Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zmeny v zdravotnom poistení od 1.1.2011

SXC.hu
14. decembra 2010 Tlačiť

Nadchádzajúci rok je rokom zmien vo všetkých oblastiach pre podnikateľov. Začiatkom roka 2011 nás čakajú aj zmeny v oblasti zdravotného poistenia.

Dňa 1.12.2010 a 2.12.2010 boli v NR SR schválené návrhy noviel zákonov č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, č. 580/2004  Z.z. o zdravotnom poistení, č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmu v znení neskorších predpisov. V článku rozoberieme zmeny, týkajúce sa zdravotného poistenia, ktoré právna úprava prináša. Do uverejnenia tohto článku zákony neboli podpísané ešte prezidentom republiky SR, ale je vysoký predpoklad, že budú v schválenom znení podpísané a následne zverejnené v Zbierke zákonov.

Zmeny v zdravotnom poistení

V oblasti zdravotných poistných vzťahov sa tiež definujú nové pojmy ako zárobková činnosť, zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, zamestnávateľ, vymeriavací základ, osobný rozsah zdravotného poistenia, určenie osôb, ktoré nie sú povinné vykonať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.

Definícia platiteľa poistného

Návrh zákona definuje platiteľov verejného zdravotného poistenia po novom. V porovnaní so súčasnou právnou úpravou sa upúšťa od taxatívneho uvedenia fyzických osôb, ktoré patria do okruhu zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb. Navrhuje sa, aby fyzické osoby, ktoré sú povinné odvádzať daň z príjmu podľa § 5 až § 8 zákona o dani z príjmov, boli z titulu poberania príjmu zo zárobkovej a inejčinnosti verejne zdravotne poistení a boli povinní platiť poistné na verejné zdravotné poistenie.

Za zamestnanca sa teda na účely zdravotného poistenia bude považovať každá osoba, ktorá bude mať príjem zo závislej činnosti zdaňovaný podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z. z..

Pozor: do okruhu zamestnancov nebudú patriť dohodárido vymeriavacieho základu nebude vstupovať príjem z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, a taktiež vrátené poistné zo zdravotného a sociálneho poistenia vyplatené zamestnancom.

Zjednotenie vymeriavacieho základu

Cieľom navrhovaného znenia bolo zjednotenie vymedzenia obsahu vymeriavacieho základu s daňovým základom. Z uvedeného vyplýva, že vymeriavacím základom zamestnanca bude jeho zdaniteľný príjem zo závislej činnosti. V porovnaní so súčasnou právnou úpravou už nebudú od platenia poistného oslobodené príjmy ako odchodné, odstupné, suma zdaňovaná v súvislosti s používaním motorového vozidla zamestnávateľa, časť zamestnaneckej opcie poskytnutej zamestnancovi, príspevky zo sociálneho fondu, odmeny vyplácané pri pracovnom a životnom výročí, plnenie poskytnuté pri skončení pracovného pomeru a pod..

Do vymeriavacieho základu sa bude započítavať aj príjem z podielov na zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva, podiel na zisku vyplácaný tichému spoločníkovi.

Výška vymeriavacieho základu na sociálne poistenie od 1.1.2010  nie je závislá (novela č. 108/2009 Z. z.)  od výšky minimálnej mzdy. Od budúceho roka sa ruší táto väzba aj u  vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie. Spôsob určenia maximálneho vymeriavacieho základu sa meniť nebude – určí sa ako 3 – násobok priemernej mesačnej mzdy z pred dvoch rokov, od 1.1.2011 bude vo výške 2 233,50 €.

Zárobková činnosť

Za zárobkovú činnosť sa na účely zákona o zdravotnom poistení bude považovať akákoľvek činnosť, na základe ktorej vznikne nárok na príjem zdaniteľný podľa § 5 až § 8 zákona o dani z príjmu s výnimkou dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, výkonu činnosti osobného asistenta a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa zákona o dani z príjmov.

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia

Navrhované zmeny sa týkajú aj úprav pri spracovaní ročného zúčtovania, konkrétne sa dopĺňajú ďalšie kategórie poistencov, ktorí nebudú povinní vykonávať ročné zúčtovanie poisteného:

 1. poistenec, ktorý bol LEN samostatne zárobkovo činnou osobou a súčasne vymeriavací základ nepresiahol úhrn minimálnych základov; Z uvedeného vyplýva, že ak čiastkový základ dane SZČO (príjmy mínus výdavky) bude suma nižšia ako 3948,72 € (12 x (44,2% zo sumy 744,50 €), nie je povinný robiť ročné zúčtovanie poistného, pretože už v priebehu roka zaplatil minimálne preddavky.
 2. poistenec, ktorému nevznikla povinnosť podať za rozhodujúce obdobie daňové priznanie okrem osôb, ktoré majú príjem z dividend.

Kto teda bude platiť poistné na zdravotné poistenie a kto bude oslobodený ?

Platí Oslobodený
– zamestnanec – ľudia, ktorí majú príjem z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru
– samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) – osobní asistenti.
– zamestnávateľ
– poistné je povinná platiť aj osoba, ktorá nie je zamestnancom, SZČO, alebo osoba, za ktorú platí štát

Čo bude vstupovať do vymeriavacieho základu ?

Všetky príjmy s výnimkou tých, ktoré sú zdaňované zrážkovou daňou:

 • hrubá mzda zamestnanca
 • suma zdaňovaná v súvislosti s používaním motorového vozidla zamestnávateľa,
 • odstupné,
 • odchodné,
 • podiely na zisku,
 • príjmy z dividend,
 • z príkazných zmlúv,
 • za prácu likvidátora, prokuristu,
 • z prenájmu nehnuteľností,
 • z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľností.

Iveta Matlovičová, metodik pre mzdy a personalistiku, Asseco Solutions, a.s.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X