Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Počet sociálne poistených SZČO za 3 roky klesol o 31,4 tisíc

Ilustračné foto SITA
20. augusta 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Od júla 2012 do júla 2015 množstvo povinne sociálne poistených SZČO každoročne k 1. júlu klesalo.

Počet poistených SZČO klesá, minister vidí nárast

Počet povinne dôchodkovo a nemocensky poistených samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa v období od júla 2012 do júla 2015 znížil o 31,4 tisíc. Kým k 1. júlu 2012 evidovala Sociálna poisťovňa takmer 254,2 tisíc SZČO povinne platiacich sociálne odvody, k 1. júlu tohto roka ich počet klesol na takmer 222,8 tisíc.

Počas trojročného obdobia pritom množstvo povinne sociálne poistených SZČO každoročne k 1. júlu klesalo. Ich najvýraznejší medziročný úbytok nastal k 1. júlu 2013, a to o 18,3 tisíc.

K 1. júlu 2014 nasledoval pokles povinne sociálne poistených SZČO medziročne takmer o 9,4 tisíc a k 1. júlu tohto roka o ďalších vyše 3,7 tisíc. Vyplýva to z údajov, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter na stredajšej tlačovej besede informoval o tom, že podľa údajov zo Sociálnej poisťovne v júli tohto roka narástol počet SZČO. „Osemtisíc živnostníkov pribudlo za mesiac júl v evidencii Sociálnej poisťovne,“ povedal.

Väčšina týchto živnostníkov bude podľa neho podľa živnostenských oprávnení podnikať v oblasti stavebníctva, resp. investičnej výstavby. „Je to extrémny nárast. Ak mám hodnotiť vývoj od januára tohto kalendárneho roka, vždy bol trend znižovania. Každý mesiac bolo zníženie, až prišiel mesiac júl a úplne opačný trend,“ uviedol minister práce a sociálnych vecí. 

Tri nepriaznivé zmeny

Vláda Roberta Fica od 1. januára 2013 zvýšila minimálny vymeriavací základ na platenie odvodov SZČO zo 44,2 % na 50 % priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Minimálne sociálne odvody sa tak od 1. januára 2013 zvýšili o 17,61 eura na 130,27 eura a najnižšie zdravotné odvody k rovnakému dátumu stúpli o 7,44 eura na 55,02 eura, čo je spolu nárast o 25,05 eura.

eBooky:

Od 1. januára budúceho roka minimálne sociálne odvody pre SZČO stúpnu na 142,20 eura a minimálne preddavky na zdravotné poistenie na 60,06 eura. Za štyri roky, od 1. januára 2012 do 1. januára 2016, sa tak minimálne sociálne a zdravotné odvody SZČO zvýšia o 42,02 eura, čo je nárast o vyše 26 %. 

Okrem zvýšenia minimálneho vymeriavacieho základu súčasná vláda z pohľadu SZČO nepriaznivo zmenila pravidlá, podľa ktorých sa určuje ich vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne a zdravotné poistenie.

K základu dane sa od roku 2013 spätne pripočítavajú povinne platené odvody na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré si osoba zahrnula do výdavkov. Takýto základ dane, neznížený o zaplatené odvody, sa vydelí počtom mesiacov v roku a novým, zníženým koeficientom.

Ten pritom v roku 2013 klesol z hodnoty 2 pri sociálnom poistení a 2,14 pri zdravotnom poistení na koeficient 1,9. V roku 2014 nasledovalo zníženie tohto koeficientu na 1,6 a v tomto roku na konečných 1,486. Čím je pritom koeficient nižší, tým je vypočítaný vymeriavací základ na platenie odvodov vyšší. 

Tretiu zmenu, ktorá od júla 2013 ovplyvnila počet povinne sociálne poistených SZČO, schválili ešte poslanci bývalej vládnej koalície za vlády Ivety Radičovej. Umelci a autori sa od začiatku roka 2011 z hľadiska sociálneho poistenia považujú za SZČO.

Pôvodne mali lepšie zarábajúci umelci a autori povinné sociálne odvody začať platiť od 1. júla 2012, avšak poslanci bývalej vládnej koalície im posunuli vznik povinnosti platiť povinné dôchodkové a nemocenské poistenie z júla 2012 na júl 2013. Povinnosť platiť sociálne odvody tak od júla 2013 vznikla tým autorom a umelcom, ktorých hrubý príjem za rok 2012 presiahol 4 716 eur.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikamszčo

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X