Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Automobilka Jaguar Land Rover postaví závod na Slovensku

SITA/AP
V Nitre by mal vyrásť nový závod automobilky Jaguar Land Rover. Foto: ilustračné, SITA/AP
11. augusta 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Výrobca luxusných vozidiel Jaguar Land Rover podpísal memorandum so slovenskou vládou o porozumení a uskutočňuje štúdiu realizovateľnosti. Závod by mal začať výrobu v roku 2018.

Jaguar Land Rover mieri na Slovensko

Výrobca luxusných vozidiel Jaguar Land Rover podpísal memorandum o porozumení so slovenskou vládou v súvislosti s plánom výstavby závodu na Slovensku. Jaguar, ktorého vlastníkom je od roku 2008 indická skupina Tata Group, uviedol, že uskutočňuje štúdiu realizovateľnosti výstavby závodu v Nitre.

Výroba by mala začať v roku 2018

Závod by mal začať výrobu v roku 2018 a cieľom automobilky je v priebehu desaťročia od začiatku výroby dosiahnuť ročnú produkciu 300-tisíc vozidiel. Konečné rozhodnutie má padnúť v neskoršej časti tohto roka. Podpísanie významného dokumentu s Jaguarom potvrdil na utorňajšom brífingu po mimoriadnom rokovaní vlády aj premiér Robert Fico.

V posledných hodinách vláda Slovenskej republiky a významná britská spoločnosť Jaguar Land Rover podpísali významný dokument, ktorý je míľnikom na ceste k získaniu obrovskej investície v oblasti automobilového priemyslu,“ povedal v utorok pre novinárov premiér Fico.

Vláda bude pokračovať v rokovaní

Predsedu vlády teší, že úsilie oboch strán viedlo britskú firmu Jaguar k záveru, že Slovensko je atraktívnou krajinou pre investície v automobilovom priemysle. „Schválený dokument zblížil záujmy vlády SR a spoločnosti Jaguar Land Rover natoľko, že robí zo Slovenska preferovanú potenciálnu lokalitu na získanie tejto investície,“ dodal Fico s tým, že vládny kabinet bude pokračovať v rokovaniach.

Bližšie detaily premiér nešpecifikoval. „Garantujem vám, že všetky informácie, ktoré budeme môcť zverejniť a s ktorými sa budeme môcť podeliť v súvislosti s týmto ambicióznym plánom vlády, určite včas a riadne zverejníme,“ uzavrel Fico.

Pre automobilku je Slovensko atraktívna príležitosť

Automobilka Jaguar Land Rover vo vyhlásení uviedla, že Slovensko si vybrala po dôkladnej analýze, v rámci ktorej posudzovala viacero lokalít v Európe, USA a Mexiku. Konštatovala, že Slovensko je blízko silného reťazca dodávateľov a dobrej logistickej infraštruktúry. Generálny riaditeľ automobilky Ralf Speth uviedol, že globálna expanzia podnikania firmy je nevyhnutná pre podporenie jej dlhodobého a vytrvalého rastu.

So zavedeným odvetvím výroby luxusných áut je Slovensko pre nás atraktívnou príležitosťou potenciálneho rozvoja. Nový závod bude doplnením existujúcich závodov vo Veľkej Británii, Číne, Indii a budovaného závodu v Brazílii,“ konštatoval Speth.

Predaj vozidiel automobilky Jaguar Land Rover v roku 2014 posilnil o deväť percent. Firma predala 462 678 vozidiel, z toho 81 570 Jaguarov a 381 108 Land Roverov. V prvom kvartáli svojho účtovného roka 2015/16 na európskom trhu predala takmer 30-tisíc automobilov, čo bolo zvýšenie o 28 percent.

Problém pre Slovensko?

Podľa Eugena Jurzycu zo strany Sloboda a Solidarita premiér Robert Fico zatiaľ zatajil všetky relevantné informácie, aké sa dajú na tlačovej besede zatajiť. „Nepovedal prakticky nič, iba to, že automobilka príde.

