Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miliardár Yuri Milner chce nájsť život na iných planétach. Investuje astronomickú sumu

SITA/AP
21. júla 2015 Zdroj businessinsider.com Tlačiť

Sme vo vesmíre sami? Miliardár Yuri Milner verí, že je to jedna z najdôležitejších otázok vôbec. Keďže odpoveď na ňu zatiaľ nie je známa a keďže Milner je presvedčený o tom, že sa nerobí dosť pre to, aby sa to zmenilo, rozhodol sa pomôcť.

V rozsahu niekoľkých dekád by sme mohli získať odpovede na najdôležitejšiu otázku ľudstva

Len nedávno Milner oznámil, že v najbližších 10 rokoch mieni utratiť 100 miliónov dolárov na hľadanie a výskum mimozemského života.

Jeho plán sa volá Breakthrough Listen a zamestná 25 ľudí, dva obrovské rádio teleskopy a tretí teleskop citlivý na laserovú komunikáciu prichádzajúcu z galaxie okolo nás.

Yuri Milner chce teleskopy prenajať a nasmerovať ich na miesta vo vesmíre, kde by existencia života mohla byť najpravdepodobnejšia. Tímy výskumníkov budú výsledky pozorovaní spracovávať. Milnerov tím bude zdieľať svoje údaje i softvér so svetom, čo znamená, že aj amatéri budú môcť k výskumu prispieť.

Jeden teleskop sa nachádza na severnej pologuli, v Západnej Virgínii. Volá sa Green Bank Telescope. Je taký citlivý, že federálny zákon zakazuje používať mobilné telefóny vo vzdialenosti 100 míľ od neho.

Plocha povrchu tohto teleskopu je 2,3 akra. Jeho priemer je väčší ako futbalové ihrisko na šírku.

Ďalší teleskop sa nachádza na druhej strane zemegule, v Austrálii. Volá sa Parkes Telescope a je nepatrne menší, so 64-metorvým diametrom.

Tretí teleskop sa nachádza v Lick Observatory v Kalifornii. „Obzerá“ sa po správach poslaných odkiaľkoľvek z Mliečnej dráhy.

In this Nov. 14, 2013 photo, Michael Holstine, business manager at the National Radio Astronomy Observatory, walks on the 2.3 acre surface of the Robert C. Byrd Green Bank Telescope's dish in Green Bank, W.Va. Scientists use the telescope to conduct a wide range of research, picking up faint signals that aid in the study of the origins and structure of the universe. (AP Photo/Patrick Semansky)

Ako sa Milner vyjadril pre Business Insider, tento výskum pokryje 10-krát viac rozlohy oblohy ako akýkoľvek výskum doteraz. Bude pokrytých päťkrát väčšie rádiové spektrum ako doteraz. A malo by sa to spraviť 100-krát rýchlejšie.

Zmapujú milión najbližších hviezd od Zeme a centrum Mliečnej dráhy. Okrem toho budú „počúvať“ 100 vzdialenejších galaxií.

Milner tvrdí, že vesmírom bol fascinovaný už ako malé dieťa. Meno dostal po Yurijovi Gagarinovi, prvom človeku, ktorý „opustil“ Zem. Stalo sa tak v roku 1961, kedy sa Milner narodil.

Ako tvrdí, neočakáva od tohto projektu priveľa. Neverí, že za 10 rokov získajú nejaké definitívne výsledky, ale dúfa, že niekto iný pomôže financovať výskum po ukončení jeho snáh. Domnieva sa, že v rozsahu niekoľkých dekád získame odpovede na najdôležitejšiu otázku ľudstva.

Projekt Breakthrought Listen má podporu od niekoľkých najslávnejších astronómov a vedcov vrátane fyzika Stephena Hawkinga a priekopníka programu SETI Franka Drakea.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X