Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Proti obmedzovaniu dohôd už protestuje ďalší minister

Dane odvody/odvody poistovne/11/proti obmedzovaniu dohod protestuje dalsi minister
Fotobanka Pixmac
9. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

S návrhom, podľa ktorého sa má trvanie dohody o vykonaní práce obmedziť na jeden rok a dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti sa majú skončiť vždy ku koncu roka, v ktorom boli uzavreté, nesúhlasí okrem ministerstva hospodárstva ani rezort kultúry.

Návrh spôsobí problémy, tvrdí ministerstvo kultúry

Ministerstvo kultúry SR (MK) zásadne nesúhlasí s tým, aby sa trvanie dohody o vykonaní práce obmedzilo na najviac jeden rok. „Obmedzenie uzatvorenia dohody o vykonaní práce na dvanásť mesiacov pri súčasnom zachovaní možnosti uzatvorenia dohody o vykonaní práce v kalendárnom roku najviac na 350 hodín bude spôsobovať v praxi problémy,“ odkázal rezort ministerstvu práce a sociálnych vecí.
 
Podľa MK pôjde najmä o prípady, v ktorých sa dohoda o vykonaní práce uzatvorí na spracovanie analýzy, koncepcie, dlhodobého programu alebo na spracovanie úlohy obdobného charakteru, kedy splnenie úlohy alebo jej časti nebude možné spracovať a odovzdať v príslušnom kalendárnom roku.
 

 

Obviňovanie podnikateľov je nesprávne

S návrhom, podľa ktorého sa má trvanie dohody o vykonaní práce obmedziť na jeden rok a dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti sa majú skončiť vždy ku koncu roka, v ktorom boli uzavreté, nesúhlasí ministerstvo hospodárstva. „Podľa nášho názoru ide o nové, neprimerané povinnosti pre podnikateľov, ktoré im zvýšia administratívnu záťaž a ktoré sú neproporcionálne vzhľadom na účel, ktorý sa navrhovaným opatrením sleduje,“ odkázalo ministerstvo hospodárstva rezortu práce a sociálnych vecí. 
 

 
Podľa ministerstva hospodárstva nie je správne, aby na podnikateľov, ktorí zneužívajú uvedené inštitúty v sociálnom poistení, doplácali podnikatelia, ktorí dodržiavajú zákon a plnia si všetky svoje povinnosti. „Predikcia nepoctivého konania podnikateľov zo strany štátu je podľa nášho názoru nesprávny fenomén, ktorý spôsobuje neprimeranú reguláciu inštitútov, ktoré podnikatelia využívajú pri svojej činnosti a ktoré im umožňujú lepšie a účelnejšie tvoriť príjem nielen pre zabezpečovanie svojich životných alebo profesionálnych potrieb, ale aj pre chod štátu a spoločnosti, “ tvrdí rezort hospodárstva. 
 

Zamestnávatelia sa vraj vyhýbajú plateniu poistného

Ministerstvo práce a sociálnych vecí chce obmedzením trvania dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru zabrániť zneužívaniu dohôd na obchádzanie platenia sociálnych odvodov. Časové obmedzenie dohôd ministerstvo vložilo do návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá má riešiť vyplácanie dôchodkov z druhého penzijného piliera. „V prípade neobmedzeného trvania dohôd s nepravidelným odmeňovaním sa zamestnávateľ vyhýbal odvádzaniu poistného na dôchodkové poistenie,“ uvádza ministerstvo. 
 

 
Dohoda o vykonaní práce by podľa návrhu rezortu mala od júla budúceho roka trvať najviac jeden rok. Trvanie dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti plánuje ministerstvo práce od polovice budúceho roka obmedziť tak, aby sa tieto dohody končili vždy ku koncu kalendárneho roka, v ktorom sa uzatvárajú. Dohoda o brigádnickej práci študentov a dohoda o pracovnej činnosti uzatvorená na neurčitý čas pred 1. júlom 2014 sa podľa návrhu rezortu práce a sociálnych vecí skončí najneskôr 31. decembra 2014. Dohoda o vykonaní práce uzatvorená na neurčitý čas pred 1. júlom 2014 sa má skončiť najneskôr uplynutím dohodnutého obdobia, v ktorom sa má pracovná úloha vykonať.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X