Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ zo stredy 10. mája

Podnikam logo
11. mája 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 10. mája

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR majú vážne výhrady voči poslednému balíčku návrhov na zmeny v pracovnej legislatíve. Zamestnávatelia ostro protestujú proti zneužívaniu pracovnej legislatívy na politické účely, pričom účet za získané politické body neplatia politici ale zamestnávatelia. Takýto prístup považujú firmy za krajne nezodpovedný a v budúcnosti naň môžu doplatiť aj samotní zamestnanci.

BRATISLAVA – Národná rada SR (NR SR) posunula novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby do druhého čítania. Na základe tejto novely by sa mala do slovenskej legislatívy transponovať európska smernica týkajúca sa kvality benzínu a naftových palív. „Cieľom smernice je urýchliť využívanie biopalív takzvanej druhej generácie, teda biopalív využívajúcich suroviny z biomasy, ktoré nemajú vysokú ekonomickú hodnotu pri inom použití ako biopalivo,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR.

BRATISLAVA – Vládnu novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach v stredu schválili poslanci Národnej rady SR. Vďaka novele by sa malo posilniť postavenie vlády pri činnosti a kontrole Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Na základe novely totiž ministerstvá hospodárstva a životného prostredia znova získajú kompetenciu vyjadrovať sa k cenovým rozhodnutiam úradu. Podľa novely bude taktiež menovanie šéfa ÚRSO už len v rukách vlády. Doteraz ho menoval na návrh vlády prezident SR.

BRATISLAVA) – Povoľovanie výstavby diaľnic by malo byť efektívnejšie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorý ministri schválili na stredajšom rokovaní vlády. Kabinet k novele schválil aj návrh na skrátene legislatívne konanie. Ministerstvo dopravy a výstavby SR zároveň v predloženom materiáli upravuje aj katastrálny zákon. Vlastníci pozemkov, na ktorých majú byť diaľnice postavené, budú mať možnosť obhájiť svoje záujmy. Zložitému procesu vyvlastňovania má pomôcť zavedenie nového právneho inštitútu predbežnej držby, ktorý pred ukončením vyvlastňovacieho procesu umožní vykonávať vopred vymedzené a odstrániteľné práce v nevyhnutnom rozsahu.

BRATISLAVA – Zdravotné poisťovne vlani dostali pokuty od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) v celkovej výške 46 526 eur. Vyplýva to zo správy o činnosti ÚDZS. Poisťovne tieto pokuty v stanovenej lehote uhradili. Najvyššiu jednotlivú pokutu dostala Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), a to 15 tis. eur za neefektívne a nehospodárne vynakladanie prostriedkov pri uzatváraní zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Štátna poisťovňa tiež dostala ďalšie dve pokuty za 3 650 eur, čiže spolu na pokutách odviedla úradu 18 650 eur.

BRATISLAVA – Starobný dôchodok bol minulý mesiac najvyššie vyplácanou dôchodkovou dávkou. Priemerná výška samostatne vyplácaného starobného dôchodku dosahovala na konci apríla 427,02 eura. Muži dostávali v priemere 474,95 eura a ženy 380,70 eura. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Druhou najvyššou samostatne vyplácanou dôchodkovou dávkou bol predčasný starobný dôchodok. Jeho priemerná výška ku koncu apríla dosiahla 408,11 eura. Predčasní starobní dôchodcovia poberali v tomto období dôchodok v priemernej výške 430,37 eura, predčasné starobné dôchodkyne dostávali priemerne 363,34 eura.

BRATISLAVA – Podnikatelia odmietajú zvýšenie minimálnej mzdy, povinné trináste platy a do veľkej miery aj povinné zverejňovanie platov v ponukách práce. Ostatné plánované opatrenia vládnej koalície považujú za viacmenej správne, výraznú podporu má vláda pri zvýšení nezdaniteľného základu. Vyplýva to z internetového prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), na ktorom sa zúčastnilo 150 podnikateľov. Tí od 4. do 9. mája odpovedali na deväť otázok, či mzdové opatrenia a opatrenia z avizovaného sociálneho balíčka považujú za správne, nesprávne, alebo čiastočne správne, prípadne mohli označiť možnosť iné.

