Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Postup pri založení občianskeho združenia v roku 2024 – vzor stanov

občianske združenie
občianske združenie Foto: Getty Images
29. decembra 2023 Img_2614.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

V aktuálnom článku si predstavíme občianske združenie, postup pri jeho založení a registrácii, ako aj osoby, ktoré môžu založiť občianske združenie či povinné náležitosti stanov spolu s ich vzorom.

Základné informácie o občianskom združení

Občianske združenia sú v súčasnosti pomerne rozšírené, pričom v praxi ide o najbežnejšiu formu neziskovej organizácie s jednoduchou štruktúrou. Charakterizuje ich najmä skutočnosť, že ich cieľom nie je dosahovať zisk, ako je to pri obchodných spoločnostiach. Činnosť občianskych združení je zameraná hlavne na uplatňovanie záujmov svojich členov alebo verejnoprospešných aktivít.

Občianske združenia môžu byť založené napríklad za účelom výkonu činností pomáhajúcich rozvoju daného regiónu, rôzne charitatívne účely, podporu kultúry, vzdelávania, športu, zdravého životného štýlu, umenia, pomoc starším, deťom, ochrana životného prostredia a mnohé ďalšie.

Založenie občianskeho združenia tak môže byť vhodné napríklad v prípade, keď sa už týmto aktivitám venujete a chceli by ste ich pozdvihnúť na profesionálnejšiu úroveň. Podmienky vzniku a právneho postavenia občianskych združení upravuje zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní o občanov v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „zákon o združovaní“). Založenie občianskeho združenie je jednoduché a nie je problém ho zvládnuť aj vo vlastnej réžii.

Čo je občianske združenie?

Občianske združenia sú právnickými osobami, ktoré vznikajú registráciou na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky, Sekcia verejnej správy, Odbor všeobecnej vnútornej správy, Drieňová 22, 826 86 Bratislava 29 (ďalej len ako „ministerstvo“).  Do ich postavenia a činnosti môžu štátne orgány zasahovať len v medziach ustanovených zákonom.

Ministerstvo vedie evidenciu a register všetkých platných občianskych združení, ktoré pôsobia na území Slovenskej republiky. Občianskeho združenia majú právo vykonávať svoju činnosť vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť. V praxi to znamená, že môžu uzatvárať zmluvy, vlastniť majetok, prijímať dary, dotácie, zamestnávať ľudí a vykonávať iné činnosti v súlade so zákonmi a stanovami.

UPOZORNENIE:

Pri porušení stanov alebo právnych predpisov nesú občianske združenie zodpovednosť za svoje konanie, môžu byť pokutované alebo sa stať žalovanou stranou v súdnom spore.

Zákon č. 83/1990 Z. z. o združovaní v aktuálnom znení (ďalej len ako „zákon o zdužovaní“) ustanovuje, že občania majú právo slobodne sa združovať, pričom na výkon tohto ich práva nie je potrebné povolenie štátneho orgánu. Občania môžu zakladať spolky, spoločnosti, zväzy, hnutia, kluby, ako aj iné občianske združenia a odborové organizácie a združovať sa v nich.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Kto môže založiť občianske združenie?
  • Registrácia a vznik občianskeho združenia.
  • Konanie o registrácii.
  • Organizačné jednotky občianskeho združenia.
  • Zánik občianskeho združenia.
  • Správne poplatky.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, právu obchodných spoločností, podnikovému právu a oblasti seba-rozvoja.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

občianske združeniePrémiový obsahpričomrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie V čom podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X