Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Sociálka má vyše 400 podozrení na zneužívanie nemocenských dávok

SP má vyše 400 podozrení na zneužívanie nemocenských dávok
Ilustračné foto: SITA
2. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Väčšinou na podvodoch podľa neho participujú aj zamestnávatelia, a to účelovým uzatváraním pracovných pomerov alebo tiež manipuláciou s vymeriavacími základmi zamestnancov. 

Vylákanie nemocenských dávok môže byť kvalifikované ako trestný čin

Sociálna poisťovňa (SP) zaznamenala v tomto roku už viac ako 400 podozrení na zneužívanie sociálneho poistenia v oblasti nemocenských dávok zamestnancov u niekoľkých desiatok zamestnávateľov. “ Ide o prípady, pri ktorých je Sociálna poisťovňa uvádzaná do omylu v otázke splnenia podmienok nároku na poskytnutie týchto dávok,“ uviedol hovorca poisťovne Peter Višváder.
 
Väčšinou na podvodoch podľa neho participujú aj zamestnávatelia, a to účelovým uzatváraním pracovných pomerov alebo tiež manipuláciou s vymeriavacími základmi zamestnancov. Výnimkami nie sú ani zistenia vo veci bezdôvodného uznania dočasných pracovných neschopností zo strany ošetrujúceho lekára.
 

 
Poisťovňa sa podľa Višvádera snaží zabrániť tomu, aby prostriedky z fondu nemocenského poistenia boli vyplácané neoprávneným osobám. „Preto vyvíja úsilie, aby prípadné podvodné správanie odhalila už v rámci konania o nároku na nemocenskú dávku. Ak vznikne podozrenie na podvodné konanie, uskutočňuje detailné prešetrenie, v rámci ktorého posudkový lekár sociálneho poistenia preverí medicínsku opodstatnenosť vzniku, príp. trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,“ tvrdí hovorca poisťovne. 
 
Ak uznanie, príp. dĺžka dočasnej pracovnej neschopnosti nezodpovedá zdravotnému stavu pacienta, posudkový lekár dáva podnet na jej ukončenie. Od 1. januára tohto roka do 31. októbra na podnet SP ukončili ošetrujúci lekári 42 164 dočasných pracovných neschopností.
 

 
Poisťovňa v prípadoch javiacich známky zneužívania nemocenského poistenia zamestnancom kontroluje aj jeho zamestnávateľa a v zložitých prípadoch žiada o spoluprácu aj externé subjekty, napr. inšpektorát práce, daňový úrad, či zdravotnú poisťovňu. Poisťovňa upozorňuje, že účelové vylákanie nemocenských dávok môže byť kvalifikované ako trestný čin subvenčného podvodu, za ktorý hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov. Ak po prešetrení dospeje k záveru, že konanie osôb je účelové a napĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu, podáva trestné oznámenie.
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X