BRATISLAVA – Nový šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) by mal byť známy približne o dva mesiace. Ako uviedol po stredajšom rokovaní vlády minister hospodárstva Peter Žiga, zatiaľ neexistuje žiadny kandidát na post predsedu regulačného úradu. „Pripravujeme výberovú komisiu, ktorá bude zložená aj zo zástupcov zamestnávateľských zväzov, ako aj zo zástupcov Združenie miesta a obcí Slovenska. K prvému júlu alebo k 15. júlu by mal byť nový manažment regulačného úradu známy,“ povedal Žiga. Zároveň je presvedčený, že v stredu schválená novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach je veľmi transparentným zákonom.

BRATISLAVA – Vláda v stredu odsúhlasila nové vyššie platové tarify pre štátnych zamestnancov, ktorých je približne 40 tisíc. Ako uviedla skupina siedmich nezaradených poslancov v stanovisku, v čase, keď premiér Robert Fico ohlásil zvýšenie minimálnej mzdy na 500 eur, však aj takto navýšená minimálna mzda pre štátnych zamestnancov bude len 436,50 eur. „Ani táto suma nebola dosiahnutá skutočným zvýšením miezd, ale zrušením horšie platených tried. Ide o pokrytectvo, keď vláda ukladá súkromným zamestnávateľom to, čo sama nedodržiava,“ upozornili nezaradení poslanci.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Spoločnosť Gabor, ktorá sa zaoberá výrobou obuvi, dosiahla v minulom roku tržby vo výške 83,5 mil. eur. V roku 2015 vykázala tržby na úrovni 86,75 mil. eur. Ide teda o mierny medziročný pokles. Obuvníci v Bánovciach v minulom roku vyrobili 2,87 mil. párov topánok, rok predtým to bolo 3,047 mil. párov topánok.

BRATISLAVA – Tatra banka dosiahla v prvých troch mesiacoch čistý zisk 24 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z účtovnej závierky, v medziročnom porovnaní je to mierny nárast o 0,3 %. Čisté výnosové úroky po zohľadnení opravných položiek poklesli o 8,5 % na 59,6 mil. eur. Naopak, čisté výnosy z poplatkov a provízií stúpli o 3,4 % na 29,3 mil. eur.

BRATISLAVA – Vládny kabinet schválil trnavskej automobilky Peugeot Citroën Automobiles Slovakia (PCA Slovakia) investičnú pomoc vo výške 18,6 milióna eur. Celá štátna pomoc, ktorá je určená pre nový investičný projekt rozšírenia výroby, bude vo forme daňových úľav. Vzniknúť by malo 420 nových pracovných miest. Trnavská automobilka preinvestuje celkovo 165 miliónov eur. Z toho necelých 100 miliónov eur predstavujú nové investície. Zvyšná časť nákladov spočíva v opätovnom použití dostupných výrobných prostriedkov alebo nástrojov, to znamená. že už nemôžu byť započítané do oprávnených nákladov pri žiadaní investičnej pomoci.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

BUKUREŠŤ – Rumunský export tovarov za prvé tri mesiace tohto roka sa v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška zvýšil o 11,5 percenta a import v prvom kvartáli medziročne vzrástol o 12,4 percenta. Krajina v prvom štvrťroku vyviezla tovary v hodnote 15,460 mld. eur a doviezla tovary za 17,778 mld. eur. Zahraničný obchod Rumunska tak za prvý kvartál vykázal schodok 2,317 mld. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa obchodný deficit zvýšil o 361,5 mil. eur. Informoval o tom v stredu na svojej internetovej stránke štatistický úrad krajiny.

