Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Finančná správa predstavila svoj nový web

Finančná správa predstavila svoj nový web
19. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Daňové priznania, či žiadosti o odpustenie sankcie budú musieť od nového roka platcovia DPH vybavovať len elektronicky.

Aj za neskoré elektronické podanie bude hroziť pokuta

V súvislosti s elektronickou komunikáciou, ktorá bude pre platcov dane z pridanej hodnoty (DPH) povinná od začiatku budúceho roku, predstavila finančná správa nový portál. Prostredníctvom tohto portálu budú podnikatelia, platcovia DPH, podávať všetky písomnosti. „Daňové priznanie, či žiadosť o odpustenie sankcie. Aj takéto podania prichádzajú na finančnú správu v papierovej podobe. Od nového roka to však v prípade firiem, ktoré sú platcami DPH, nebude možné. Zákon pre týchto podnikateľov pripúšťa len elektronickú komunikáciu,“ uviedla vo štvrtok finančná správa. Nový portál bude do plnej prevádzky uvedený od začiatku budúceho roka.
„V prípade, že firma pošle daňové priznanie v papierovej forme, daňový úrad ju vyzve, aby ho doplnila elektronicky. Ak však príde elektronické podanie po zákonom stanovej lehote, podnikateľ sa vystavuje riziku pokuty v sume od 30 eur do 16 tis. eur,“ upozornila finančná správa. Papierové podania, ktoré prídu na daňový úrad, poputujú podľa finančnej správy do spisu podnikateľského subjektu.

Daňové úrady budú vyzývať k elektronickému podaniu

Pokiaľ firma od nového roka nepošle dokumenty, ako napríklad žiadosť, odvolanie alebo námietku vo forme elektronického podania, finančná správa nebude môcť začať podanie daňového subjektu riešiť. „V prípade, ak firma pošle žiadosť, odvolanie, námietku a podobne, teda dokumenty, ktoré nemajú zákonom predpísanú štruktúru, takéto podanie je podľa zákona neplatné,“ skonštatovala finančná správa. Daňové úrady však budú v rámci možností kontaktovať subjekty a vyzývať ich k elektronickému podaniu.
Portál finančnej správy je podľa jej prezidenta Františka Imreczeho nevyhnutnou platformou pre povinnú elektronickú komunikáciu pre platcov DPH od 1. januáru 2014. „Zavedenie portálu do života považujem za významný míľnik v histórii finančnej správy, pretože prispeje k výrazne jednoduchšej elektronickej komunikácii pre daňové subjekty,“ uviedol vo štvrtok pri oficiálnom predstavení portálu Imrecze. Nový portál podľa neho integruje tak colnú ako aj daňovú agendu na jednom mieste.

Ešte 30 tisíc oneskorencov

„Z celkového počtu približne 200 tis. platcov DPH nemáme evidovanú elektronickú komunikáciu s približne 30 tis. subjektmi. Tieto subjekty sa nám neregistrovali na portáli, alebo si neprišli urobiť dohodu o elektronickej komunikácii,“ komentoval priebeh registrácie subjektov Imrecze. Prezident finančnej správy následne vyzval daňové subjekty, aby si v prípade, že nemajú zaručený elektronický podpis, prišli dohodu podpísať.
Akékoľvek prvé podanie akéhokoľvek typu v novom roku bude musieť byť podané elektronicky. Od 1. januára spolu s uvedením portálu do plnej prevádzky bude v komunikácii s verejnosťou podľa Františka Imreczeho možné použiť tzv. live agenta alebo live chat. Ak teda bude daňový subjekt na portáli finančnej správy, objaví sa mu ikona live chatu a prostredníctvom tohto chatu mu budú prípadné otázky zodpovedané v reálnom čase.

Obojsmerná komunikácia bude až v roku 2015

Zavedenie elektronickej komunikácie je podľa finančnej správy rozdelené do dvoch častí. V prvej fáze budú musieť platitelia DPH od nového roka komunikovať s finančnou správou len elektronickou formou. V druhej fáze, ktorá začne od roku 2015, bude elektronická komunikácia prebiehať obojsmerne. Komunikovať elektronicky teda bude musieť smerom k subjektom aj finančná správa a všetkých jej deväť a pol tisíc zamestnancov. Náklady spojené so zavedením nového portálu finančnej správy v oboch fázach predstavujú podľa zmluvy zverejnenej v centrálnom registri zmlúv 4. januára 2013 sumu 8,39 mil. eur.
Podľa údajov Finančného riaditeľstva SR zatiaľ ešte stále nekontaktovalo finančnú správu asi 30 000 firiem, platcov DPH. Tieto subjekty tak podľa daniarov nebudú môcť komunikovať elektronicky a splniť zákon, ktorý vstúpi do platnosti v januári 2014. „Podpísať dohodu o elektronickej komunikácii ešte v tomto roku je možné na miestne príslušných daňových úradoch do 23. 12. 2013. Podpisovanie zmlúv, registrácia a autentifikácia podnikateľov sa opäť spustí 2. januára 2014,“ informujú daniari.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X