Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti v júli klesla na 11,46 %

Ilustračné foto: SITA
19. augusta 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci júla 351 821 osôb. 

Nezamestnanosť na Slovensku klesá od januára 2013

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci júla tohto roka 11,46 %. V porovnaní s koncom júna ide o pokles o 0,09 percentuálneho bodu.

Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 1,21 percentuálneho bodu. Na stredajšej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. 

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci minulého mesiaca 309 110 osôb. Oproti koncu júna ide o pokles o 2 313 ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo v júli o 32 772 osôb. 

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 13,04 %.

eBooky:

Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,08 percentuálneho bodu, medziročne ide o pokles o 1,19 percentuálneho bodu. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci júla 351 821 osôb. Oproti koncu júna je to pokles o 2 023 osôb, v porovnaní s júlom vlaňajška je to menej o 32 181 ľudí. 

„Trend znižovania nezamestnanosti na Slovensku pokračuje,“ reagoval na tlačovej besede na aktuálne údaje o miere nezamestnanosti minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Upozornil na to, že nezamestnanosť na Slovensku klesá od januára 2013, teda už dva a pol roka. „Sú vytvorené všetky predpoklady, aj vzhľadom na vývoj ekonomiky, aby sme v tomto trende pokračovali aj ďalej,“ povedal minister. 

Do konca roka chcú nezamestnanosť 11,1 %

Do konca tohto roka by sa chcel Richter dostať s mierou nezamestnanosti na priemernú nezamestnanosť v krajinách eurozóny, ktorá v súčasnosti podľa neho dosahuje 11,1 %. Minulý mesiac sa podľa neho z ľudí, ktorí boli evidovaní na úrade práce, zamestnalo 14 732 osôb. 

Za pozitívum minister práce a sociálnych vecí považuje aj znižovanie počtu evidovaných nezamestnaných v tzv. znevýhodnených skupinách, medzi ktorých patria mladí ľudia, dlhodobo nezamestnaní, či nezamestnaní vo veku nad 50 rokov.

Upozornil tiež na to, že miera nezamestnanosti sa dlhodobo znižuje aj v okresoch s najvyššou mierou nezamestnanosti. Ako príklad uviedol okres Rimavská Sobota, ktorý v júli 2013 vykázal mieru nezamestnanosti 32,60 %, pričom v júli tohto roka to bolo 28,08 %.

Nezamestnanosť podľa neho za rovnaké obdobie klesla aj v okresoch Revúca, Kežmarok, Poltár, či Rožňava. „Opatrenia a projekty, ktoré prijíma ústredie práce, majú pozitívny vplyv aj na tieto okresy,“ tvrdí Richter. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X