Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kto je daňový rezident?

Preddavky na daň z príjmov
Daňový rezident. Foto: Thinkstock
24. januára 2020 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Dane a ich platenie sú nevyhnutnou súčasťou života každého pracujúceho človeka. V prípade podnikateľa je situácia o to zložitejšia, že za platenie daní zodpovedá sám, nikto ho v tomto smere neodbremení. Stretli ste sa už s pojmom daňový rezident? V nasledujúcom článku sa dozviete všetko podstatné. 

Daňový rezident

Pojmom daňový rezident označujeme daňovníka, ktorého povinnosťou je zdaňovať všetky príjmy v danej krajine, pričom sa nezohľadňuje, v ktorom štáte ich nadobudol. Príjmy ale prioritne zdaňuje v tej krajine, v ktorej sa zdržiava najviac, má jej občianstvo, trvalý pobyt, prípadne silnejšie osobné a hospodárske väzby. Vznik rezidencie ovplyvňuje aj spôsob platenia dane z príjmov. Rezidentom daného štátu sa stávate aj v prípade, že sa na jeho území zdržiavate minimálne 183 dní v kalendárnom roku. Daňovým rezidentom môže byť fyzická osoba (bydlisko a trvalý pobyt na území krajiny, 183 dní strávených na území krajiny) alebo právnická osoba (sídlo firmy alebo miesto skutočného vedenia je v danej krajine).

Neobmedzená daňová povinnosť

Rezidentom Slovenskej republiky sa stávate vo chvíli, keď ste fyzickou osobou, ktorá má na území štátu bydlisko, trvalý pobyt, alebo sa tu zdržiavate aspoň 183 dní v danom roku. Môžete byť aj právnickou osobou, ktorá má na SR sídlo svojej firmy. Zdržiavanie sa na území SR má však presne stanovené podmienky. Na území štátu musíte vykonávať nejakú závislú činnosť, nemôže ísť o pobyt v súvislosti so štúdiom, liečením, či len prekračovanie hraníc. Daňovník potom na Slovensku zdaňuje príjem z činnosti na území SR, ale aj všetky príjmy zo zahraničia, tzv. celosvetový príjem.

Obmedzená daňová povinnosť

Ak ste nerezidentom SR máte obmedzenú daňovú povinnosť. To platí v prípade, ak sa na území štátu nezdržiavate stanovený počet dní, nemáte tu bydlisko, trvalý pobyt, ani sídlo firmy (v prípade právnickej osoby). Zdaňovať budete len príjmy, ktoré máte z činnosti na území SR.

Daňové priznanie pre rezidenta

Rezident SR je povinný podať na Slovensku aj daňové priznanie. Táto povinnosť sa vás týka len v prípade, že váš celkový príjem dosiahol, v danom roku štátom stanovenú výšku. Výška celkového príjmu je určovaná každoročne. Celkový príjem zahŕňa všetky príjmy, z ktorých ste povinní zaplatiť daň, ak nie sú od tejto povinnosti oslobodené. Daňové priznanie k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie 2019 ste povinní podať, ak vaše celkové zdaniteľné príjmy v roku 2019 presiahli sumu 1 968,68 eura. V závislosti od typu príjmov sa mení aj forma daňového priznania, ktoré budete musieť podať. Ak ste zamestnaní a je to váš jediný príjem, podávate daňové priznanie typu A. V prípade, že okrem zamestnania napr. prenajímate byt alebo podnikáte, podáte daňové priznanie typu B.

Rezidencia a typy príjmov

Závislá činnosť v zahraničí
Ste rezidentom SR a pracujete v zahraničí? Dajte si pozor pri zdaňovaní tohto príjmu. Daň z príjmu budete platiť v krajine, v ktorej ste ho získali. Vašou povinnosťou ale je aj priznanie uvedeného príjmu pri podávaní daňového priznania na Slovensku. Ako predídete dvojnásobnému zdaneniu? Máte dve možnosti – vyňatie príjmu alebo zápočet dane.

Predaj/prenájom nehnuteľnosti
Platia rovnaké podmienky, ako vo vyššie spomenutej situácii. Príjem plynúci z predaja či prenájmu nehnuteľnosti budete zdaňovať na území daného štátu. Na Slovensku ho však zahrniete do daňového priznania, pričom požiadate o vyňatie príjmu alebo započítanie dane.

Príjem/výhra zo športovej a umeleckej činnosti
Ak ste športovec či umelec, pôsobiaci v zahraničí, postup je úplne rovnaký, ako pri prenájme či zamestnaní v zahraničí. O niečo odlišnejšia je situácia, ak niečo vyhráte. V tomto prípade má prednostné právo na zdanenie zmluvný štát, v ktorom je priznaná rezidencia, čiže Slovensko.

Príjmy oslobodené od platenia dane
Do tejto skupiny patria, rodinné prídavky, materský a rodičovský príspevok, daňový bonus, prídavky na dieťa, ale aj starobný dôchodok. Ak ide o príjmy zo zahraničia, nie je vašou povinnosťou uvádzať ich v daňovom priznaní.

Riešenie dvojitej rezidencie

Dvojitá rezidencia je zložitejšou situáciou, no na druhej strane pomerne častou. Nie je totiž ničím výnimočným, že v jednej krajine sa dlhodobo zdržiavame a pracujeme, v inej máme trvalý pobyt a osobné väzby. Môžeme sa tak stať rezidentom dvoch krajín naraz. Tento aspekt je potrebné doriešiť ešte pred tým, ako budete podávať daňové priznanie. Existuje tzv. päť rozhraničovacích kritérií, na základe ktorých sa rieši dvojitá rezidencia.

  • životné záujmy rezidenta a ich centrum
  • štátne občianstvo
  • trvalý byt
  • štát, v ktorom sa zdržiavate častejšie
  • dohoda medzi orgánmi zainteresovaných krajín

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

danedaňové priznaniedaňový rezidentpríjem

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

03nov8:30Leadership akadémia - Skrytý svet lídra8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,žiadny

03nov8:30Česko-slovenské účtovníctvo, DPH a DzP v roku 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

03nov8:30Česko-slovenské účtovníctvo, DPH a DzP v roku 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X