Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rezort financií obhajuje poplatky za záväzné stanoviská

Rezort financií obhajuje poplatky za záväzné stanoviská
Minister financií SR Peter Kažimír. Foto: SITA
30. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Navrhnuté spoplatnenie vydávania záväzných stanovísk finančného riaditeľstva sumou minimálne 4 tisíc eur je podľa ministerstva financií porovnateľné s okolitými krajinami Európskej únie (EÚ).
 
Rezort to uviedol v rámci vyhodnotenia pripomienkového konania k pripomienkam zo strany zamestnávateľov, ktorí požadovali napríklad znížiť sumy za vydanie stanoviska a zrušiť ich naviazanie na hodnotu obchodného prípadu.
 

Zamestnávatelia chcú len poplatky vo výške úradníckych nákladov

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) navrhla napríklad úpravu sadzby poplatku na sumu 400 eur na základe skúseností s porovnateľným inštitútom v Českej republike, kde sa prijatie žiadosti o vydanie rozhodnutia o záväznom postupe podľa daňového poriadku spoplatňuje vo výške 10 000 CZK, čo je v prepočte necelých 400 eur.
 
„Myslíme si, že v prípade návrhu ide o niekoľkonásobné prevýšenie tejto sumy (10- až 75-násobok) a je neporovnateľná aj napríklad s požadovanou cenou daňových poradcov za spracovanie odborného stanoviska,“ upozornila v pripomienkovom konaní k novele zákona o správe daní RÚZ. 
 

Navrhnutá legislatíva bude nedostupná malých podnikateľov

S navrhovaným spoplatňovaním vydávaných stanovísk zásadne nesúhlasí aj Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK), podľa ktorej by takto spoplatnené záväzné stanoviská zhoršili pozíciu najmä malých a stredných podnikateľov, ktorí nie sú tak kapitálovo silní. Nesúhlas s návrhom ministerstva financií vyslovila aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ).
 

 
„Navrhujeme, aby finančná správa určila personálne a iné náklady, ktoré sú spojené s vydávaním stanovísk a v tejto výške boli poplatky do zákona zapracované, bez ohľadu na výšku obchodného prípadu, pretože veľmi často to nie je možné ani určiť,“ odporúča AZZZ. 
 

Úhrada vraj nesúvisí s nákladmi, tvrdí ministerstvo financií

Výška úhrady za záväzné stanovisko však podľa reakcie ministerstva financií nesúvisí s nákladmi finančnej správy pri vydávaní záväzného stanoviska. „Zavedenie tohto inštitútu predpokladá podávanie žiadostí hlavne zo strany veľkých podnikateľských subjektov, ktorí sa chcú etablovať na slovenskom podnikateľskom trhu a potrebujú záväzné posúdenie svojich predpokladaných transakcií. Výška úhrady za záväzné stanovisko je porovnateľná s výškou v iných krajinách EU, v ktorých je tento inštitút zavedený,“ dodáva rezort. 
 

Za stanovisko aj 30 tisíc eur

Daňovníci by mali mať možnosť požiadať finančné riaditeľstvo o vydanie tzv. záväzného stanoviska k uplatneniu osobitných predpisov od budúcoročného septembra. Výšku úhrady spojenú so žiadosťou o záväzné stanovisko navrhol rezort financií na úrovni 1 % zo sumy obchodného prípadu, najmenej však 4 000 eur, najviac 30 000 eur, ak subjekt žiada o záväzné stanovisko k uplatneniu jedného právneho predpisu.
 
V prípade, ak bude daňovník žiadať stanovisko k uplatneniu dvoch a viac právnych predpisov, mala by byť úhrada stanovená vo výške 2 % zo sumy obchodného prípadu, najmenej však 5 000 eur a najviac 30 000 eur. Ak daňovník požiada o záväzné stanovisko k uplatneniu právnych predpisov, pričom ide o opakované obchodné prípady, je úhrada navrhnutá na úrovni 3 % zo sumy obchodného prípadu, najmenej však 6 000 eur a najviac 30 000 eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X