Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

5 dôvodov prečo sa živiť podnikaním

5 dôvodov prečo sa živiť podnikaním
Fotobanka Pixmac
18. januára 2012 Tlačiť
V dnešnej dobe pracuje veľa ľudí ako živnostník alebo podnikateľ. Dôvod, ktorý priviedol týchto ľudí k takémuto rozhodnutiu môže byť od podnikateľa ku podnikateľovi rôzny. Môžno ich prinútili okolnosti, napríklad, že si v oblasti, v ktorej žijú nevedeli nájsť stále a dobre platené pracovné miesto. Alebo sa niektorí rozhodli, že im nestačí sedieť na teplom miestečku po celý život, ale chcú stáť na vlastných nohách. Niektorých možno inšpirovali iní podnikatelia, ktorí svojou húževnatosťou uspeli a ich podnik je teraz známa a kvalitná značka, ktorá má vo svete meno. Iní možno len chceli investovať peniaze, ktoré usporili a znásobiť tak ich hodnotu.  
 
V nasledujúcom článku si rozoberieme 5 dôvodov, ktoré ľudí vedú k tomu, aby podnikali.
 

5 dôvodov prečo ľudia podnikajú

  1. Potreba sebarealizácie Mnohým ľuďom nestačí pracovať na jednom mieste, dostávať rovnaký plat niekoľko rokov. Aby došlo k  zvýšeniu platu u svojho zamestnávateľa, musia pracovať dlhšiu dobu, musia žiadať o zvýšenie aj niekoľko krát a častokrát ich práca ani neuspokojuje, ak aj prezentujú svoj názor svojmu zamestnávateľovi, ten to nemusí vždy prijať. Vo firmách väčšinou fungujú zabehnuté spôsoby, ktoré sa len ťažko menia. Riešením tohto problému môže byť podnikanie. Podnikanie prináša možnosť, že človek môže realizovať svoje predstavy, robiť veci podľa seba, nemusí sa nikoho pýtať o dovolenie. Ak dosiahne svoj cieľ, prichádza pocit uspokojenia. Ak ste typ, ktorý trvá na svojom, myslí si, že jeho predstavy sú zrealizovateľné, ak ste samostatný a túžite po tom, aby ste sa mohli realizovať, ak robíte niečo radi a ste v tom dobrý,  môže vás podnikanie uspokojovať.  

  2. Samostatnosť a nezávislosťVeľa ľudí sa rozhoduje pre podnikanie z dôvodu, že im už vadí pracovať pre niekoho a počúvať jeho príkazy. Ak podnikáte, naopak, rozhodujete sa samostatne a nezávisle. Avšak za svoje rozhodnutia nesiete aj zodpovednosť. Hlavne nezabudnite na to, že v podnikaní si musíte zákazky nájsť sám.  

  3. Dosahovanie vyšších príjmovVidina získania väčšieho množstva peňazí je azda najvýznamnejší dôvod pre začatie podnikania na vlastnú päsť. Ak je človek zamestnaný vo firme, dostáva výplatu v rovnakej výške, vo výnimočných prípadoch mu vedenie môže vyplatiť prémie. V podnikaní výška mesačného príjmu podnikateľa závisí len od jeho šikovnosti. Výška jeho príjmu nie je obmedzená. Na druhej strane je však nutné si uvedomiť aj to, že v prípade neúspechu alebo slabších mesiacov sa mesačný príjem podnikateľa môže výrazne znížiť. Čím viac času a finančných prostriedkov podnikateľ investuje do podnikania, tým viac môže získať.  

  4. Časová flexibilitaĎalšou výhodou podnikania je aj to, že podnikateľ si môže rozvrhnúť svoj pracovný týždeň podľa svojich predstáv a nemusí sa podriaďovať režimu, ktorý mu určí niekto iný. Bežný zamestnaný človek musí zavčasu ráno vstať, na istú hodinu sa dostaviť na svoje pracovné miesto, zotrvať tam určitý čas a až po niekoľkých hodinách môže prácu opustiť a venovať sa svojim veciam. Podnikateľ naopak si môže prácu načasovať na dobu, ktorá mu najviac vyhovuje. Nemusí sa obmedzovať, že v konkrétnu hodinu musí byť na určitom mieste a skončiť s pracovnou aktivitou môže tiež vtedy, keď mu to vyhovuje. Táto relatívna časová voľnosť má však aj svoje nevýhody. Podnikatelia, keďže sú za svoje príjmy zodpovední sami, v snahe dosiahnuť dostatočný príjem musia väčšinou pracovať aj vo večerných, prípadne nočných hodinách, častokrát aj počas víkendov. Oproti nim zamestnanci, keď opustia v poobednajších hodinách svoju prácu, prestávajú na ňu myslieť a môžu sa venovať svojim voľnočasovým aktivitám prípadne rodine v plnom rozsahu. Cez víkend si môžu vyraziť do prírody či na nákupy, zatiaľ čo podnikateľ pracuje alebo premýšľa ako zarobiť a neskrachovať. 

  5. Potreba priniesť niečo novéNiektorí podnikatelia sú hnaní vidinou, že chcú na svet priniesť niečo nové, niečo čo ľudia ešte nepoznajú, chcú vytvoriť novú značku, nový produkt, ktorý budú všetci poznať. Týmto ľuďom nestačí kráčať po svete iba nečinne, ale sú silno motivaní niečo po sebe zanechať, vytvoriť meno, zlepšovať sa, zväčšovať a neustále rozvíjať svoje aktivity. Ľudia sú obdarovaní veľkou kreativitou, ktorá sa práve v podnikaní môže najlepšie využiť. 

 
Jedno je však spoločné pre všetkých, ktorí sa rozhodli ísť vlastnou cestou. Je potrebné mať pred sebou vždy svoj cieľ  a nenechať sa odradiť. Ak chceme dosiahnuť úspech, bude nás to určite stáť veľa síl, ale na konci môžeme nájsť väčší pocit uspokojenia, aký by sme našli v zamestnaní. 
 
ph

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X