My k tejto drobnej informácii môžeme povedať len to, že ďalšia automobilka je zvýšenie krehkosti slovenskej ekonomiky smerovania na jednu oblasť. Ak príde ďalšia kríza a nebodaj zasiahne automobilovú oblasť, tak Slovensko bude mať problém,“ uzavrel Jurzyca.

Ako vyhlásil predseda sekcie podnikania a zamestnanosti SDKÚ-DS Milan Roman, vláda musí zverejniť presné podmienky a výšku štátnej pomoci, aby bolo jasné, koľko bude stáť jedno pracovné miesto. 

Zväz automobilového priemyslu (ZAP SR) SR s potešením prijal dlho očakávanú správu o rozhodnutí automobilky Jaguar Land Rover podpísať s vládou zmluvu o budúcom zámere vybudovať v nitrianskom regióne nový výrobný závod automobilov.

„V prípade úspechu očakávame opätovné výrazné posilnenie pozícií automobilového priemyslu na Slovensku, kedy pri naplnení plánovaných kapacít predpokladáme zvýšenie obratu tvoreného automobilovými výrobami až o tretinu v porovnaní so súčasným stavom,“ konštatoval zväz vo svojom stanovisku. 

 

Významný impulz pre hospodárstvo

Nová automobilka na Slovensku bude znamenať významný impulz pre hospodárstvo krajiny ako také. Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej by totiž spustenie výroby v novom závode koncernu Jaguar Land Rover v roku 2018 znamenalo príspevok k rastu priemyselnej výroby takmer 10 percentuálnych bodov.

Nezanedbateľná je podľa nej aj výška samotnej investície v sume 1,5 mld. eur, čo predstavuje skoro 2 % hrubého domáceho produktu.

„Výroba dopravných prostriedkov spolu so subdodávateľmi patria k hlavným ťahúňom slovenského priemyslu a prestavujú približne tretinu celkovej priemyselnej výroby,“ konštatuje analytička.

Ako dodáva, rovnako vývoz dopravných prostriedkov je významnou časťou celkového exportu Slovenska, keď automobilová výroba predstavuje zhruba 35 % celkového priemyselného vývozu krajiny. „Po spustení produkcie Jaguar Land Roveru by sa tento pomer mal ešte zvýšiť,“ dopĺňa Muchová. 

Priestor pre štvrtú automobilku existuje

Na Slovensku pritom podľa nej priestor pre štvrtú automobilku existuje, rovnako tak technické vedomosti a pracovná sila. „Otázkou ostáva zabezpečenie kvalitnej pracovnej sily aj do budúcnosti. Vhodné by bolo väčšie zameranie na vedu a výskum a užšia spolupráca medzi školami, univerzitami a podnikateľským sektorom,“ tvrdí Muchová. Výhodou Slovenska podľa nej však je existujúca skúsenosť a know-how v oblasti automobilovej výroby. 

Ako dodáva analytik Sberbank Europe Vladimír Vaňo, pozitívnym faktorom je samotné portfólio značky Jaguar Land Rover. Pre tento luxusný segment automobilov totiž podľa neho nie je až tak dôležitá lacná pracovná sila, ale kvalita a spoľahlivosť odvedenej práce.

„Spolu s ďalšími drahými značkami montovanými na Slovensku je to ďalšie potvrdenie toho, že silnou stránkou Slovenska nie je lacná pracovná sila, ale atraktívny pomer medzi cenou a kvalifikáciou pracovnej sily,“ tvrdí analytik. 

Dôležité podľa Vaňa však bude aj to, ako sa bude firme na Slovensku podnikať. „Potenciálna dobrá skúsenosť značky môže byť dôležitá pre vytvorenie ‚mostu‘ na Slovensko pre ďalších investorov z Veľkej Británie, prípadne Indie, podobne ako v nedávnom prípade postupne prichádzajúcich firiem z Južnej Kórey,“ konštatuje. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X