Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo je to finančný trh a aké sú jeho segmenty?

finančný trh
finančný trh Foto: Getty Images
8. septembra 2023 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Viete, čo je to finančný trh a aké sú jeho segmenty? Ak nie, no zaujíma vás odpoveď, všetko podstatné týkajúce sa finančných trhov sa dozviete v článku. 

Pojem finančný trh vám zrejme nie je úplne neznámy, no možno si pod ním predstavujete niečo iné, ako v skutočnosti tento pojem označuje. Zjednodušene by sme mohli povedať, že finančný trh je miesto, na ktorom sa stretáva ponuka voľných finančných prostriedkov v podobe úspor rôznych ekonomických subjektov a dopyt rôznych ekonomických subjektov po týchto prostriedkoch.

Finančný trh by sme však v širšom zmysle slova mohli chápať ako súbor transakcií a inštitúcii, ale tiež mechanizmus, pri ktorom sa stretáva dopyt a ponuka po voľných financiách, ale aj drahých kovoch.

Finančný trh a jeho delenie

Finančný trh je celkom komplikované miesto, pretože na ňom nájdeme rôzne finančné nástroje, predovšetkým finančné deriváty. Na pochopenie toho, ako finančné trhy fungujú, je potrebné si ich v prvom rade rozdeliť.

Finančné trhy delíme na:

  • peňažné trhy
  • devízové trhy
  • kapitálové trhy
  • trhy derivátov

Peňažné trhy

Práve trhy peňazí je základným finančným trhom. Obchoduje sa na ňom alebo sa na ňom investuje do krátkodobých cenných papierov. Základným produktom peňažného trhu sú vklady obyvateľstva v bankách, pričom sem patria termínované vklady, komerčné cenné papiere podnikov alebo fondy peňazí finančných spoločností. Spoločným znakom týchto produktov je to, že ich splatnosť je menej ako jeden rok.

Platí teda, že peňažný trh je určený na pokrývanie krátkodobého dopytu po peniazoch, teda na zabezpečenie likvidity.

Devízové trhy

Na devízových trhoch sa obchoduje so svetovými menami, pričom hlavnou funkciou týchto trhov je zabezpečovanie prevodu kapitálu z jednej menu do druhej, čím sa podporuje globálny tok financií.

Devízové trhy teda zabezpečujú efektívne presúvanie zdrojov na miesta, kde je ich potreba najvyššia a rovnako je tam potenciál najvyšších výnosov.

K funkciám devízového trhu patrí aj takzvaná špekulačná funkcia, ktorá hovorí o situácii, keď je na tomto trhu veľká časť účastníkov neobchoduje s reálnym kapitálom, ale len špekuluje ohľadom predpokladaného pohybu kapitálu.

Kapitálové trhy

Kapitálové trhy Na rozdiel od peňažných trhov, kapitálové trhy zabezpečujú dlhodobé zdroje financovania (kapitál). Hlavnými záujemcami o financovanie sú vlády a firmy. Aj preto sa kapitálové trhy delia na akciové a dlhopisové. Na akciových trhoch získavajú firmy kapitál emisiami nových akcií, na dlhopisových trhoch emisiami dlhopisov, čiže cenných papierov splatných v stanovený čas a so stanoveným výnosom. Na kapitálový trh prichádzajú teda investori so záujmom o dlhodobé investovanie, ktoré je pre firmy tou najdôležitejšou formou získavania investičného kapitálu.  Trhy derivátov Jednoznačne najväčším finančným trhom je však trh derivátov, ten niekoľko tisíc násobne prevyšuje svojou veľkosťou všetky ostatné trhy. Derivát je finančný inštrument, ktorý je odvodený od nejakého podkladového aktíva, napríklad od akcie, dlhopisu, menového trhu či komodity. Pohyb ceny derivátu teda súvisí s pohybom ceny základného aktíva. Súčasný finančný systém umožňuje budovanie derivátov z derivátov a tak vytvára veľké pyramídy, ktorých krach stojí za takmer všetkými finančnými krízami.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

finančný trhknowhowrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X