Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako presídliť milióny ľudí do vesmíru? Tejto úlohy sa ujal miliardár Jeff Bezos

Amazon CEO Jeff Bezos addresses reporters and guests during a news conference unveiling the new Blue Origin rocket at the Cape Canaveral Air Force Station in Cape Canaveral, Fla., Tuesday, Sept. 15, 2015. Bezos announced a $200 million investment to build the rockets and capsules in the state and launch them using the historic Launch Complex 36. (AP Photo/Phelan M. Ebenhack) SITA/AP
17. septembra 2015 Zdroj mashable.com Tlačiť

Zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos chce, aby milióny ľudí žili vo vesmíre a urobí všetko, čo vie a utratí na to, koľko bude treba, aby sa tak mohlo stať.

Blue Origin ale nie je jediným „hráčom“ v biznise komerčných vesmírnych letov

V utorok Bezos oznámil, že zámerom jeho spoločnosti Blue Origin je postaviť a vypustiť rakety na obežnú dráhu z floridskej základne vzdušných síl na Cape Canaveral, pričom sa tak má stať už do konca tejto dekády. Ak sa mu to podarí, splní sa mu jeho sen o kozmických letoch pre ľudí.

Bezos má osobitý pohľad na to, ako by mala, resp. ako bude vyzerať budúcnosť ľudstva v súvislosti s kozmickými letmi.

„Vízia pre Blue [Origin] je celkom jednoduchá. Chceme vidieť milióny ľudí žiť a pracovať vo vesmíre, hoci to bude trvať dlhý čas. Je to užitočný cieľ,“ povedal Bezos pre médiá.

Aby sa zo sna mohla stať skutočnosť, spoločnosť Blue Origin suborbitálne lety, pri ktorých využije svoje stroje New Shepard. Lety sa budú uskutočňovať z Texasu pre platiacich zákazníkov, zatiaľ však nie je jasné, koľko presne budú tieto výlety stáť.

Blue Origin plánuje spustiť letové skúšky systému New Shepard už koncom tohto roka, povedal Bezos. Pôjde tak o druhý prípad vzlietnutia suborbitálneho plavidla do vzduchu.

Čo sa týka orbitálnych ambícií spoločnosti, dôležité je, že Blue Origin bude svoje zariadenie na Floride využívať na vysielanie posádkových aj bezposádkových misií do rôznych destinácií.

Bezos bol nerozhodný v odpovediach ohľadom konkrétnejších odpaľovacích a letových špecifikácií rakety – interne ju volajú „Very Big Brother“ (veľmi veľký brat). Spoločnosť pracuje na jej vývoji približne tri roky, pričom, podľa Bezosových slov, by tento vzdušný „koráb“ mal byť schopný vyniesť náklad aj ľudí až na orbitu.

Spoločnosť má pred sebou však stále dlhú cestu a mnoho peňazí ešte bude musieť utratiť pred tým, ako sa vo vesmíre súbežne ocitnú milióny ľudí.

„Skutočne verím tomu, že tento projekt je životaschopný a je to dobrý biznis,“ povedal Bezos. „Je o mne tak nejako známe, že som orientovaný na dlhodobosť. Myslím, že Blue Origin pre mňa v tomto ohľade nastaví nový štandard.“

V súčasnosti ešte platný rekord, týkajúci sa najvyššieho počtu ľudí vo vesmíre naraz, bol vytvorený v roku 2009, kedy sa vo vesmíre ocitlo naraz 13 kozmonautov a astronautov na palube troch rôznych vesmírnych plavidiel. Je teda pochopiteľné, že dostať sa z čísla 13 na milióny nie je a nebude jednoduché. Nehovoriac o tom, že, ako sa nechal počuť sám Bezos, postaviť dobrú raketu si prosto vyžaduje veľa času.

„Neexistujú žiadne skratky, ak to chceme urobiť správne. Napredujeme krok za krokom,“ dodal. „Či je to nákladné? Je to nákladné. Už som do Blue Origin investoval významné množstvo peňazí a ešte viac investujem.“

Blue Origin ale nie je jediným „hráčom“ v biznise komerčných vesmírnych letov.

Iné spoločnosti ako SpaceX Elona Muska alebo Virgin Galactic Richarda Bransona majú svoje vlastné plány na spustenie suborbitálnych a orbitálnych výletov do vesmíru. Chcú pritom tiež využiť súkromne vyrábané rakety a vesmírne lode. A treba dodať, že konkurencia má pred spoločnosťou Blue Origin v niektorých ohľadoch náskok.

Bezos vidí v rámci svojich úsilí a v rámci svojej misie vypraviť ľudí a objekty do slnečnej sústavy úlohu aj pre mnohé spoločností a mnohé vesmírne agentúry (ako NASA).

„Ak sa pozriete na akúkoľvek high-tech oblasť, vláda často už v počiatočných štádiách poskytovala obrovskú podporu,“ povedal Bezos.

Tento druh štátnej a súkromnej spolupráce v mene pokroku je napokon vo sfére kozmického priemyslu už zjavný.

Aj Boeing a SpaceX majú kontrakty s NASA na dopravu astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Ide pritom o ťah, ktorý agentúra podnikla ako nadobudnúť zdroje, ktoré, ak pôjde všetko podľa plánu, pomôžu spustiť v najbližších pár dekádach presun ľudí na Mars.

Bezos si myslí, že nastane ďalší dôležitý zlom, v rámci ktorého subjekty zo súkromného sektora začnú s výpravami do vzdialenejšieho vesmíru – k pásu asteroidov a po stopách zdrojov vo vesmíre. Práve toto potom dotlačí NASA a ostatné agentúry k tomu, aby sa koncentrovali na nové destinácie v hlbokom vesmíre.

Preorientovanie sa kozmického priemyslu môže byť hádam najciteľnejšie na floridskom „vesmírnom pobreží“.

Preorientovanie vesmírneho priemyslu môže, možno, byť najlepšie vo floridskom Space Coast.

Status Floridy ako brány do vesmíru bol spochybnený, keď bol ukončený raketoplánový program v roku 2011. Tisíce ľudí stratilo prácu kvôli ukončeniu NASA programu, ale súkromné spoločnosti teraz vesmírny biznis znovu oživujú.

NASA a U.S. Air Force teraz prenajali nepoužívané odpaľovacie rampy a areály súkromným spoločnostiam ako SpaceX a United Launch Alliance.

Hoci nie všetky súkromné spoločnosti stavajú svoje rakety na Floride (SpaceX, napríklad, stavia svoje stroje v Kalifornii), viaceré z nich používajú prenajaté odpaľovacie rampy a zariadenie k príprave letov a priamo k letom na obežnú dráhu.

Komplex, z ktorého plánuje „operovať“ Blue Origin má napríklad za sebou dlhú a priam legendárnu kariéru. Z Komplexe 36 bolo do vesmíru vypustených okolo 145 misií vrátane kozmickej sondy Pioneer 10, ktorá mala preskúmať vonkajšie oblasti solárnej sústavy, a sond Mariner, namierených na Mars a Venušu.

„Posledná misia tu bola vypustená v roku 2005 a odvtedy sa život na odpaľovacej rampe zastavil na viac ako 10 rokov – teda na príliš dlho,“ povedal Bezos a dodal: „Už sa nevieme dočkať toho, ako to napravíme.“

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

25jún6:30IFRS komplexný kurz II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo

28jún6:30Riešenie personálnych problémov pri skončení pracovného pomeru so zamestnancom a vymáhanie škody spôsobenej zamestnancom6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

09júl6:30Finančné riadenie firmy – 5-dňový modulový kurz ukončený testom a certifikátom6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X