Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ z pondelka 29. mája

Podnikam logo
30. mája 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 29. mája.

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Elektrinu aj plyn mali slovenské domácnosti lacnejšie, ako je priemer Európskej únie. Ako informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), slovenské domácnosti platili vlani nižšie ceny elektriny a plynu, a to aj napriek povinným poplatkom, napríklad na podporu obnoviteľných zdrojov, ktoré iné krajiny EÚ nemajú vždy zarátané v koncových cenách energií. „Slovenské domácnosti aj tak platia za elektrickú energiu výrazne menej, ako je priemer v EÚ. Menej platia aj za plyn,“ uviedol hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.

BRATISLAVA – Skupina poslancov NR SR za hnutie OĽaNO-NOVA predložila do parlamentu návrh novely zákona o dani z príjmov, podľa ktorého by sa mal pre pracujúcich rodičov zvýšiť daňový bonus na druhé a ďalšie dieťa. Ak by v budúcom roku bola výška životného minima rovnaká ako v roku 2017, daňovník by si mohol uplatniť daňový bonus vo výške 21,41 eura na prvé dieťa, 42,82 eura na druhé dieťa a 64,23 eura na tretie a každé ďalšie dieťa mesačne. Pri troch deťoch by si tak daňovník mohol znížiť daň z príjmov o ďalších 64,23 eura mesačne, resp. o 770,76 eura ročne.

BRATISLAVA – Sociálna poisťovňa (SP) odoslala v máji samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) 18 089 SMS správ a emailov, v ktorých ich upozornila na aktuálny nedoplatok na poistnom za apríl. Ako informoval hovorca SP Peter Višváder, výška nezaplateného a pripomínaného poistného predstavovala takmer 2,4 mil. eur. „Živnostníci a ostatné SZČO po výzve uhradili takmer 337 tisíc eur, čo predstavuje viac ako 14-percentnú úspešnosť,“ poznamenal.

BRATISLAVA – Proces transformácie a deinštitucionalizácie systému sociálnych služieb na Slovensku zastal. Upozorňujú na to občianske združenia a odborníci v otvorenom liste, ktorý poslali premiérovi Robertovi Ficovi. „Máme k dispozícii finančné aj ľudské zdroje, aby sme v procese deinštitucionalizácie pokračovali, ale nedeje sa tak,“ uviedli spoločne Slavomír Krupa z Rady pre poradenstvo v sociálnej práci, Viera Záhorcová zo Slovenskej únie podporovaného zamestnávania a Lea Rollová z CEDA – Výskumného a školiaceho centra bezbariérového navrhovania Fakulty architektúry STU.

BRATISLAVA – Centrálny depozitár cenných papierov SR (CDCP) upravuje ceny poskytovaných služieb. Ako informuje spoločnosť, zmeny v cenníku vyplývajú z prechodu na spoločnú technologickú platformu európskych depozitárov T2S. „Hoci pribudlo niekoľko poplatkov za nové služby, pri viacerých úkonoch nastalo zaujímavé zníženie cien,“ informuje centrálny depozitár s tým, že vyrovnávanie obchodov s cennými papiermi môže vďaka tomu v niektorých prípadoch vyjsť lacnejšie ako doteraz.

BRATISLAVA – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) vydalo záverečné stanovisko z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) a odsúhlasilo stavbu diaľnice D1 v úseku Turany – Hubová vo variante s tunelmi Korbeľka a Havran, ktorý obchádza malofatranské údolia. Stavbu diaľnice s tunelom Korbeľka odporučila správa o hodnotení vplyvov na životné prostredie a zdravie obyvateľstva, ktorú vypracovala spoločnosť Dopravoprojekt na žiadosť Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Záverečné stanovisko MŽP bude záväzné pre ministerstvo dopravy.