PRAHA – Celková hladina spotrebiteľských cien v Českej republike v apríli už tretí mesiac po sebe medzimesačne stagnovala. V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka sa aprílové české spotrebiteľské ceny zvýšili o 2 percentá. Medziročné tempo inflácie v krajine sa tak oproti marcu spomalilo, a to o 0,6 percentuálneho bodu. Informoval o tom v stredu na svojej internetovej stránke český štatistický úrad.

FRANKFURT – Predseda správnej rady koncernu Volkswagen Hans Dieter Pötsch v stredu obhajoval rozhodnutie nezverejniť výsledky interného vyšetrovanie emisného škandálu, ktorým skupina poverila americkú právnickú firmu Jones Day. Ako uviedol na výročnom valnom zhromaždení akcionárov, vyšetrovanie bolo nezávislé a jeho zistenia tvoria súčasť mimosúdnej dohody medzi Volkswagenom a americkým ministerstvom spravodlivosti.

PARÍŽ – Produkcia francúzskeho spracovateľského priemyslu v marci výrazne ožila a medzimesačne posilnila o 2,5 percenta po februárovom poklese o 0,7 percenta. Celková priemyselná výroba krajiny sa v marci tiež silno zotavila a medzimesačne stúpla o 2 percentá po oslabení o 1,7 percenta v predošlom mesiaci. Informoval o tom v stredu na svojej internetovej stránke francúzsky štatistický úrad INSEE.

RÍM – Produkcia talianskeho priemyselného odvetvia v marci podľa sezónne upravených údajov medzimesačne stúpla o 0,4 percenta. Informoval o tom v stredu na svojej internetovej stránke štatistický úrad krajiny ISTAT. Medziročne sa marcová výroba talianskeho priemyslu podľa kalendárne upravených údajov zvýšila o 2,8 percenta. Neupravená priemyselná produkcia v Taliansku v marci medziročne stúpla o 7,6 percenta. V marci tohto roka však mali v krajine o jeden pracovný deň viac ako vlani.

ATÉNY – Spotrebiteľské ceny v Grécku v apríli oproti rovnakému mesiacu minulého roka stúpli o 1,6 percenta a medzimesačne sa zvýšili o 0,6 percenta. Informoval o tom v stredu na svojej internetovej stránke štatistický úrad krajiny ELSTAT. Medzimesačne v Grécku zdraželi odevy a obuv o 10,7 percenta, alkoholické nápoje a tabak o 2,9 percenta či potraviny a nealkoholické nápoje o 0,1 percenta. Zlacnela však doprava, a to o 0,7 percenta.

PARÍŽ – Akcionári francúzskeho výrobcu automobilov PSA Group (PSA) v stredu odsúhlasili plán financovania kúpy európskej divízie koncernu General Motors. Dohodu na transakcii za 2,3 mld. USD, v rámci ktorej výrobca áut Peugeot a Citroën prevezme od amerického konkurenta značky Opel a Vauxhall, oznámili zúčastnené strany v marci. Zlúčený podnik má vyrábať ročne zhruba 5 mil. áut. PSA od amerického koncernu preberá 12 závodov, v ktorých zamestnáva približne 40 tis. ľudí.

ŽENEVA – Švajčiarska vláda v stredu rozhodla, že občanom Bulharska a Rumunska dočasne obmedzí prístup na svoj pracovný trh. Dôvodom je výrazný nárast počtu žiadateľov o prácu z dvoch členských štátov Európskej únie zaznamenaný v posledných mesiacoch, uviedla agentúra AP. Rozhodnutím Švajčiarsko aktivovalo ustanovenie dohody s EÚ, ktorá občanom členských štátov európskeho spoločenstva vo všeobecnosti garantuje voľný vstup na švajčiarsky trh práce s možnosťou pre hostiteľskú krajinu zaviesť obmedzenia v závislosti od počtu záujemcov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X