Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kedy by ste mali využiť služby daňového poradcu?

Daňové poradenstvo
Daňové poradenstvo Foto: Getty Images
8. júna 2023 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Téma daňového poradenstva nie je na Slovensku v mnohých prípadoch chápaná správne. Väčšina ľudí si myslí, že každý účtovník poskytuje v rámci služieb aj daňové poradenstvo. Nie je to celkom tak. Na to, aby niekto mohol poskytovať služby daňového poradenstva, musí mať oprávnenie poskytovať daňové poradenstvo a byť členom komory daňových poradcov. Až tak môže poskytovať služby daňového poradenstva v súlade so zákonom. Kedy je vhodné využiť služieb daňového poradcu, za čo nesie daňový poradca zodpovednosť a aké výhody mi to ako klientovi prinesie?

Účtovník nie je automaticky daňový poradca

Účtovníctvo môže podľa slovenskej legislatívy vykonávať prakticky hocikto. Stačí mu k tomu voľná živnosť – vedenie účtovníctva. Naopak, daňové poradenstvo, môže vykonávať len osoba, ktorá má na to oprávnenie poskytovať daňové poradenstvo. Na to, aby fyzická osoba získala osvedčenie na výkon daňového poradenstva, musí splniť viacero požiadaviek. Patria sem:

  • spôsobilosť na právne úkony,
  • bezúhonnosť,
  • vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa na vysokej škole v Slovenskej republike alebo uznaný doklad o vysokoškolskom vzdelaní druhého stupňa vydaný zahraničnou vysokou školou a najmenej päť rokov ekonomickej praxe alebo právnickej praxe alebo najmenej tri roky činnosti asistenta daňového poradcu,
  • vykonanie odbornej skúšky.
Oprávnenie vykonávať daňové poradenstvo vzniká fyzickej osobe dňom zápisu alebo registrácie do zoznamu. K tomuto dňu vydá komora daňovému poradcovi osvedčenie na výkon daňového poradenstva.

Z vyššie uvedených požiadaviek je jasné, že do kruhu daňových poradcov sa nedostane každý. Päťročná prax v ekonomickom smere prípadne trojročná prax na pozícii asistenta daňového poradcu musia byť zavŕšené vykonaním náročnej odbornej skúšky. A takú skúšku ani zďaleka neurobia všetci. Z toho teda vyplýva fakt, že ak už niekto má licenciu daňového poradcu, je vo svojej oblasti odborník a dá sa na neho spoľahnúť. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo je vhodné využiť služieb daňového poradcu. Najmä v otázkach, kde už ide o väčšie množstvo peňazí, je dobré mať oficiálne stanovisko od daňového poradcu o tom, že plánovaný postup je v súlade so zákonom a nehrozia žiadne riziká.

Čo je to daňové poradenstvo

Aj keď sa odpoveď na túto otázku môže zdať pomerne jasná, pravdepodobne väčšina ľudí nevie, čo tento pojem v sebe zahŕňa. Daňové poradenstvo je podnikanie, ktorého predmetom je poskytovanie poradenských služieb vo veciach daní, odvodov a poplatkov. Daňový poradca je povinný chrániť práva a oprávnené záujmy svojho klienta, konať pritom čestne a svedomite, dôsledne využívať všetky zákonné prostriedky a uplatňovať všetko, čo podľa svojho presvedčenia a príkazu klienta považuje za užitočné.

Zákon definuje daňové poradenstvo ako:

  • poradenstvo pri zisťovaní základu dane a dane a pri plánovaní daní,
  • poskytovanie stanovísk a vysvetlení pre klientov k aplikácii právnych predpisov v oblasti daní.
Ak jednu z týchto činností vykonáva bežný účtovník bez oprávnenia daňového poradcu, vykonáva daňové poradenstvo bez oprávnenia. Okrem toho, že sám seba vystavuje riziku, vystavuje riziku aj klienta.

Nakoľko takýto účtovník nemá oprávnenie poskytovať daňové poradenstvo, nemôže ani niesť zodpovednosť za prípadné škody. Zákon o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov obsahuje ustanovenie o prevzatí zodpovednosti. Daňový poradca zodpovedá klientovi za škodu, ktorú mu spôsobil v súvislosti s poskytovaním daňového poradenstva.

Zodpovednosť za škodu je ďalšou výhodou spolupráce s daňovým poradcom.

Príklad

Stredne veľká výrobná spoločnosť si interne spracováva účtovníctvo a dane. V rámci rozširovania podniku sa chystá nadobudnúť podiel v ďalšej spoločnosti. Takáto transakcia v sebe zahŕňa viacero daňových a účtovných rizík. Keďže sa jedná o vysokú sumu, je správne sa v tomto prípade obrátiť na oprávneného daňového poradcu so žiadosťou o oficiálne stanovisko. Daňový poradca by mal na základe vstupných údajov pripraviť celú transakciu tak, aby kupcovi nehrozilo žiadne daňové riziko a prípadne sa vyjadriť k výhodnosti/nevýhodnosti celej transakcie.

Spolupráca s daňovým poradcom

Ako sme už spomínali vyššie, služby daňového poradenstva zahŕňajú najmä vypracovanie odborných stanovísk a poradenstvo pri kalkuláciách dane. Na daňového poradcu sa teda zvyčajne obracajú firmy, ak pripravujú nejakú neštandardnú transakciu, s ktorou nemajú skúsenosti, alebo aj pri výpočtoch dane z príjmov právnických osôb na konci roka. Práve pri druhej menovanej možnosti, môže byť práca daňového poradcu veľmi užitočná.

Mnoho firiem má účtovníctvo vedené interne. Na konci roka pri uzávierkach a podávaní daňových priznaní môže byť neoceniteľná konzultácia s nezávislým daňovým poradcom. Daňový poradca spracuje celú kalkuláciu dane z príjmov podľa podkladov z účtovníctva a diskusie s klientom. Dokáže identifikovať prípadné riziká a upozorniť na ne. Za pár stoviek eur to vôbec nemusí byť zlá investícia.

Cena daňového poradenstva na Slovensku

Práca daňového poradcu nie je lacná. Daňový poradca musí absolvovať niekoľko ročnú prípravu. Aj po získaní licencie sa musí stále vzdelávať. Poistky a ďalšie prevádzkové výdavky zvyšujú cenu daňového poradenstva.

Štandardne sa cena daňového poradenstva odvíja buď od počtu hodín alebo od vopred dohodnutej paušálnej sumy. Napríklad pri vypracovaní stanovísk alebo kalkuláciách dane z príjmov sa zvyčajne dohodne vopred konkrétna suma. Pri iných výkonoch sa ide podľa počtu hodín. Ceny sú rôzne. Od 50 EUR na hodinu až po špičkových daňových poradcov z nadnárodných spoločností so sadzbou okolo 300 EUR na hodinu. Ako aj v iných odvetviach, aj tu platí, že vyššia cena nemusí vždy odrážať vyššiu kvalitu.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

daňové poradenstvodaňový poradcaknow-howrok 2023

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X