Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Sociálka upozornila, že dôchodcovia poistné na invalidné poistenie neplatia

business, tax, office, school and education concept - old man in eyeglasses filling a form at home Fotobanka Pixmac
20. augusta 2015 Zdroj Sociálna poisťovňa, www.socpoist.sk Tlačiť

Dôchodcovia – SZČO si znížia mesačnú výšku poistného o poistné na invalidné poistenie.

SZČO s prerušeným poistením zaplatí nové odvody až po obnovení živnosti

Sociálna poisťovňa pripomína živnostníkom a ostatným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorým bolo v týchto dňoch doručené oznámenie o ich odvodových povinnostiach od júla 2015 a ktorí už majú priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo sú poberateľmi výsluhového dôchodku a dovŕšili dôchodkový vek, že neplatia poistné na  invalidné poistenie.

Takéto SZČO/živnostníci si pri platení poistného znížia mesačnú výšku poistného (ktorá je vyčíslená v aktuálne doručovaných oznámeniach) o poistné na invalidné poistenie. Táto informácia sa nachádza v spomínaných oznámeniach, ktoré treba dôsledne prečítať.  

Príklad:

Ak je napr. v oznámení uvedené, že výška poistného na sociálne poistenie je 136,57 EUR a táto SZČO má priznaný starobný dôchodok, výšku poistného si zníži o poistné na invalidné poistenie – 24,72 EUR. To znamená, že mesačne bude od júla 2015 platiť poistné vo výške 111,85 EUR.

Odvodová povinnosť SZČO s prerušeným poistením

Medzi adresátmi týchto zásielok o odvodoch sú aj také SZČO a živnostníci, ktorí majú prerušené povinné poistenie (napr. z dôvodu pozastavenia prevádzkovania živnosti) alebo vylúčenie povinnosti platiť poistné (napr. z dôvodu uznania za dočasne práceneschopného).

„Pripomíname, že aj naďalej platí, že SZČO nemá povinnosť platiť poistné za obdobie, kedy má prerušené poistenie alebo vylúčenú povinnosť platiť poistné. Zaslaná informácia o odvodovej povinnosti platí preto pre tieto SZČO až po skončení obdobia prerušenia alebo vylúčenia povinnosti platiť poistné,“ uviedla SP. 

Poisťovňa zároveň upozorňuje SZČO, že majú naďalej povinnosť oznamovať vznik, resp. zánik prerušenia povinného poistenia.

Uvedenú skutočnosť SZČO oznamuje na tlačive Registračný list FO príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, podľa miesta trvalého pobytu v zákonom stanovených lehotách.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

25jún6:30IFRS komplexný kurz II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo

09júl6:30Finančné riadenie firmy – 5-dňový modulový kurz ukončený testom a certifikátom6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažment

09júl6:30Transferové oceňovanie, dokumentácia transferového oceňovania a zmeny v roku 2018 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X