Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zamestnávatelia a SZČO nie sú od od 1. marca povinní oznamovať poisťovni štát výkonu činnosti

Zamestnávatelia a SZČO nie sú od od 1. marca povinní oznamovať poisťovni štát výkonu činnosti
SITA
28. februára 2012 Zdroj Sociálna poisťovňa, www.socpoist.sk Tlačiť

Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby od 1. marca 2012 nie sú povinní oznamovať Sociálnej poisťovni štát výkonu činnosti a zmenu tohto štátu.

Podľa novely zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, účinnej od 1. marca 2012, sa vypúšťa povinnosť zamestnávateľa a samostatne zárobkovo činnej osoby pri plnení prihlasovacej povinnosti do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne štát, na ktorého území vykonáva zamestnanec prácu, resp. samostatne zárobkovo činná osoba samostatnú zárobkovú činnosť, ak túto činnosť vykonávajú mimo územia Slovenskej republiky. Taktiež sa od 1. marca 2012 ruší povinnosť zamestnávateľa a samostatne zárobkovo činnej osoby oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne zmenu štátu, na ktorého území vykonáva zamestnanec prácu, resp. na ktorého území vykonáva samostatne zárobkovo činná osoba samostatnú zárobkovú činnosť.

Príklad:Dňa 7. marca 2012 začal zamestnanec vykonávať prácu na území iného štátu. Zamestnávateľ už nie je povinný oznámiť túto skutočnosť, teda zmenu štátu, na ktorého území zamestnanec vykonáva prácu, príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, keďže k rozhodujúcej skutočnosti – zmene štátu, došlo po 29. februári 2012.

Povinnosť zamestnávateľa a samostatne zárobkovo činnej osoby oznámiť pri plnení prihlasovacej povinnosti do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia štát výkonu činnosti a oznámiť zmenu tohto štátu, však zostáva zachovaná za obdobie do 29. februára 2012. To znamená, že ak zamestnávateľ alebo samostatne zárobkovo činná osoba plní po 29. februári 2012 dodatočne svoju prihlasovaciu povinnosť za zamestnanca, resp. ako samostatne zárobkovo činná osoba, za obdobie do 29. februára 2012, platí, že aj po 29. februári 2012 sú zamestnávateľ a samostatne zárobkovo činná osoba v tomto prípade povinní oznámiť štát, na ktorého území vykonáva zamestnanec činnosť, resp. na ktorého území vykonáva samostatne zárobkovo činná osoba samostatnú zárobkovú činnosť.

Rovnako platí, že ak v období pred 1. marcom 2012 došlo k zmene štátu, na ktorého území vykonáva zamestnanec prácu, resp. samostatne zárobkovo činná osoba samostatnú zárobkovú činnosť, a v období do 29. februára 2012 zamestnávateľ, resp. samostatne zárobkovo činná osoba nesplnili povinnosť oznámiť zmenu štátu, túto povinnosť, t. j. povinnosť ktorá vznikla za obdobie do 29. februára 2012, sú zamestnávateľ a samostatne zárobkovo činná osoba povinní plniť aj po 29. februári 2012.

Príklad:Povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba začala od 1. decembra 2011 vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť na území iného štátu. Povinnosť oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne túto skutočnosť, teda zmenu štátu, si nesplnila ani v lehote do ôsmich dní od zmeny tejto skutočnosti, a ani do 29. februára 2012. V tomto prípade má samostatne zárobkovo činná osoba aj po 29. februári 2012 povinnosť oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne na tlačive Registračný list FO – zmena, skutočnosť, že dňa 1. decembra 2011 došlo k zmene štátu, na ktorého území vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.

Vyššie uvedené zrušenie povinnosti zamestnávateľa a samostatne zárobkovo činnej osoby nemá vplyv na podávanie žiadostí o vystavenie formulárov E 101 a prenosných dokumentov A1 a postup pri určovaní príslušnosti k právnym predpisom u osôb, vykonávajúcich zárobkovú činnosť na území iného členského štátu Európskej únie.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X