Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikajúcim penzistom a ženám na rodičovskej dovolenke sa zvýšia odvody

Niektorým podnikajúcim penzistom sa zvýšia odvody
Fotobanka Pixmac
20. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Tieto kategórie poistencov zaplatia zvýšené odvody vtedy, ak ich mesačný vymeriavací základ presiahne 243,2 eura.

 
Za tieto osoby totiž štát v budúcom roku prestane platiť poistné na zdravotné poistenie.
 

Dôvodom je vyšší vymeriavací základ

Bude to pritom znamenať, že na týchto podnikateľov sa bude vzťahovať minimálny vymeriavací základ pre samostatne zárobkovo činnú osobu (SZČO) na úrovni 393 eur, čomu zodpovedá poistné v sume 55,02 eura. Pre agentúru SITA to potvrdilo ministerstvo zdravotníctva. „Ak samostatne zárobkovo činná osoba a zároveň poistenec štátu má vymeriavací základ vyšší ako 15-násobok životného minima, prestáva byť poistencom štátu a ustanovenia o minimálnom vymeriavacom základe sa vzťahujú aj na neho,“ uviedla Anna Kempová z komunikačného odboru rezortu zdravotníctva. Hranicu 15-násobku životného minima zaviedlo ministerstvo zdravotníctva novelou zákona o zdravotnom poistení, ktorú koncom novembra schválil parlament.
 
 
Vymeriavaciemu základu 243,2 eura v budúcom roku zodpovedá ročný základ dane, ktorý nie je znížený o zaplatené sociálne a zdravotné odvody, v sume 5 545 eur. Pri uplatňovaní 40-percentných paušálnych výdavkov pôjde o hrubý príjem takmer 9 242 eur. V súčasnosti by podnikajúci penzista, resp. podnikajúca žena na rodičovskej dovolenke z takéhoto ročného základu dane, resp. hrubého príjmu zaplatil mesačné poistné na zdravotné poistenie v sume 34 eur. Na všetkých poistencov štátu, ktorí podnikajú, sa totiž v nevzťahujú ustanovenia o minimálnom vymeriavacom základe SZČO.
 

Aspoň minimálne poistné

Keďže sa od začiatku budúceho roka na tieto osoby bude vzťahovať minimálny základ SZČO, namiesto 34 eur mesačne bude ich poistné 55,02 eura mesačne. Vyššie zdravotné odvody sa pritom budú týkať všetkých súčasných poistencov štátu, ktorých mesačný vymeriavací základ bude v rozmedzí od 243,2 eura do 393 eur. Budúci rok tomu bude zodpovedať základ dane v pásme od 5 545 eur do 8 960 eur. Ak podnikateľ využije 40-percentné paušálne výdavky, pôjde o hrubý príjem v rozmedzí od 9 242 eur do 14 000 eur. 
 
Minimálne preddavky poistného na zdravotné poistenie pre SZČO sa od začiatku januára zvýšia o 7,44 eura na 55,02 eura. Dôvodom je nárast minimálneho vymeriavacieho základu na platenie odvodov z 339,89 eura na 393 eur. Na tento rok sa najnižší možný vymeriavací základ určil ako 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2010, v budúcom roku však vláda Roberta Fica zavádza minimálny základ vo výške polovice priemernej mzdy spred dvoch rokov. Novú výšku preddavku na zdravotné poistenie za január budúceho roka musia SZČO zaplatiť do 8. februára 2013. 
 

Nové preddavky

Vláda Roberta Fica okrem toho zavádza aj nové pravidlá pre výpočet preddavkov na zdravotné poistenie pre SZČO. Pri výpočte preddavku na budúci rok zdravotná poisťovňa základ dane SZČO za rok 2011 zvýši nielen o zaplatené poistné na zdravotné poistenie, ale po novom aj o zaplatené odvody na sociálne poistenie a výslednú sumu vydelí koeficientom 1,9 namiesto súčasného koeficientu 2,14. Tak poisťovňa dostane ročný vymeriavací základ, ktorý vydelí počtom mesiacov podnikania v roku 2011. Samotný mesačný preddavok sa vypočíta ako 14 % z mesačného vymeriavacieho základu. 
 
Na rok 2014 sa pritom koeficient, ktorým sa delí základ dane neznížený o odvody, zníži na 1,6 a od roku 2015 bude tento koeficient vo výške 1,486. Kým v súčasnosti platí poistné na zdravotné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu takmer 91 % SZČO, po týchto zmenách by mal podľa odhadov rezortu zdravotníctva podiel SZČO platiacich minimálne zdravotné odvody klesnúť na približne 80 %. „Výpočet zohľadňuje aj zvýšenú motiváciu na optimalizáciu základu dane cez daňové výdavky, či iné nelegálne možnosti optimalizácie,“ uvádza rezort.
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X