Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aké zmeny v účtovníctve čakajú podnikateľov na začiatku roka 2013

Aké zmeny v účtovníctve čakajú podnikateľov na začiatku roka 2013
Fotobanka Pixmac
20. decembra 2012 Tlačiť

V januári 2013 začínajú platiť viaceré zmeny v daňových a účtovných zákonoch, ktoré ovplyvnia vedenie účtovníctva. V tomto článku popíšeme hlavné legislatívne zmeny a ich dopad na účtovný softvér.

 
Keďže sa mení spôsob účtovania a do platnosti vstupujú nové povinnosti pre DPH, doporučujeme používateľom ekonomických programov ich aktualizáciu. Výrobcovia softvéru by mali tieto zmeny do programov zapracovať tak, aby boli k dispozícii od 1. 1. 2013.
 

Zmeny v legislatíve ovplyvnia aj účtovné softvéry

Rozsiahlou legislatívnou zmenou je 
 

Zmena účtovania výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov 

S účinnosťou od 1.1.2013 dochádza v Peňažnom denníku  k úprave štruktúry výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov.  ( §4 ods.6 písm. e), § 4 ods. 9  opatrenia MF SR č. MF/26567/2011-74). Ostatné časti Peňažného denníka ostávajú bez zmeny.
 
V peňažnom denníku sa výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov upravujú nasledovne:
a) zásoby,
b) služby,
c) mzdy,
d) poistné a príspevky platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1  a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
e) tvorba sociálneho fondu,
f) ostatné výdavky.
 
Dopad na softvér:
Od 1.1.2013 sa teda budú podľa novej legislatívy výdavky v peňažnom denníku účtovať do nových stĺpcov. Doterajšie stĺpce peňažného denníka „Materiál“ a „Tovar“ sa  zlúčili do jedného stĺpca „Zásoby“, zrušil sa stĺpec „Prevádzková réžia“ a zaviedli sa dva nové stĺpce „Služby“ a „Ostatné“. Keďže ide o zásadné zmeny, ktoré sa týkajú veľkej časti živnostníkov a podnikateľov, odporúčame aktualizáciu programu pre vedenie jednoduchého účtovníctva.
 
 
 

Zmeny pri povinných textoch vo faktúre 

Novelou zákona č. 222/2004 Z .z. o dani z pridanej hodnoty z 26. júla 2012 sa rozširujú povinné náležitosti faktúry. Na vystavenej faktúre oslobodenej od dane sa uvádzajú povinné slovné informácie. Uvedené texty bližšie určujú daňový režim konkrétnej faktúry, prípadne určujú prenos daňovej povinnosti na príjemcu plnenia. Účinnosť zmeny od 1.1.2013.
 
Dopad na softvér:
Od 1.1.2013 bude potrebné na vystavenej faktúre oslobodenej od dane uvádzať povinné texty, ktoré bližšie určujú § podľa, ktorého je faktúra vystavená. To sa bude týkať iba niektorých podnikateľov a živnostníkov. V programoch to môže byť riešené rôznym spôsobom. Napríklad v novej verzii programu pre vedenie jednoduchého účtovníctva ALFA plus budú tieto texty zapracované do užívateľských textov a podnikateľ si zvolené informácie jednoducho potiahne do záverečného textu priamo vo vystavovanej faktúre. 
 

Povinný doklad pri vystavenej faktúre do zahraničia

Novelou zákon č. 222/2004 Z .z. o dani z pridanej hodnoty z 26. júla 2012 sa zavádza povinnosť preukázania oslobodenia od dane pri dodaní tovaru do iného členského štátu Potvrdením o prijatí tovaru odberateľom. Potvrdenie o prijatí tovaru odberateľom je  okrem iných dokladov  dôkazom o dodaní tovaru do iného členského štátu. Potvrdenie o prijatí tovaru odberateľom je povinné od 1.10.2012, v prípade ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ alebo odberateľ. 
 
Dopad na ekonomický softvér po 1.1.2013:
Od 1.10.2012 je dodanie tovaru do iného členského štátu potrebné dokladovať Potvrdením o prijatí tovaru odberateľom. Výhodou pri použití softvéru teda bude, ak bude takáto zmena zapracovaná priamo vo fakturácií. Napríklad v programe ALFA plus bude táto zmena zapracovaná tak, že bude možné zostavu Potvrdenie o prijatí tovaru vytlačiť ihneď po vystavení faktúry. 
 

