Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kedy sa oplatí podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2023

daňové priznanie 2024
daňové priznanie 2024 Foto: Getty images
2. januára 2024 Img 20230124 wa0003 2.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Kto je povinný podávať daňové priznanie za rok 2023? Kedy nie je potrebné podať daňové priznanie? Sú prípady, keď daňové priznanie nie je potrebné podať, ale predsa sa to „oplatí“? Tieto odpovede nájdete nižšie v článku..

Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov má každá fyzická osoba:

  • ktorej príjmy za rok 2023 presiahnu sumu 2461,41 eur,
  • alebo dosiahla daňovú stratu.

Do príjmov fyzických osôb sa zahŕňa aj príjem dosiahnutý v zahraničí, ak sa jedná o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou, t.j. rezidenta Slovenskej republiky. :

Daňové priznanie k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie 2023 je potrebné podať v lehote do 31.marca 2024. V tejto lehote je daňovník povinný daň z príjmov aj zaplatiť.

Fyzická osoba je povinná podať daňové priznanie aj v prípade, že pozastaví podnikateľskú činnosť, alebo stratí zamestnanie v roku 2023. Je potrebné aj za toto čiastočné obdobie podať daňové priznanie.

Fyzická osoba si môže lehotu na podanie daňového priznania predĺžiť. Musí poslať oznámenie najneskôr v lehote, na podanie daňového priznania, najneskôr 31.3.2024. Túto žiadosť o predĺženie je možné podať na tlačive označenom OZN493v22 – Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania podľa § 49 ods. 3 písm. a) alebo b) zákona 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“).

Toto predĺženie je možné podať aj priamo miestne príslušnému daňovému úradu, nemusí to komunikovať elektronicky.

Kedy fyzickej osobe nevzniká povinnosť podať daňové priznanie za rok 2023

Fyzická osoba nemá povinnosť podať daňové priznanie v týchto prípadoch:

  • ak jej celkové zdaniteľné príjmy nepresiahli v roku 2023 už spomenutá čiastku 2 461,41 eur,
  • ak za rok 2023 dosiahla len príjmy zo zamestnania podľa § 5 zákona o dani z príjmov, ktorý výška nepresiahla vyššie spomenutú sumu 2 461,41 eur.

Do sumy 2 461,41 eur sa nezahŕňajú príjmy pre účely povinnosti podať daňové priznanie, ktoré sa vyberajú zrážkou podľa § 43. Je to vtedy, ak sa daňovník rozhodne, že tým, že sa z týchto príjmov urobila zrážka dane z príjmov, nebude chcieť túto daň uplatniť v daňovom priznaní ako preddavok na daň z príjmov, ale bude takúto daň brať že je finálne vysporiadaná (t.j. neuplatní postup z § 43 ods.7).

Kedy je výhodné podať daňové priznanie za rok 2023

Daňové priznanie je vhodné podať v prípade, keď vieme, že daň, ktorú fyzická osoba zaplatila formou preddavkov za rok 2023 je možné na konci roka požiadať o jej vrátenie.

Jedným z príkladov je, ak fyzická osoba dosiahla príjem nižší ako je nezdaniteľná časť základu dane daňovníka. Pre rok 2023 je táto suma stanovená 4 922,82 eur. Ak príjem fyzickej osoby za rok 2023 bol nižší ako táto suma, a fyzická osoba platila preddavky, je možné cez daňové priznanie o tieto preddavky požiadať. Suma nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka sa neprepočítava na počet mesiacov dosahovania príjmu.

Na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka nemá nárok daňovník, ktorý je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom

  • starobného dôchodku,
  • vyrovnávacieho príplatku,
  • predčasného starobného dôchodku,
  • starobného dôchodkového sporenia,
  • výsluhového dôchodku,

alebo ak bol poberateľom dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, výsluhového dôchodku zo zahraničia alebo obdobného výsluhového dôchodku zo zahraničia.

Nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka je možné uplatniť iba pri príjmoch zo závislej činnosti a príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Príjmy ako výhry zo súťaži a povinnosť podať daňové priznanie za rok 2023

Pri príjmoch z výhier tiež platí pravidlo, že je potrebné podať daňové priznanie v prípade, že hodnota príjmu z výhry presiahne 2 461,41 eura. Daňovník nemá povinnosť podať daňové priznanie, ak táto hodnota je nižšia. Hodnotou výhry sa považuje výhra v peňažnej aj nepeňažnej forme. Zdaniteľné príjmy v hodnote 350 eur sú oslobodené od dane.

Ak by teda fyzická osoba vyhrala výhru v hodnote napríklad 2100 eur, môže si z tejto výhry odrátať oslobodenú časť , ktorá nepodlieha zdaneniu, t.j.350 eur. Zo zostatkovej sumy výhry 1750 eur (výhra 2100 eur ponížená o 350 eur) nie je potrebné podávať daňové priznanie.

Img 20230124 wa0003 2.jpg

Na účtovníctvo som sa zameriavala už na strednej a vysokej škole. Počas odbornej praxe som pracovala pod vedením audítora, pôsobila som v účtovných firmách a neskôr ako hlavná účtovníčka pre medzinárodnú spoločnosť, a tiež ako metodička účtovného oddelenia. Aktuálne sa venujem súkromnej praxi, vedeniu účtovníctva a účtovnému poradenstvu v rámci môjho portálu www.uctovneporadenstvo.org. Taktiež mám osvedčenie v slovenskej certifikácii účtovníkov. Vo voľnom čase tvorím, venujem sa najmä maľovaniu - vydala som aj darčekovú knihu s maľbami a postrehmi o živote.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

daňové priznanierok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daňové priznanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X