Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikateľ a právna zodpovednosť

SITA
11. marca 2011 Tlačiť

Na slovenskom trhu je možné vytvoriť rôzne formy podnikania, ktoré sú upravené v Zákone o živnostenskom podnikaní a v Obchodnom zákonníku. Jednotlivé formy podnikania prinášajú rôzny spôsob ručenia za záväzky voči ostatným subjektom. Na základe toho sa podnikatelia rozhodujú pre formu podnikania, či budú podnikať ako živnostníci, ako spoločnosť s ručením obmedzeným, akciová spoločnosť alebo iná forma.

 

Spôsoby ručenia pri jednotlivých právnych formách

Živnosť – ako živnostník ručí podnikateľ za záväzky celým svojím majetkom. To znamená, že ak neuhradil svoje záväzky voči akémukoľvek inému subjektu, môže mu byť siahnuté aj na vlastný osobný majetok.

 

 

Verejná obchodná spoločnosť – spoločnosť aj spoločníci ručia za záväzky celým svojím majetkom. To znamená, že pri uhrádzaní neuhrádzaných záväzkov sa prvotne siaha na majetok spoločnosti a následne na majetok spoločníkov.

 

Komanditná spoločnosť – je charakteristická existenciou dvoch typov spoločníkov. Spoločník komplementár ručí za záväzky neobmedzene, teda celým svojím majetkom, a spoločník komandista ručí do výšky svojho nesplateného vkladu.

 

Spoločnosť s ručením obmedzeným – spoločnosť ručí celým svojím majetkom, a spoločníci len do výšky svojich nesplatených vkladov.

 

Akciová spoločnosť – spoločnosť ručí za záväzky celým svojim majetkom, akcionári neručia svojím majetkom, ale majú povinnosť splatiť upísané akcie.

 

Družstvo – družstvo ručí celým svojím majetkom, ale členovia družstva neručia svojím majetkom, majú iba povinnosť uhradiť členský vklad určený v stanovách.

 

Z toho vyplýva, že najväčšiu ťarchu ručenia majú živnostníci a komplementári a najmenšiu akciové spoločnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným.

 

Možnosti zníženia ručenia v podnikaní

Rozdelenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov

V prípade, ak je podnikateľ-živnostník v manželskom zväzku, ručí celým svojím majetkom, ako aj tým, čo je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (BSM). Tu patrí všetko, čo manželia nadobudli počas trvania manželstva. Do BSM ale nepatrí majetok, ktorý manželia nadobudli pred vznikom manželstva ale aj majetok, ktorý získali počas manželstva dedičstvom alebo darom. Ak sa živnostník dostane do problémov a nedokáže splácať svoje dlhy, môžu si veritelia svoje pohľadávky vymáhať u živnostníka formou exekúcie.

 

Vtedy sa živnostník môže ocitnúť v situácii, že príde nielen o svoj majetok, ale aj majetok v BSM. Zabrániť takejto situácii možno požiadaním o zrušenie BSM. Návrh na zrušenie BSM môže na súd podať ten z manželov, ktorý nepodniká, alebo v prípade ak podnikajú obaja, ktorýkoľvek z nich. Po tom, čo súd zruší BSM, je majetok rozdelený medzi dvoch manželov. A to buď dohodou alebo rozhodnutím súdu. Majetok manžela, ktorý nepodniká, tak ostáva chránený pred veriteľmi. Zrušením BSM tak možno ochrániť napríklad bývanie manželov. Je vhodné ešte podotknúť, že v prípade ak ide o podnikanie formou s.r.o., kde podnikateľ ručí len majetkom vloženým do firmy, ostáva ostatný majetok neohrozený. O zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov treba požiadať na príslušnom okresnom súde podľa miesta trvalého pobytu manžela – živnostníka.

 

Prepis majetku na iného člena rodiny

Ďalšou možnosťou zníženia ručenia podnikateľa je prepísanie majetku na manžela (manželku) alebo iného člena rodiny, ktorý nepodniká. Vďaka tomu je podnikateľ chránený pred stratou majetku a ďalšími finančnými problémami. Veľa podnikateľov prepisuje majetok, hlavne nehnuteľnosti, na manželky. To ale predpokladá maximálnu dôveru medzi manželmi. V čase prepisu môžu byť vzťahy medzi manželmi dobré, ale v budúcnosti sa môže stať, že podnikateľ môže kvôli nezhodám v manželstve o svoj majetok prísť.

 

Zmena právnej formy podnikania

Znížiť svoje záväzky v oblasti ručenia je možné dosiahnuť aj zmenou právnej formy podnikania. Živnostníci, ktorí sú najviac ohrození, majú možnosť zmeniť formu podnikania na spoločnosť s ručením obmedzeným. Zmena formy sa nedá vykonať priamo, pretože živnosť sa vydáva na fyzickú osobu a s.r.o. na právnickú osobu. Preto živnostník najprv ukončí svoje podnikanie ako fyzická osoba a následne založí novú právnickú osobu (s.r.o) a majetok zrušenej fyzickej osoby sa môže použiť ako vklad do základného imania.

ph

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X