Nové tlačivá a zmeny v daňových priznaniach DPFO a DPMV

Pre  zdaňovacie obdobie r. 2012 sú ustanovené nové vzory daňových priznaní k dani z príjmu DPFO  (Opatrenie MFSR  č. MF/22366/2012-721 zo 7. decembra 2012). Pre zdaňovacie obdobie r. 2013 je ustanovený nový vzor daňového priznania k dani z motorových vozidiel  DPMV (Opatrenie MFSR č- MF/021314/2012-722 z 10. septembra 2012). Za zdaňovacie obdobie r. 2012 sa použije vzor daňového priznania k dani z motorových vozidiel  platný pre rok 2011. Niektoré ekonomické programy umožňujú vyplnenie daňových priznaní priamo v programe, čo je samozrejme jednoduchšie a rýchlejšie, ako ručné vyplňovanie tlačív. Navyše je možné z programu daňové priznania vyexportovať do elektronickej podoby takto zaslať portál daňového úradu. 
 
Ak v programe nástroj na tlač daňového priznania chýba, môže používateľ využiť bezplatné programy na tlač daňových priznaní napr. na www.danovepriznania.sk.
 
Tlačová daňových priznaní budú dostupné v nových verziách ekonomických programov tzn. priebehu januára 2013 bude k dispozícii tlačovo DPMV a v priebehu februára tlačivo DPFO.
 
Zmeny v tlačive DPFO:
 
V DPFO za rok 2012 boli zapracované zmeny ako:
  • zmena sumy životného minima na 194,58 EUR. Zmena platná od 1.7.2012,
  • zmena sumy daňového bonusu na 21,03 EUR/mesačne. Zmena platná od 1.7.2012,
  • zmena nezdaniteľnej čiastky na daňovníka na sumu 3 644,74 EUR, platná pre rok 2012.
 
Ďalšie zmeny dane z príjmov za rok 2013:
  • zmena výšky minimálnej mzdy na 337,70 EUR. Zmena platná od 1.1.2013,
  • novela zákona o dani z príjmov platná od 1.1.2013 zavádza progresívne zdanenie príjmov, tým že zavádza dve sadzby dne 19% a 25%. Základ dane prevyšujúci 176,8 – násobok platného životného minima sa bude zdaňovať 25% sadzbou, do dosiahnutia tejto hranice sa uplatní 19% sadzba,
  • v paušálnych výdavkoch bola stanovená maximálna výška, ktorú si daňovník môže odpočítať na sumu 5 040,- EUR ročne (420,- EUR mesačne)
  • preddavky na daň z príjmov budú platiť len daňovníci, ktorých posledná daňová povinnosť bola vyššia než 2 500 EUR.
 
Aktualizácie k DPMV za rok 2012 (bude sa týkať až roka 2013):
  • aktualizovali sa sadzby na platenie preddavkov pre niektoré kraje,
  • aktualizované nové poučenie k daňovému priznaniu, ktoré bolo vydané vo finančnom spravodajovi č. 7 (august 2012)
 
Dopad na softvér:
Nové sadzby alebo preddavky by mali byť zapracované v nových verziách ekonomických programov. Podnikateľ má možnosť vyplniť daňové priznania aj ručne a požadované zmeny si sám dopočítať, ale s pomocou aktuálneho ekonomického softvéru, ktorý nové sadzby obsahuje, bude vypĺňanie tlačív daňových priznaní oveľa výhodnejšie. 
 
 

Oplatí sa aktualizovať ekonomický softvér?

Určite áno. Pri klasických krabicových softvéroch, ktoré používa väčšina živnostníkov a podnikateľov získajú používatelia všetky zmeny zapracované v nových verziách, ktoré budú k dispozícii po 1.1.2013. V kvalitných softvéroch už používateľ nemusí nič nastavovať ručne, stačí stiahnuť novú verziu programu. Dátum vydania nových verzií sa však rôzni podľa výrobcu softvéru. Programy pre vedenie jednoduchého účtovníctva od firmy KROS budú pripravené od 1.1.2013.
 
Ak má používateľ zaplatené aktualizácie programu (tzv. Balík podpory alebo Aktualizácie), bude mu stačiť, ak si stiahne novú verziu so zapracovanými zmenami. Ak takúto podporu nemá uhradenú a používa neaktualizovaný program (napríklad kúpený pred 2 rokmi), bude potrebné si aktualizáciu zakúpiť. Ročná aktualizácia programu (väčšinou aj s telefonickým poradenstvom k programu) stojí okolo 20% z ceny programu (podmienky sú závislé od výrobcu).
 
Keďže je zrejmé, že počas roka 2013 ešte prídu ďalšie legislatívne zmeny, investícia do aktualizácie účtovného programu sa oplatí a používateľ si potom bude môcť sťahovať všetky nové verzie, ktoré budú vydané behom roka. Práca v neaktuálnom softvéri totiž môže viesť k chybám v účtovníctve a ďalším komplikáciám (nesprávne vyplnenie daňového priznania), ktoré môžu podnikateľom skomplikovať život.
 
Autor: Jiří Galdia, vedúci marketingového oddelenia KROS, a.s.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X