové priznanie k dani z príjmov FO pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania (31.3.2024) a zistí, že daňová povinnosť uvedená v tomto priznaní je v nesprávnej výške, môže do lehoty na podanie daňového priznania podať opravné daňové priznanie. V takomto daňovom priznaní je potrebné označiť krížikom, že ide o „opravné daňové priznanie“. Podávanie opravných daňových priznaní upravuje § 16 ods.1 a 6 daňového poriadku. Za opravné sa považuje priznanie, ktoré mení (opravuje) daňovú povinnosť priznanú daňovníkom v lehote na podanie daňového priznania. Po lehote na podanie daňového priznania môže daňovník podať už len dodatočné daňové priznanie (napríklad aj pre daň z motorových vozidiel). Zákon neobmedzuje počet podaných opravných daňových priznaní, čo znamená, že daňový subjekt môže do lehoty na podanie daňového priznania podať aj viac opravných daňových priznaní. Na vyrubenie dane je rozhodujúce posledné opravné daňové priznanie, pričom na predchádzajúce opravné daňové priznanie sa neprihliada.

Príklad:

Daňovník podal riadne daňové priznanie k DPH za marec 2024 dňa 10.4.2024 O týždeň neskôr zistil, že do daňového priznania zabudol uviesť jednu faktúru s DPH na výstupe, ktorá mala byť zahrnutá v priznaní za marec. Dňa 20.4.2024 podal opravné daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty. Na pôvodne podané daňové priznanie sa neprihliada a platí len opravné.

Príklad:

Ak daňovník podá daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2023 vo februári 2024, avšak zistí, že v ňom neuviedol všetky príjmy, môže podať opravné daňové priznanie v lehote na podanie priznania, t. j. do 31.3.2024. Na predchádzajúce priznanie bude správca dane hľadieť tak, ako keby nebolo podané. Po tejto lehote už môže podať iba dodatočné daňové priznanie.

Podanie daňového priznania si môžete predĺžiť

Existuje aj možnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov neskôr ako je k dátumu 31.3. príslušného roka.  Je potrebné podať oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania. Oznámenie musí byť podané najneskôr v lehote na podanie daňového priznania, teda najneskôr 31.3.2024 na miestne príslušný daňový úrad (ak ho podáva v papierovej forme).  Fyzická osoba, ktorá je podnikateľom podľa § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka a je registrovaná pre daň z príjmov podľa 49a zákona o dani z príjmov má povinnosť podať Oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania za rok 2023 na predpísanom tlačive elektronicky.

Daňovníkovi, ktorý je povinný podať daňové priznanie po uplynutí zdaňovacieho obdobia v lehote do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia sa táto lehota predlžuje na základe oznámenia podaného miestne príslušnému daňovému úradu do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania. Najviac však o 3 celé kalendárne mesiace s výnimkou daňovníka v konkurze. Prípadne o 6 celých kalendárnych mesiacov, ak súčasťou príjmov daňovníka sú príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí, s výnimkou daňovníka v konkurze.

Oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania sa podáva na špeciálnom tlačive, ktoré je k dispozícii na stránkach finančného riaditeľstva. Oznámenie podané na inom ako štruktúrovanom formáte nebude finančnou správou akceptované. Toto oznámenie nájdete tu.

Daňovník v oznámení uvedie novú lehotu, ktorou je koniec kalendárneho mesiaca, v ktorej podá daňové priznanie. V tejto novej lehote je daň aj splatná.

Daň môžete zaplatiť:

  • bezhotovostne – prevodom z účtu vedeného v banke na príslušný účet daňového subjektu, ktorý je vedený u správcu dane (za deň platby sa považuje deň, kedy bola suma platby odpísaná z účtu daňovníka),
  • v hotovosti – poštovým poukazom alebo vkladom v banke na príslušný účet daňového subjektu, ktorý je vedený u správcu dane (za deň platby sa považuje deň, kedy pošta alebo banka hotovosť prijala).

POZOR:

Pri platení dane si dajte pozor na správne označenie platby a správne číslo účtu. V prípade, že daň uhradíte na nesprávne číslo účtu, čakajú vás pomerne veľké komplikácie pri preúčtovaní platby na správny účet. Rovnako vám hrozí priamo aj exekúcia a zablokovanie podnikateľského účtu až do doby, kým neuhradenú daň uhradíte.

Received_1881531281993212.jpeg

Venujem sa účtovníctvu a daňovému poradenstvu na www.mojuctovnik.com Zaujímam sa o investovanie a medzi moje záľuby patrí šport.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

daň z príjmovdane s.r.o.dane SZČOknow-howknowhowPrémiový obsahrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daňové priznanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X