Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Reforma daní a odvodov nemá podľa Mikloša alternatívu

SITA/Jozef Jakubčo
16. marca 2011 Tlačiť

(SITA) – Návrh reformy daňového a odvodového systému nemá podľa ministra financií Ivana Mikloša alternatívu. Naďalej tvrdí, že zmeny sú potrebné, aj keď budú niektoré skupiny bolieť. Koaličným partnerom, ktorí majú k návrhom výhrady, odkázal, že ak sú proti niektorým návrhom, mali by aspoň priniesť alternatívu. Čiastkové reformy však podľa neho nie sú riešením, prinášajú totiž náklady, ale neprinášajú výsledky. Navyše, podľa Mikloša sa kráti aj čas a zásadné politické stanovisko k tejto téme by malo byť vyslovené už budúci týždeň.

 

Je najľahšie povedať, nejdeme to robiť, lebo to bude aj bolieť. Ale potom by som považoval za konštruktívne, keby ten, kto to hovorí, priniesol alternatívny návrh. Len povedať, že nie, lebo to aj bude bolieť, nepovažujem za dostatočne zodpovedné. To je taký ľahký populizmus,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Mikloš. Ako dodal, zjednodušenie daňovo-odvodového systému nie je jeho výmysel, ale je to prioritou celej vlády vyplývajúcou z programového vyhlásenia.

 

Minister navrhované zmeny, podľa ktorých by časť živnostníkov a dohodári platili na daniach a odvodoch viac, obhajuje tým, že práve tieto skupiny v súčasnosti odvádzajú do systému nepomerne menej prostriedkov. Zároveň však odmieta, že by sa celkové daňovo-odvodové zaťaženie Slovákov malo zvyšovať. Na druhej strane si totiž polepšia zamestnanci a dokonca aj niektorí živnostníci. V prvom roku by tak podľa prepočtov ministerstva mala byť reforma rozpočtovo neutrálna, proporcionálne k hrubému domácemu produktu by daňovo-odvodové zaťaženie malo dokonca mierne klesnúť.

 

Mikloš tvrdí, že ministerstvo financií bude presadzovať alternatívu s 16-percentným sociálnym odvodom a 9-percentným zdravotným odvodom pre samostatne zárobkovo činné osoby. Podľa prepočtov totiž 13-percentný sociálny odvod neprináša radikálnejšiu zmenu v odvodovom zaťažení živnostníkov a zároveň neznižuje motiváciu zamestnávať ľudí na živnosť. Živnostníkom budú zvýšené náklady kompenzovať zjednodušené odpisy a daňový bonus. Pre dohodárov bude rezort financií navrhovať 13-percentný sociálny a rovnako 9-percentný zdravotný odvod.

 

Rokovania koalície o podobe daňovo – odvodovej reformy sú stále otvorené. Ako uviedol po pondelňajšom stretnutí lídrov koaličných strán s premiérkou Ivetou Radičovou predseda KDH Ján Figeľ, rokovania o budúcej podobe odvodového systému sú stále na pracovnej úrovni. Jedným zo záverov stretnutia je pritom aj požiadavka na presnejšie analýzy dopadov jednotlivých alternatív zmien súčasného systému. „Tu sa žiada trikrát merať a raz strihať, lebo dopady a dôsledky sú naozaj široké a nechceme nič podceniť,“ uviedol po skončení neformálneho stretnutia Figeľ.

 

Po zanalyzovaní dopadov pripravovaných zmien sa podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára znova zíde pracovná skupina. Most-Híd má však podľa Bugára pripravené aj iné návrhy, o ktorých sa bude rokovať. Béla Bugár pritom po pondelňajšom stretnutí potvrdil, že Most-Híd ako aj predstavitelia Občianskej konzervatívnej strany (OKS) stále trvajú na svojich výhradách k pripravovanej daňovo – odvodovej reforme. „To znamená, že čakáme na iný výsledok rokovania,“ uviedol Bugár.

 

Zhoda však už v súčasnosti podľa Jána Figeľa existuje na podpore zámeru zjednodušenia a zjednotenia celého odvodového systému, rovnako ako aj na zámere zníženia byrokracie.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X