Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odvody študentov z brigádnickej práce na dohodu sa ešte budú meniť

SITA/AP
9. novembra 2012 Tlačiť

Študenti do 18 rokov nebudú platiť sociálne odvody z mesačného príjmu do 66 eur. Oslobodení budú aj študenti vo veku medzi 18 a 26 rokmi a mesačnom príjme do 155 eur.

 

Navrhované zmeny by mal parlament schváliť formou pozmeňovacieho návrhu k Zákonu o sociálnom poistení tak, aby platili od 1. januára 2013.
 

Výnimky pre študentov

Odvody z práce vykonávanej na základe dohody o brigádnickej práci študentov podľa § 227 Zákonníka práce sa ešte budú meniť. „Uskutočnilo sa viacero rokovaní na úrovni ministra so zástupcami Študentskej rady vysokých škôl a Študentskej rady stredných škôl, výsledkom čoho je memorandum o zásadách právnej úpravy. Memorandum bude všetkými stranami podpísane v najbližších dňoch,“ uviedol pre portál Podnikam.sk hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Michal Stuška.
 
 
Ako ďalej informoval Stuška, navrhované zmeny by mal parlament schváliť formou pozmeňovacieho návrhu k Zákonu o sociálnom poistení tak, aby platili od 1. januára 2013.
 

Navrhované výnimky

Predpokladajú sa nasledovné výnimky – pre študentov vykonávajúcich práce podľa dohody o brigádnickej práci študentov, z ktorej im mesačný príjem do dovŕšenia veku 18 rokov nepresiahne sumu 66 eur a študentov po dovŕšení veku 18 rokov do dovŕšenia veku 26 rokov nepresiahne sumu 155 eur, nebudú povinne dôchodkovo poistení.
 
„Logika stanovenia hranice 155 eur vychádza z minimálnej hodinovej mzdy 1,941 eur a 80 hodín, ktoré môžu na základe dohody o brigádnickej práci študentov na mesiac robiť, čiže 80 x 1,941 = 155,28 eura, čiže po zaokrúhlení je to 155 eur,“ uviedol pre Podnikam.sk Stuška.
 
V prípade, ak mesačný príjem z tejto dohody presiahne stanovené sumy, vznikne im povinné dôchodkové poistenie, ktorého vymeriavacím základom je rozdiel medzi mesačným príjmom študenta z určenej dohody a vyššie uvedenými sumami. Pri uzavretí viacerých dohôd o brigádnickej práci študentov, z každej ďalšej dohody bude študent povinne dôchodkovo poistený.
 
Študenti by tak mali z nadlimitných príjmov na dohodu platiť odvody vo výške 7 % (teda 4 % starobné poistenie a 3 % invalidné poistenie).
 

Terajší stav

Momentálne sa každému študentovi, ktorý pracuje na dohodu, odpočítava iba daň, pričom tak ako každý daňovník má nárok uplatniť si na nezdaniteľnú položku 3.644,74 EUR za rok (platné pre rok 2012, pre rok 2013 to bude suma 3735,94 EUR). 
Študent zároveň nemusí prispievať do sociálnej či zdravotnej poisťovne. Zamestnávateľ za študenta-dohodára platí iba príspevok na garančné poistenie (0,25%) a úrazové poistenie (0,8 %) z dohodnutej mzdy.
 

Zmeny pre zamestnávateľov 

Podľa schválenej legislatívy však odvody pre zamestnávateľa zo študentských  dohôd dosiahnu až 22,8 % (starobné poistenie 14 %, invalidné poistenie 3%, garančný fond 0,25 %, rezervný fond 4,75 a úrazové poistenie 0,8 %). Odvody pre zamestnávateľov, ktoré tak výrazne navýšia cenu práce, zatiaľ žiaden rezort meniť neplánuje.
 
it
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X