Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Platenie poistného od 1. januára 2012 – umelci a autori

Poistného od 1. januára 2012 – umelci a autori
Fotobanka Pixmac
24. januára 2012 Zdroj Sociálna poisťovňa, www.socpoist.sk Tlačiť

Zo schválenej novely zákona o sociálnom poistení vyplývajú od 1. januára 2012 v oblasti platenia poistného na sociálne poistenie nasledovné zmeny týkajúce sa príjmov pre autorov a umelcov.

 

Príjmy autorov a umelcov

Autori a umelci, pokiaľ dosiahli 18 rokov veku a sú registrovaní na daňovom úrade v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 alebo 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, získali postavenie samostatne zárobkovo činných osôb na účely sociálneho poistenia novelou zákona o sociálnom poistení od 1. januára 2011.Pôvodne sa príjmy umelcov a autorov mali posudzovať na účely vzniku povinného sociálneho poistenia už k 1. júlu, resp. k 1. októbru 2012, teda príjmy autorov a umelcov dosiahnuté za rok 2011.Novelou zákona o sociálnom poistení s účinnosťou od 1. januára 2012 sa o rok, až do 30. júna 2013, posúva povinnosť autorov a umelcov platiť poistné na sociálne poistenie na základe príjmov podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení účinnom do 31. decembra 2011, teda z príjmov z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady.

 

» Autorom a umelcom sa posunú povinné odvody o rok

 

Novela zákona o sociálnom poistení s účinnosťou od 1. januára 2012 teda naďalej vylučuje príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov v znení účinnom do 31. decembra 2011 na účely posúdenia vzniku, trvania a zániku povinného poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby a na účely určenia vymeriavacieho základu povinne poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby. 

Príklad č.1Samostatne zárobkovo činná osoba – umelec podá daňové priznanie za rok 2011, v ktorom uvedie iba príjmy z umeleckej činnosti podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.Bez ohľadu na to aký je tento príjem vysoký, nevzniká tomuto umelcovi povinné poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby a na základe tohto príjmu nebude platiť poistné ako samostatne zárobkovo činná osoba od 1. júla 2012 do 30. júna 2013. U tejto fyzickej osoby sa až na základe daňového priznania za rok 2012 bude posudzovať povinnosť platiť poistné od 1. júla 2013 do 30. júna 2014. 

Príklad č. 2Samostatne zárobkovo činná osoba – umelec aj živnostník zároveň, podá daňové priznanie za rok 2011, v ktorom uvedie príjmy zo živnosti podľa § 6 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov vo výške 5 600,00 EUR a príjmy z umeleckej činnosti podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov v sume 4 890,00 EUR. Tejto fyzickej osobe – umelcovi a živnostníkovi vzniká od 1. júla 2012 povinné poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, keďže jeho príjem zo živnosti je vyšší ako 4 078,68 EUR – hranica pre vznik povinného poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Pri posúdení vzniku povinného poistenia tejto samostatne zárobkovo činnej osoby sa berie do úvahy iba príjem zo živnosti, nie jej príjem z umeleckej činnosti. Taktiež pri určení vymeriavacieho základu tejto samostatne zárobkovo činnej osoby sa použijú jej príjmy a výdavky len zo živnosti.Príklad č. 3Samostatne zárobkovo činná osoba – umelec aj živnostník zároveň, podá daňové priznanie za rok 2011, v ktorom uvedie príjmy zo živnosti podľa § 6 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov vo výške 1 300,00 EUR a príjmy z umeleckej činnosti podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov vo sume 8 963,00 EUR. Tejto fyzickej osobe – umelcovi a živnostníkovi nevzniká od 1. júla 2012 povinné poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, keďže jeho príjem zo živnosti je nižší ako 4 078,68 EUR – hranica pre vznik povinného poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Pri posúdení vzniku povinného poistenia tejto samostatne zárobkovo činnej osoby sa berie do úvahy iba príjem zo živnosti, nie jej príjem z umeleckej činnosti. Táto samostatne zárobkovo činná osoba nie je v období od 1. júla 2012 do 30. júna 2013 povinne poistená a neplatí poistné na sociálne poistenie.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X