Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Mihál chce poistencov štátu ochrániť od nedoplatkov

Mihál chce poistencov štátu ochrániť od nedoplatkov
Poslanec NR SR za Sas Jozef MMihál. Foto: SITA
25. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Poslanec Jozef Mihál (SaS) navrhuje, aby poistenci štátu, ktorí nie sú zamestnanci ani samostatne zárobkovo činnými osobami, nemuseli platiť poistné ako tzv. samoplatitelia.
 
Ide napríklad o pracujúce matky na rodičovskej dovolenke, či pracujúcich dôchodcov, ktorých vymeriavací základ za rok 2013 bude vyšší ako 15-násobok životného minima, teda sumu 2 918,7 eura.
 

Zákon o zdravotnom poistení je podľa Mihála demotivujúci

Ak by napríklad za osem mesiacov ich zárobok presiahol túto sumu, tak štát za nich už nebude platiť zdravotné poistenie ani zvyšné štyri mesiace v roku 2013, a preto si za tieto štyri mesiace budú musieť doplatiť poistné ako samoplatitelia. „Preto sa navrhuje, aby osoby v postavení tzv. poistenca štátu v prípade, ak ich príjem presiahne zákonom stanovenú hranicu, nemuseli doplácať poistné ako tzv. samoplatitelia,“ uviedol Mihál v návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý predložil do parlamentu.
 
 
Ako príklad exminister práce uvádza poberateľku starobného dôchodku, ktorá popri dôchodku pracuje ako učiteľka. Ak bude pracovať do 30. júna 2013 a jej príjem za január až jún presiahne 2 918,7 eura, tak od 1. júla 2013 do konca roku 2013 za ňu štát nebude platiť poistné na zdravotné poistenie. „Za tieto mesiace si bude musieť doplatiť poistné sama ako tzv. „samoplatiteľ“ vo výške približne 330 eur,“ upozorňuje Mihál. Týka sa to podľa neho aj matiek na rodičovskej dovolenke alebo študentov starších ako 26 rokov. „Ak budú pracovať počas roka 2013 časť roka napríklad na dohodu a zarobia viac ako 2 918,7 eura, budú platiť zdravotné poistenie nielen z príjmu na dohodu v čase, kedy budú pracovať na dohodu, ale aj ako „samoplatitelia“ vo výške ďalších 55,02 eura za každý mesiac v druhej časti roka,“ tvrdí opozičný poslanec. 
 

Legislatíva je proti SZČO

Poslanec Mihál okrem toho navrhuje, aby poistenci štátu v prípade, ak vykonávajú činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby, vždy platili poistné zo skutočne dosiahnutého vymeriavacieho základu. Podľa zákona o zdravotnom poistení totiž musia platiť poistné na zdravotné poistenie najmenej z minimálneho základu v prípade, ak ich vymeriavací základ presiahne 15-násobok životného minima, a tak za nich štát prestane platiť poistné. „Zákon o zdravotnom poistení od 1. januára 2013 diskriminuje a demotivuje poistencov štátu vykonávajúcich súčasne činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby a „núti“ ich mať vymeriavací základ do uvedenej hranice,“ uviedol Mihál. 
 

Zjednodušenie byrokracie pri dohodároch

Navrhovaná novela zákona má tiež znížiť administratívnu záťaž zamestnávateľov pri prihlasovaní a odhlasovaní zamestnancov pracujúcich na dohody do zdravotnej poisťovne. Mihál navrhuje, aby sa zamestnanci (zamestnanci v pracovnom pomere aj zamestnanci na dohody) nemuseli odhlasovať zo zdravotnej poisťovne počas dní odpočinku, ani počas dní pracovného pokoja. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou totiž podľa Mihála svojim metodickým usmernením stanovil, že zamestnávateľ prihlasuje zamestnancov pracujúcich na dohody do zdravotnej poisťovne len na dni, v ktorých vykonáva prácu. „Podľa usmernenia by tak zamestnávateľ mal odhlasovať zamestnancov pracujúcich na dohody na dni nepretržitého odpočinku v týždni (v praxi najmä soboty a nedele) a na dni pracovného pokoja (štátne sviatky),“ upozorňuje poslanec za SaS.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X