Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

DPH v Českej republike

DPH v Českej republike
DPH v Českej republike
23. novembra 2017 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Princíp dane z pridanej hodnoty je harmonizovaný v celej Európskej únii. Členské štáty sú povinné vychádzať zo smerníc Európskej komisie, ktoré zabezpečujú jednotný postup v oblasti DPH. Niektoré zmeny majú formu nariadenia a členské krajiny sú povinné ich aplikovať, niektoré majú len formu odporúčania. Spoločná európska smernica o DPH poskytuje jednotný pohľad, pričom v niektorých oblastiach dáva členským krajinám voľnú ruku v tom, čo budú aplikovať, čo zavedú do národných zákonov neskôr, a čo vôbec nebudú akceptovať. Hlavné črty sú však spoločné vo všetkých krajinách. Preto aj DPH systém v Českej republike je veľmi podobný tomu na Slovensku. Niektoré časti článku budú priamo z českého zákona o DPH a budú preto písané v českom jazyku.

Princíp DPH

Základný princíp dane z pridanej hodnoty je úplne rovnaký ako na Slovensku. DPH sa odvádza z jednotlivých medzičlánkov až ku konečnej spotrebe. Kým sa tovar alebo služba dostane až ku konečnému zákazníkovi, obvykle prejde viacerými etapami medzi viacerými dodávateľmi a odberateľmi. Ak sú podnikateľské subjekty v obchodnom reťazci platitelia DPH, musia k svojim dodávkam uplatniť českú DPH. Z prijatých vstupov majú nárok na odpočet za podmienky, že prijaté vstupy súvisia s podnikateľskou činnosťou.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

 • Predmet dane v ČR
 • Kto je platiteľom DPH
 • Osoby identifikované pre daň
 • Sadzby DPH
 • Prenos daňovej povinnosti

Predmet dane v ČR

Predmetom dane je:

 1. a) dodání zboží za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti s místem plnění v tuzemsku,
 2. b) poskytnutí služby za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti s místem plnění v tuzemsku,
 3. c) pořízení
 4. zboží z jiného členského státu za úplatu uskutečněné v tuzemsku osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti nebo právnickou osobou nepovinnou k dani,
 5. nového dopravního prostředku z jiného členského státu za úplatu osobou nepovinnou k dani,
 6. d) dovoz zboží s místem plnění v tuzemsku.

Zdaniteľným plnením je plnenie, ktoré je predmetom dane a nie je od dane oslobodené. Predmet dane je tak skoro úplne zhodný s tým, čo platí na Slovensku.

Predmetom dane nie je prijatie tovaru z iného členského štátu, ak by dodanie takého tovaru bolo v ČR oslobodené od dane. Oslobodené od dane je aj dodanie tovaru s použitím zvláštneho režimu pre obchodníkov so špecifickým tovarom (použitý tovar, umelecké diela, zberateľské predmety a starožitnosti), s použitím pri predaji formou verejnej dražby alebo s použitím prechodného režimu pri použitých dopravných prostriedkoch.

Tovar nie je predmetom dane pokiaľ celková hodnota tovaru neprekročí hodnotu 326 000 Kč v príslušnom a ani predchádzajúcom roku a bol nadobudnutý zdaniteľnou osobou, ktorá nie je platiteľom. Podobný princíp platí aj u na Slovensku, kde je hranica na nadobudnutie tovaru vo výške 14 000 €.

Vyňatie z predmetu dane sa nevzťahuje na tovar, ktorý je predmetom spotrebnej dane alebo na nadobudnutie nového dopravného prostriedku.

Kto je platiteľom DPH

Platiteľom DPH v Českej republike je každý subjekt so sídlom, prevádzkarňou alebo miestom podnikania, ktorý je registrovaný ako platiteľ DPH. V ČR sa platiteľom DPH stáva povinne taký subjekt, ktorý prekročí obrat aspoň 1 000 000 Kč za posledných 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov. Výnimku tvoria osoby, ktoré uskutočňujú len oslobodené dodania bez nároku na odpočet dane.

