Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zavedenie dane z finančných transakcií sa oneskorí

Zavedenie dane z finančných transakcií sa oneskorí
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: SITA/AP
28. mája 2013 Tlačiť
Nemecká vláda považuje zavedenie dane z finančných transakcií v EÚ v blízkej budúcnosti za nepravdepodobné.
 
Vládny kabinet iniciatívu naďalej podporuje, starostlivo však skúma výhrady, aby zabránila ďalším problémom v bankovom sektore, uviedol v pondelok na tlačovej konferencii v Berlíne hovorca ministerstva financií Martin Kotthaus.
 

Nová daň sa začína rozplývať

Daň z finančných transakcií minulý týždeň spochybnil minister financií spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko a predstaviteľ najsilnejšej opozičnej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Nils Schmid. Ten v liste federálnemu ministrovi Wolfgangovi Schäublemu uviedol, že banky by nemuseli zvládnuť dodatočnú záťaž v podobe novej dane.
 
SPD sa doteraz považovala za hybnú silu v úsilí o presadenie dane, ktorá má donútiť finančný sektor znášať náklady budúcich kríz. Bez hlasov SPD vládna koalícia kancelárky Angely Merkelovej novú daň v parlamente nedokáže presadiť. Bez plnej podpory SPD sa rozhodovací proces pravdepodobne spomalí, uviedol pre agentúru Reuters vysokopostavený vládny zdroj. 
 

 
Problémy, na ktoré poukázal Schmid vo svojom liste, budú predmetom diskusií v Bruseli, uviedol Kotthaus. Hovorca federálneho ministra financií dodal, že očakávať rýchle zavedenie dane je nerealistické a v rozpočte na rok 2014 vláda nepočíta s príjmami z tejto dane. Agentúra Reuters pripomína, že v doterajších diskusiách o dani z finančných transakcií sa počítalo so začiatkom jej účinnosti v roku 2014. 
 

ECB chce dani pomáhať

Európska centrálna banka (ECB) ponúkla vládam a Bruselu pomoc pri zavádzaní plánovanej dane z finančných transakcií s cieľom zabrániť destabilizácii finančných trhov. V pondelok to pre denník Financial Times uviedol člen Výkonnej rady ECB Benoit Coeure. 
 
Nemecko a desať ďalších členských krajín EÚ, vrátane Slovenska, sa v januári dohodlo na dani z obchodovania na finančných trhoch. Predstavitelia týchto krajín v tom čase vyjadrovali očakávania, že táto daň by mohla začať fungovať od januára 2014 a pokryť časť nákladov finančnej krízy. Okrem Nemecka a Slovenska sa k návrhu zaviesť daň z finančných transakcií pripojilo aj Francúzsko, Belgicko, Rakúsko, Slovinsko, Portugalsko, Grécko, Taliansko, Španielsko a Estónsko.
 

Daň z finančných transakcií je podlá, neférová a kontraproduktívna

„Podlá, neférová a úplne kontraproduktívna. To sú slová, ktoré mi prichádzajú na myseľ, keď premýšľam o ďalšom geniálnom pláne eurozóny. O dani z finančných transakcií (DFT),“ uviedol vo svojom komentári Lars Seier Christensen, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ, Saxo Bank.
 
Podľa Christensena je to len ďalšia daň, ktorá nedáva zmysel. „Napriek tomu má pomerne širokú podporu verejnosti, ktorá bohužiaľ nepochopila, kto sú skutoční vinníci finančnej krízy. Väčšina ľudí sa mylne domnieva, že ich daň nepostihne. Mnohé finančné inštitúcie, zástupcovia priemyslu, akademici aj experti upozorňujú, že ide o omyl. Faktom je, že sporitelia, dôchodcovia, podniky aj spotrebitelia budú DFT postihnutí prostredníctvom vyšších nákladov na penzijné transakcie, nižšej likvidity trhu a menej efektívnej alokácie kapitálu v reálnej ekonomike,“ tvrdí generálny riaditeľ Saxo Bank.
 
 
Ako ďalej upozornil Christensen, podľa jeho názoru ako náhle Merkelová vyhrá voľby, stane sa návrh na novú daň veľmi nedôležitým. Spochybnil tieť jej plánované výnosy. „Skutočný daňový výnos je typicky o viac než 50% nižší než aké boli očakávania, pretože ľudia nájdu spôsoby, ako daň obísť alebo jednoducho premiestniť svoje investície inam. To isté zažilo Švédsko, kde sa namiesto očakávaných 1,5 miliardy švédskych korún vybralo iba 80 miliónov. V najlepšom roku experimentu sa priemer blížil 50 miliónom, inými slovami trom percentám očakávanej sumy,“ uviedol generálny riaditeľ Saxo Bank.
 
 
„Je to zlá daň, ktorá nebude fungovať,“ uzavrel svoj komentár Christensen.
 
Lars-Seier-Christensen
 
Zdroj: SITA, Podnikam.SK, IT, foto: Saxo Bank
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X