Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo chápať pod pojmom ekonomika a aká je jeho definícia

definícia ekonomiky
definícia ekonomiky Foto: Getty Images
15. marca 2024 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

S pojmom ekonomika sa bežne stretávame takmer každý deň. Počúvame o nej z médií, čítame o nej články. Viete však, čo sa presne pod týmto pojmom skrýva? 

S pojmom ekonomika sa dnes stretávame pomerne často a mnohí z nás si ho zamieňajú s pojmom ekonómia. Nejde však o to isté. V článku sa dozviete, aká je definícia tohto pojmu, čo je to ekonomika domácnosti a sveta.

Definícia pojmu ekonomika

Pod pojmom ekonomika chápeme súbor všetkých ekonomických činností štátu či krajiny, ale aj súhrn odvetví a rôznych druhov výroby národného hospodárstva. Ekonomika sa zaoberá troma základnými ekonomickými otázkami, a to:

 1. Čo vyrábať?
 2. Ako vyrábať?
 3. Pre koho vyrábať?

Ekonomiku chápeme ako tú časť spoločenského života, ktorá je zameraná na materiálne udržanie a zabezpečenie ľudského života. Je to oblasť činnosti spoločnosti, prostredníctvom ktorej sa rozdeľujú a spotrebúvajú statky.

pojem ekonomika
thinkstock

Čo sú statky a potreby?

Základom ľudskej činnosti je potreba, čo je vlastne uvedomený alebo neuvedomený nedostatok, pričom potreby môžeme deliť z viacerých hľadísk. Je to napríklad vývojové hľadisko, na základe ktorého delíme potreby na primárne (potrava, bezpečie, ochrana pred zimou) a sekundárne (úspech, uznanie, komunikácia). Potreby sa tiež delia z hľadiska počtu subjektov, ktoré uspokojujú, a to na individuálne a kolektívne.

Pod pojmom statok rozumieme všetko, čo uspokojuje ľudské potreby. Môžu to byť potraviny, stroje, ale aj pôda a iné. Statky podliehajú istému deleniu, a to na:

 • voľné – to sú statky, ktoré sa vyskytujú voľne v prírode
 • ekonomické – tie sú istým spôsobom obmedzené

Voľné aj ekonomické statky môžeme ďalej rozdeliť na hmotné a nehmotné. Okrem voľných a ekonomických statkov delíme statky na verejné a súkromné.

 • súkromný statok – je to statok jednej osoby
 • verejný statok – statok, ktorý môžu používať viacerí ľudia, ako je napríklad verejná doprava či kanalizácia
trhová ekonomika
thinkstock

Pri potrebách a statkoch sa môžeme stretnúť aj s pojmom spotreba, ktorý označuje uspokojovanie bežných potrieb. Rovnako sa môžeme stretnúť aj pojmom výroba. Výroba je predpokladom uspokojovania ľudských potrieb a ide o premenu výrobných faktorov, ako sú kapitál a práca. Tie totiž tvoria vstupy a výstupy do výroby, pričom výstupom z výroby sú výrobky krátkodobej alebo dlhodobej spotreby.

Svetová ekonomika

Pojem svetová ekonomika je pomerne často skloňovaný. Ide o ekonomiku, ktorá je založená na ekonomikách všetkých krajín sveta a tiež na ich národných hospodárstvach. Svetové hospodárstvo tvorí vyšší kvantitatívny a kvalitatívny celok ako je súhrn národných ekonomík. Svetové hospodárstvo delí krajiny na rozvojové, menej rozvinuté a vyspelé.

Ekonomika domácnosti

Pod ekonomikou domácnosti rozumieme vlastne hospodárenie každej domácnosti. Niekto si vedie prehľad výdavkov a príjmov domácnosti, iný nie. Základom ekonomiky domácnosti je rodinný rozpočet, ktorý je vlastne plánom finančného hospodárenia domácnosti.

Ak si vytvoríte domáci rozpočet, získate kontrolu nad finančnou situáciou domácnosti. Jeho výhodou je, že znížite riziko zadlžovania sa a vyhnete sa zbytočnému utrácaniu. Takisto si vďaka prehľadnému rodinnému rozpočtu môžete nájsť zdroje na šetrenie a finančné rezervy, ktoré padnú vhod v prípade nečakaných finančných výdavkov.

ekonomika domácnosti
Vďaka prehľadnému rodinnému rozpočtu môžete nájsť zdroje na šetreniethinkstock

Zostavovanie rodinného rozpočtu je v podstate rovnaké ako zostavenie rozpočtu firiem. Tie pri tvorbe rozpočtu sumarizujú všetky príjmy a výdavky a porovnávajú ich v snahe vytvoriť čo najväčší možný zisk. Tvorba domáceho rozpočtu vám nezaberie veľa času a môže byť pre vašu domácnosť veľkým prínosom.

Čo je trh?

Trh sa v ekonomike chápe ako miesto, kde sa stretáva dopyt s ponukou, teda spotrebitelia s výrobcami a kde sa realizuje kúpa a predaj výrobkov a služieb rôznych druhov. Trh nie je riadený žiadnym orgánom či úradom, ale riadia ho ľudia tým, ako sa správajú a aké sú ich potreby.

Trhová ekonomika sa zakladá na systéme slobodného podnikania a voľnej hospodárskej súťaže.

Trh môžeme chápať priestorovo ako miesto, kde sa stretávajú predávajúci a kupujúci, a funkčne, ako spojenie dopytu a ponuky v určitej oblasti.

Trh a jeho úlohy:

 1. prostredníctvom konkurenčných vzťahov vedie k podnikavosti a súťaživosti
 2. prispôsobuje výrobu potrebám odberateľov doma aj v zahraničí
 3. je nenahraditeľný, pretože cena, ktorá je hlavným parametrom hodnoty, sa môže prejaviť len na trhu
 4. je odrazom aktuálnych a krátkodobých záujmov

Ak vás zaujíma, ako funguje ekonomika, pozrite si video:

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howrok 2024skills

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X