Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Miera nezamestnanosti v júli klesla na 11,46 %

Ilustračné foto: SITA
19. augusta 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci júla 351 821 osôb. 

Nezamestnanosť na Slovensku klesá od januára 2013

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci júla tohto roka 11,46 %. V porovnaní s koncom júna ide o pokles o 0,09 percentuálneho bodu.

Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 1,21 percentuálneho bodu. Na stredajšej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. 

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci minulého mesiaca 309 110 osôb. Oproti koncu júna ide o pokles o 2 313 ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo v júli o 32 772 osôb. 

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 13,04 %.

eBooky:

Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,08 percentuálneho bodu, medziročne ide o pokles o 1,19 percentuálneho bodu. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci júla 351 821 osôb. Oproti koncu júna je to pokles o 2 023 osôb, v porovnaní s júlom vlaňajška je to menej o 32 181 ľudí. 

„Trend znižovania nezamestnanosti na Slovensku pokračuje,“ reagoval na tlačovej besede na aktuálne údaje o miere nezamestnanosti minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Upozornil na to, že nezamestnanosť na Slovensku klesá od januára 2013, teda už dva a pol roka. „Sú vytvorené všetky predpoklady, aj vzhľadom na vývoj ekonomiky, aby sme v tomto trende pokračovali aj ďalej,“ povedal minister. 

Do konca roka chcú nezamestnanosť 11,1 %

Do konca tohto roka by sa chcel Richter dostať s mierou nezamestnanosti na priemernú nezamestnanosť v krajinách eurozóny, ktorá v súčasnosti podľa neho dosahuje 11,1 %. Minulý mesiac sa podľa neho z ľudí, ktorí boli evidovaní na úrade práce, zamestnalo 14 732 osôb. 

Za pozitívum minister práce a sociálnych vecí považuje aj znižovanie počtu evidovaných nezamestnaných v tzv. znevýhodnených skupinách, medzi ktorých patria mladí ľudia, dlhodobo nezamestnaní, či nezamestnaní vo veku nad 50 rokov.

Upozornil tiež na to, že miera nezamestnanosti sa dlhodobo znižuje aj v okresoch s najvyššou mierou nezamestnanosti. Ako príklad uviedol okres Rimavská Sobota, ktorý v júli 2013 vykázal mieru nezamestnanosti 32,60 %, pričom v júli tohto roka to bolo 28,08 %.

Nezamestnanosť podľa neho za rovnaké obdobie klesla aj v okresoch Revúca, Kežmarok, Poltár, či Rožňava. „Opatrenia a projekty, ktoré prijíma ústredie práce, majú pozitívny vplyv aj na tieto okresy,“ tvrdí Richter. 

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

25jún6:30IFRS komplexný kurz II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo

09júl6:30Finančné riadenie firmy – 5-dňový modulový kurz ukončený testom a certifikátom6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažment

09júl6:30Transferové oceňovanie, dokumentácia transferového oceňovania a zmeny v roku 2018 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X