Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Cestovné náhrady podnikateľa pri tuzemských pracovných cestách

Packed suitcase lying open
Thinkstock
19. júla 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Podnikateľ , ktorý vykonáva tuzemskú pracovnú cestu, si môže uplatniť do daňových výdavkov náklady spojené s pracovnou cestou. Výdavky si uplatňuje v rovnakej výške ako zamestnanci, pričom postupuje podľa zákona o cestovných náhradách. V článku si vysvetlíme, na aké cestovné náhrady má podnikateľ nárok.

 

Odporúčame ebook:

Čo je tuzemská pracovná cesta

  • zákon o cestovných náhradách definuje tuzemskú pracovnú cestu ako čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia cesty,
  • ak vzhľadom na charakter vykonávanej podnikateľskej činnosti je ťažké určiť miesto pravidelného vykonávania činnosti podnikateľa, je možné za miesto pravidelného vykonávania činnosti považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na výkon podnikateľskej činnosti, a to aj vtedy, ak je ako miesto podnikania v oprávnení uvedené trvalé bydlisko.

Druhy výdavkov spojených s pracovnými cestami

Podnikateľovi môžu v súvislosti s pracovnými cestami vzniknúť výdavky:

  • na stravovanie,
  • na ubytovanie,
  • na cestovné dopravnými prostriedkami,
  • iné nevyhnutné výdavky súvisiace s pobytom na inom mieste.

Upozornenie: Tieto výdavky predstavujú podľa zákona o dani z príjmov daňové výdavky podnikateľa a môžu sa uplatniť najviac do výšky, aká je stanovená pre zamestnancov  v zákone o cestovných náhradách.

 

Výdavky na stravovanie

Článok o stravovaní podnikateľa na tuzemskej pracovnej ceste nájdete tu.

Výdavky na ubytovanie

Tieto výdavky musí podnikateľ doložiť dokladom o úhrade za ubytovanie (napr. účet za ubytovanie v hoteli, penzióne, ubytovni atď.).

Výdavky na cestovné dopravnými prostriedkami

Musí ísť o výdavky, ktoré vynaložil podnikateľ pri svojej pracovnej ceste, preto musí dátum na doklade súhlasiť s miestom a časom vykonanej pracovnej cesty. Patria sem napr. výdavky za cestovné lístky, ležadlá a lôžka vo vlakoch, lodiach, autobusoch a v lietadlách, výdavky za letenky a s tým súvisiace poplatky, výdavky za dopravu taxíkom atď.

Nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v danom mieste

Patria sem napr. výdavky za použitie diaľnice, garáže, za parkovanie, za telefón, internet, fax, vstupenky na výstavy atď.

 

Výdavky pri použití vlastného motorového vozidla nezahrnutého v obchodnom majetku

Ak použije podnikateľ na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, môže si uplatniť výdavky (náklady) jedným z nasledujúcich spôsobov:

  1. do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, a len, ak nebolo zahrnuté do obchodného majetku v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach u tohto daňovníka, uplatní aj výdavky (náklady) do výšky základnej náhrady za každý jeden km jazdy zákona o cestovných náhradách (v súčasnosti 0,183 € za km),

náhrada za spotrebované pohonné látky vychádza z odjazdených kilometrov, preto treba sledovať odjazdené km, a z cien pohonných látok platných v čase ich nákupu (cena PHL sa preukazuje dokladom o kúpe pohonných látok) prepočítaných podľa spotreby pohonných látok uvedenej v technickom preukaze motorového vozidla,

Upozornenie: S účinnosťou od 1. januára 2015 si daňovník môže uplatniť základnú náhradu za každý jeden kilometer jazdy podľa zákona o cestovných náhradách iba v prípade, ak daňovník nemal predmetné  vozidlo zahrnuté v obchodnom  majetku v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.

  1. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne, pri uplatňovaní paušálnych výdavkov z preukázateľného nákupu PHL nemusí daňovník viesť žiadnu evidenciu.

  

Príklad č. 1:

Podnikateľ – fyzická osoba uskutočnil dvojdňovú pracovnú cestu za účelom uzavretia zmluvy s dodávateľmi. Cestoval autobusom a spiatočný cestovný lístok ho stál 21,70 eur. Ubytoval sa v hoteli, kde za ubytovanie zaplatil 30 eur. V cene ubytovania boli zahrnuté aj raňajky. Pracovná cesta trvala prvý deň 8 hodín a druhý deň 13 hodín. Na aké cestovné náhrady má tento podnikateľ nárok? 

Výpočet stravného:

  • Pracovná cesta v prvý deň trvala 8 hodín, preto mal podnikateľ nárok na stravné vo výške 4,20 eur.
  • Druhý deň trvala pracovná cesta 13 hodín, preto je výška stravného 6,30 eur. Vzhľadom na to, že v cene ubytovanie boli poskytnuté aj raňajky, musí podnikateľ stravné krátiť o 25 % zo sumy pre časové pásmo nad 18 hodín, t. j. zo sumy 9,80 eur. Krátenie stravného je v sume 2,45 eur (25 % z 9,80 eur), preto si za druhý deň môže uplatniť stravné len vo výške 3,85 eur (6,30  – 2,45).

Stravné celkom: 8,05 eur (4,20 + 3,85)

Cestovné: 21,70 eur

Ubytovanie: 30 eur

Cestovné náhrady celkom = 59,75 eur

Podnikateľ si môže uplatniť do daňových výdavkov sumu 59,75 eur. Vynaložené výdavky musí vydokladovať.

Príklad č. 2:

Podnikateľ vykonal v marci 2016 pracovnú cestu z Nitry do Bratislavy. Na cestovanie využil vlastné osobné motorové vozidlo. Uvedené vozidlo mal v období 2010 až 2014 zaradené do obchodného majetku. V roku 2015 toto vozidlo vyradil z obchodného majetku. Liter benzínu nakúpil za 1,68 eura, najazdil 239 km a spotreba PHL podľa slovenskej technickej normy uvedená v technickom preukaze  je 6,8 litra/100 km. V akej výške si môže uplatniť náhradu za spotrebované pohonné látky?

Výpočet náhrady za spotrebované pohonné látky: 239 x 0,068 x 1,68 = 27,30 eura

Podnikateľ si môže do daňových výdavkov zahrnúť výdavky na spotrebované PHL vo výške 27,30 eura . Keďže podnikateľ využil na cestovanie motorové vozidlo, ktoré mal v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach zaradené do obchodného majetku, nevzniká mu v roku 2016 nárok na uplatnenie základnej náhrady za každý jeden km jazdy.

 

Príklad č. 3:

Podnikateľ – fyzická osoba  podniká na základe živnostenského oprávnenia. Z miesta svojho bydliska dochádza do prevádzky vlastným automobilom. V živnostenskom liste má ako sídlo uvedené trvalé bydlisko. Môže si výdavky spojené s touto cestou započítať ako daňové výdavky súvisiace s pracovnou cestou?

V zmysle zákona o cestovných náhradách je potrebné najprv definovať, čo je pracovná cesta. Pracovnou cestou sa rozumie činnosť vykonávaná v inom mieste, ako je miesto, v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva.

V našom prípade podnikateľ dochádza do svojej prevádzky, kde pravidelne vykonáva svoju podnikateľskú činnosť. Nejde teda o pracovnú cestu. Za daňový výdavok nie je možné preto uznať výdavok súvisiaci s cestou tohto podnikateľa z miesta jeho bydliska do miesta jeho prevádzky, v ktorej uskutočňuje podnikateľskú činnosť.

 

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Prémiový obsahtuzemská pracovná cesta

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Cestovné náhrady

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X