Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prenájom nehnuteľnosti – daňové priznanie za rok 2016

Stacking coins and home model for saving with growing money
Thinkstock
13. marca 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Daňovník, ktorý dosiahol za rok 2016 príjmy z prenájmu nehnuteľnosti, má povinnosť tento príjem zdaniť. V článku sa zameriame na vysvetlenie, kedy má daňovník povinnosť podať daňové priznanie a vyplnenie nájdete popísané v modelovom príklade.

Kedy vzniká povinnosť podať daňové priznanie

 • Daňovník je povinný podať daňové priznanie za rok 2016, ak úhrn všetkých jeho zdaniteľných príjmov (t. j. aj príjmov zo závislej činnosti, z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, z kapitálového majetku alebo ostatných príjmov) za uvedené zdaňovacie obdobie presiahol sumu 1 901,67 eura.
 • Daňovník použije daňové priznanie typu B.

 

Príjmy z prenájmu

 • Príjem z prenájmu nehnuteľností je oslobodený od dane z príjmov do výšky 500 eur za príslušné zdaňovacie obdobie, a preto daňovník zahrnie do základu dane len príjem z prenájmu nehnuteľností presahujúci sumu 500 eur.
 • Zdaniteľné príjmy z prenájmu (po odpočítaní sumy oslobodenia 500 eur) sa uvádzajú v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby typu B v VI. oddiele v tabuľke č. 1 v stĺpci 1 riadok 11. Daňové výdavky sa uvádzajú v stĺpci 2.
 • Ak daňovník prenajíma nehnuteľnosť bez živnostenského oprávnenia na základe nájomnej zmluvy, nemôže si uplatniť paušálne výdavky. Aby si mohol uplatniť preukázateľné výdavky v daňovom priznaní, musí viesť účtovníctvo alebo daňovú evidenciu.
 • Daňovník s príjmami z prenájmu, ktorý uplatňuje preukázateľné daňové výdavky (napriek tomu, že sa rozhodne účtovať v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve alebo vedie evidenciu), nie je účtovnou jednotkou, preto nemá povinnosť prikladať k daňovému priznaniu k dani z príjmov FO účtovné výkazy.

 

Výdavky uplatnené v súvislosti s prenájmom

Daňovník si nemôže uplatniť tieto výdavky v plnej výške, ale rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov z prenájmu zahrňovaných do základu dane v daňovom priznaní k celkovým príjmom z prenájmu (konkrétny postup je uvedený v príklade).

 

Aké druhy výdavkov si môže prenajímateľ uplatniť

Ak prenajímateľ nemá nehnuteľnosť zaradenú do obchodného majetku

 • do daňových výdavkov si môže zahrnúť:

  výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti, napr. výdavky na energie (elektrická energia, teplo na vykurovanie a teplej úžitkovej vody, plyn, pitná a úžitková voda) vrátane výdavkov na ostatné služby (napr. osvetlenie a upratovanie spoločných priestorov, používanie výťahu, internet, televízia, koncesionárske poplatky, vybavenie bytu spoločnou televíznou a rozhlasovou anténou, odvoz popola, smetí a splaškov atď.)

 • do daňových výdavkov si nemôže zahrnúť:

  výdavky na poistenie nehnuteľnosti, daň z nehnuteľnosti, príspevok do fondu opráv a údržby, úroky z úveru (hypotéky) na obstaranie nehnuteľnosti, odpisy, výdavky na technické zhodnotenie,  nákup zariadenia (napr. nábytok) a elektroniky (napr. spotrebiče), platby na údržbu nehnuteľnosti, poistné pri poistenej nehnuteľnosti atď.

 

Ak prenajímateľ má nehnuteľnosť zaradenú do obchodného majetku

 • Okrem výdavkov za energie a služby si môže prenajímateľ uplatniť aj ďalšie výdavky, napr. odpisy nehnuteľnosti, opravy a udržiavanie, poistenie, daň z nehnuteľností, úroky z hypotéky a úveru, platby správcovi bytu do fondu údržby, opravy a udržiavanie, technické zhodnotenie vo forme odpisov, nákup zariadenia (napr. nábytok) a elektroniky (napr. spotrebiče), odmenu advokátovi za vypracovanie nájomnej zmluvy, odmenu (províziu) realitnej kancelárii za sprostredkovanie prenájmu.

 

Uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane

 • Ak daňovník dosiahol v zdaňovacom období len zdaniteľné príjmy z prenájmu nehnuteľností (t. j. ide o tzv. pasívne príjmy), nemôže si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka alebo nezdaniteľnú časť základu dane na manžela/manželku.

Pozn.: Nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka možno uplatniť len v prípade tzv. aktívnych príjmov (príjmy zo závislej činnosti, príjmy z podnikania alebo príjmov z inej samostatnej zárobkovej činnosti).  

 

Príklad:

Kováčová Oľga prenajíma byt na základe nájomnej zmluvy (nie na živnostenské oprávnenie). Zaregistrovala sa na daňovom úrade. Za rok 2016 dosiahla len pasívne príjmy z prenájmu nehnuteľnosti vo výške 2 600 €.

Výdavky súvisiace s prenajatou nehnuteľnosťou boli vo výške 2 247,37 €. Keďže tento dosiahnutý príjem ja vyšší ako 1 901,67 €, musí podať daňové priznanie typu B. Rozhodla sa účtovať o príjmoch a výdavkoch v sústave jednoduchého účtovníctva. Nezdaniteľnú časť základu dane si uplatniť nemôže, lebo dosiahla len pasívne príjmy.

 

Ako bude daňovníčka vypĺňať daňové priznanie? Ukážeme si v časti pre členov klubu:

 

 

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Daňové priznania za rok 2016"

Zobraziť všetky články v seriáli "Daňové priznania za rok 2016"

Témy

Daňové priznania 2016Prémiový obsahPrenájom nehnuteľnosti

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

25jún6:30IFRS komplexný kurz II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo

28jún6:30Riešenie personálnych problémov pri skončení pracovného pomeru so zamestnancom a vymáhanie škody spôsobenej zamestnancom6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

09júl6:30Finančné riadenie firmy – 5-dňový modulový kurz ukončený testom a certifikátom6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X