BRATISLAVA – Slovensko sa predstaví na veľtrhu EXPO 2017 v kazašskej Astane. Otvorenie výstavy je naplánované na 10. júna a počas troch mesiacov sa na nej bude prezentovať 155 krajín. Hlavným cieľom podujatia je poukázať na úspechy v oblasti zelenej energie, ktorá je predpokladom trvalo udržateľného rozvoja a zachovania prírodných zdrojov. Slovensko sa na výstave bude prezentovať ako „krajina dobrých nápadov, skvelých myšlienok pre energiu budúcnosti“. Informovali o tom organizátori výstavy EXPO za slovenskú stranu na pondelkovom brífingu.

NITRA – Fakultnej nemocnici Nitra hrozí, že príde o dotáciu dva milióny eur z ministerstva zdravotníctva na výstavbu heliportu. Minúť ju totiž musí do konca roka, no zatiaľ nemá ani projektovú dokumentáciu. Vypracovať ju malo Architektonické štúdio Atrium s.r.o. z Košíc, ktoré vyhralo verejnú súťaž, nemocnica však odstúpila od zmluvy. „Dali sme vypracovať technické posúdenie predloženej dokumentácie a preverovali sme odbornú spôsobilosť osôb spolupodieľajúcich sa na vyhotovení diela. Po zhromaždení všetkých údajov a stanovísk sme došli k záveru, že projektová dokumentácia nebola vypracovaná odborne spôsobilou osobou,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra Tatiana Timková.

BRATISLAVA – Nová výzva na prihlásenie kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) bude zverejnená 31. mája alebo 1. júna na portáli úradu vlády. Oznámil to premiér Robert Fico (Smer – SD) s tým, že návrhy môžu podávať samotní kandidáti, ako aj rôzne záujmové organizácie, inštitúcie, či samosprávy so súhlasom príslušného kandidáta. Ako premiér informoval v pondelok v Prešove, lehota na podanie návrhov do 31. júla postačí, keďže najbližšia schôdza Národnej rady SR, na ktorej môže byť zvolený predseda ÚVO, bude až v septembri. Verejné vypočutie kandidátov by sa malo uskutočniť 30. augusta.

BRATISLAVA – Národná asociácia STK (NA STK) pripravuje alternatívny návrh pre rozširovanie siete staníc technickej kontroly a pracovísk emisnej kontroly. Nie je všeobecne proti zvýšeniu ich počtu, ale proti nekontrolovateľnému rozširovaniu. NA STK sa považuje za konštruktívneho partnera štátnej a verejnej správy a chce, aby technické a emisné kontroly skutočne napĺňali svoj účel.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Kúpele Spa Aphrodite v Rajeckých Tepliciach rozširujú svoje priestory o novú zónu Natural Spa zameranú na liečebné procedúry. Celkové investície do výstavby novej zóny dosiahli približne 2,5 milióna eur. Informoval o tom mediálny manažér Spa Aphrodite Rajecke? Teplice Jozef Korbel.

BRATISLAVA – Štyria štatutári stavebnej spoločnosti Dúha, a. s. mali byť podozriví z krátenia dane. Ako v pondelok informovala poslankyňa parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Lucia Ďuriš Nicholsonová, začiatkom mája dostala anonymný podnet na začatie trestného stíhania vo veci, ktorý sa podľa nej neskôr potvrdil, spolu so sprievodným listom a vypracovaným kvalifikovaným trestným oznámením.

BRATISLAVA – Novým generálnym riaditeľom konzultačnej a poradenskej spoločnosti Bisnode v Českej republike a na Slovensku sa stal Jiří Skopový. Na pozíciu generálneho riaditeľa nastúpil 15. mája tohto roka. Informovala o tom spoločnosť Bisnode prostredníctvom tlačovej správy.

BRATISLAVA – Protimonopolný úrad (PMÚ) SR začal 26. mája tohto roka správne konanie vo veci koncentrácie, ktorá spočíva v získaní spoločnej kontroly podnikateľov CEFC Shanghai International Group Limited, Ivana Jakaboviča a Jozefa Tkáča nad spoločnosťou J&T FINANCE GROUP SE. Informoval o tom v pondelok PMÚ.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Európski oceliari žiadajú vlády krajín Európskej únie, aby prijali takú reformu systému na obchodovanie s emisiami (EU ETS), ktorá by priniesla nákladovo efektívne zníženie emisií oxidu uhličitého, a ktorá by zároveň neohrozila oceliarsky priemysel a tým milióny zamestnancov. „Môžete zamedziť zaťaženiu odvetvia vysokými nákladmi, ktoré obmedzia investície alebo zvýšia riziko straty pracovných miest a zatvárania závodov v EÚ,“ apeluje 76 generálnych riaditeľov európskych oceliarskych firiem v otvorenom liste.

