Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Koľko ušetríme po zrušení koncesionárskych poplatkov?

Koľko ušetríme po zrušení koncesionárskych poplatkov?
Fotobanka Pixmac
22. mája 2012 Zdroj Accace Tlačiť

Dlho očakávané zrušenie koncesionárskych poplatkov sa stane realitou. Poradenská spoločnosť Accace, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti outsourcingu účtovníctva, daňového poradenstva a spracovania miezd, informuje koľko ušetria fyzické a právnické osoby, ak nebudú musieť prispievať na vysielanie Rozhlasovej a televíznej spoločnosti (RTVS).

Poplatkom za verejnoprávne služby rozhlasu a televízie skutočne odzvonilo. Povinnosť platiť tzv. koncesionárske poplatky zrejme zanikne s účinnosťou od 1. januára 2013. Slovenský rozhlas a slovenská televízia tak budú od nového roka financované priamo zo štátneho rozpočtu. „Povinnosť uhrádzať koncesionárske poplatky v priebehu roku 2012 ostáva zachovaná. Koncoví odberatelia elektriny a rovnako aj zamestnávatelia s aspoň troma zamestnancami, by mali uhrádzať poplatok v zákonnej výške na účet 7000333333/8180 vedený v Štátnej pokladni,“ uviedla Zuzana Chmeľová, advokátka.Na splnenie povinnosti platiť koncesionárske poplatky vyzýva RTVS aj prostredníctvom mediálnej kampane.

 

Koľko ušetríme?

Mesačný poplatok bežného spotrebiteľa (jedna domácnosť) za rozhlasové a televízne služby je vo výške 4,64 EUR (polovičná sadzba 2,32 EUR pre sociálne slabšie osoby). U zamestnávateľov závisí výška poplatku od počtu zamestnancov.

 

Najnižší mesačný poplatok je v rovnakej výške 4,64 EUR pre zamestnávateľa, ktorý zamestnáva 3 až 9 zamestnancov. Najvyšší poplatok uhrádzajú firmy s viac ako 1 000 zamestnancami, a to vo výške 464,71 EUR mesačne.Po zrušení koncesionárskych poplatkov ušetrí domácnosť či malá firma s 3 až 9 zamestnancami 55,68 EUR ročne,“ uviedla Zuzana Chmeľová.  Poplatky sa platia mesačne, štvrťročne, polročne alebo ročne – periodicitu určuje platiteľ. Posledná povinná platba by sa mala zrealizovať do 31. decembra 2012.

 

Kontroverzné diskusie a politické prestrelky ohľadom zrušenia, resp. zachovania koncesionárskych poplatkov však neutíchajú. Nová vláda opäť otvorila otázku prispievania na úhradu verejnoprávnych služieb. Obnovenie poplatkovej povinnosti už avizovala,“ uviedla Zuzana Chmeľová. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X