Žiadosť o registráciu sa podáva do 15 dní po skončení termínu, v ktorom daňovník prekročil zákonom stanovený obrat. Platiteľom DPH sa stáva od prvého dňa druhého mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom prekročil obrat. Ak by žiadosť nepodal a nestihol by zákonom stanovenú lehotu, daňový úrad musí zo zákona vyrubiť pokutu. Pokuta je vo výške 10 % zo všetkých plnení za obdobie, počas ktorého mal byť platiteľom ale nebol.

Okrem vyššie uvedenej zákonnej registrácie existuje takisto možnosť dobrovoľnej registrácie pre DPH. Subjekt, ktorý neprekročí obrat 1 000 000 Kč, môže požiadať daňový úrad o registráciu za platiteľa DPH. Musí preukázať zdaniteľnú činnosť na výstupe a odôvodniť, prečo sa chce stať platiteľom DPH.

Osoby identifikované pre daň

V Českej republike, podobne ako na Slovensku, sa uplatňuje princíp zdanenia v mieste spotreby. Či už ide o tovar alebo službu.

Osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, je identifikovanou osobou ode dne přijetí zdanitelného plnění s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku, pokud se jedná o:

 1. a) poskytnutí služby,
 2. b) dodání zboží s instalací nebo montáží, nebo
 3. c) dodání zboží soustavami nebo sítěmi.

Osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, je identifikovanou osobou ode dne poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě, s výjimkou poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozeno od daně.

Zdaniteľná osoba v ČR, ktorá nie je platiteľom sa musí identifikovať pre DPH a zdaniť prijatie služby z iného členského štátu. Z prijatej služby je povinná vyčísliť daň odviesť ju do štátneho rozpočtu. Rovnako, pri dodaní služby do EÚ sú povinné vykázať dodanie v súhrnnom výkaze.

Sadzby DPH

V súčasnosti sa v ČR rozlišujú tri základné sadzby DPH: základná, znížená a druhá znížená. Pri absolútnej väčšine tovarov a služieb sa uplatňuje základná sadzba DPH.

 • základná sadzba DPH je 21%,
 • prvá znížená sadzba DPH je 15%,
 • druhá znížená sadzba DPH je 10%.

Prvá znížená sadzba sa uplatňuje na dodanie tepla, chladu a tovaru, ktorý je uvedený v prílohe 3 českého zákona o DPH. Uplatňuje sa napríklad aj na služby fitnescentier, posilňovní a ubytovacích služieb. Od decembra 2016 platí znížená sadzba 15 % aj na stravovacie služby a predaj nápojov. Sem patria všetky reštauračné, cateringové a stravovacie služby. Výnimku majú stravovacie služby a podávanie nápojov v oblastiach školstva, zdravotníctva a sociálnej pomoci. Takéto služby sú od dane oslobodené. Predaj alkoholických nápojov a tabakových výrobkov podlieha základnej sadzbe DPH.

Medzi tovary a služby, ktoré podliehajú druhej zníženej sadzbe patria napríklad tieto: tlačené knihy, kojenecká výživa, niektoré druhy liekov, mliečne výrobky, niektoré druhy obilných výrobkov a ďalšie.

Prenos daňovej povinnosti

Rozoznávame dva typy prenesenia daňovej povinnosti:

 1. tuzemský prenos daňovej povinnosti
 2. zahraničný prenos daňovej povinnosti

Tuzemský prenos daňovej povinnosti sa týka napríklad nákupu zlata, nadobudnutia nehnuteľnosti, stavebných a montážnych prác, dodania mobilných telefónov, poskytovanie telekomunikačných služieb, predaju herných konzol, tabletov alebo notebookov.

Zahraničný prenos daňovej povinnosti sa uplatní najmä v prípade dodania služieb do zahraničia pre zdaniteľnú osobu, pričom služba spadá pod prenos daňovej povinnosti. Takéto služby sa zdaňujú v mieste spotreby služby a dodávateľ služby nemá povinnosť registrácie v štáte, kam službu dodáva.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

česká republikaPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X