MADRID – Menšinová vláda v Španielsku si počas víkendu zabezpečila dostatok hlasov pre schválenie štátneho rozpočtu na rok 2017. Rozhodujúci hlas pre získanie najtesnejšej parlamentnej väčšiny 176 hlasov zabezpečí poslanec malej strany z Kanárskych ostrovov. Na podpore zákona sa konzervatívna vláda premiéra Mariana Rajoya už skôr dohodla s dvoma inými opozičnými stranami.

FRANKFURT – Medziročné tempo rastu úverov nefinančným firmám v eurozóne sa v apríli zrýchlilo. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok na svojej internetovej stránke zverejnila Európska centrálna banka (ECB). Objem úverov nefinančným firmám sa v apríli oproti rovnakému mesiacu minulého roka zväčšil o 2,4 percenta po raste o 2,3 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Medziročné tempo rastu objemu úverov domácnostiam sa v apríli nezmenilo a zostalo na marcovej úrovni 2,4 percenta.

MADRID – Španielske maloobchodné tržby v apríli vzrástli. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa tržby maloobchodu podľa kalendárne a sezónne upravených údajov v stálych cenách zvýšili o 0,6 percenta. Medziročne sa aprílové španielske maloobchodné tržby po úprave o kalendárne a sezónne vplyvy v stálych cenách zväčšili o 1,8 percenta, ale neupravené tržby oproti aprílu minulého roka oslabili o jedno percento. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke španielsky štatistický úrad.

ZÁHREB – Ruská banka Sberbank, ktorá je najväčším veriteľom zadlženého chorvátskeho maloobchodného reťazca Agrokor, chce, aby vláda prevzala záväzky za dlhy reťazca. Banka o tom rokuje s chorvátskou vládou. Agrokor, ktorý je najväčšou súkromnou chorvátskou spoločnosťou a zároveň najväčším zamestnávateľom v krajine, dlhuje ruskej banke zhruba 1,1 mld. eur. Dlhy reťazca Agrokor vznikli počas jeho rýchlej expanzie.

BRUSEL – Európska únia vyslovila súhlas s tým, že francúzsky energetický gigant EDF, ktorý prevádzkuje jadrové elektrárne, prevezme divíziu francúzskej spoločnosti Areva zameranú na výrobu jadrových reaktorov. Európska komisia (EK) v pondelok uviedla, že „navrhované prevzatie pravdepodobne nespôsobí problémy v oblasti hospodárskej súťaže.“ EDF plánuje získať 51 až 75 percent firmy New NP, ktorá je divíziou spoločnosti Areva.

HELSINKI – Nálada fínskych spotrebiteľov sa v máji zlepšila na novú rekordnú úroveň. Index spotrebiteľskej dôvery v krajine stúpol na 24,1 bodu z aprílových 21,5 bodu. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke fínsky štatistický úrad, pričom uviedol, že hodnota indexu je najvyššia od roku 1995, odkedy ho zostavuje. V máji minulého roka bol index spotrebiteľskej dôvery vo Fínsku na úrovni 12,5 bodu.

BRUSE – Ekonomika 19-člennej eurozóny sa síce zlepšuje, ale podľa šéfa Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho stále potrebuje značné stimuly. Šéf ECB v pondelok uviedol, že „ekonomické oživenie je čoraz silnejšie a naďalej sa šíri v rámci sektorov a krajín.“ Dodal však, že rast miezd nie je dostatočný na to, aby dostal infláciu naspäť na zdravé úrovne. „Celkovo zostávame rozhodne presvedčení, že mimoriadny rozsah monetárnej podpory … je stále nutný.“

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X