Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daniari prejdú na nový systém elektronickej komunikácie

drsr.sk
16. novembra 2012 Tlačiť

S cieľom prejsť na systém, ktorý bude podľa daniarov stabilný a ktorý je už overený v colnej časti finančnej správy, podpísalo Finančné riaditeľstvo SR aj dodatok k zmluve so spoločnosťou DITEC, a. s. v celkovej hodnote 966 594 eur bez DPH.

 
Finančné riaditeľstvo sa rozhodlo už ďalej nepoužívať v rámci elektronickej komunikácie aplikáciu EZU, ktorá od začiatku tohto roka slúži na elektronické doručovanie podaní správcovi dane s využitím bezplatného elektronického identifikátora.
 

Riešenie od colníkov

(SITA, Podnikam.sk) – „Finančná správa SR v súčasnosti zjednocuje spôsob komunikácie s daňovými subjektmi a dodatok k zmluve o dielo so spoločnosťou DITEC, a.s. je jeden z nutných krokov k dosiahnutiu cieľa. Podľa nových pravidiel bude celá komunikácia nielen jednotná a nediskriminačná, ale aj jednoduchšia a bezplatná,“ uviedla pre agentúru SITA vedúca komunikačného oddelenia finančného riaditeľstva Miroslava Slemenská.
 
 
Spoločnosť DITEC vybudovala na bývalom Colnom riaditeľstve SR elektronické komunikačné rozhranie, cez ktoré podnikatelia komunikujú s bývalou colnou správou. „Po zvážení dopadov tak technologických, ako aj finančných sme sa rozhodli pre spoluprácu s touto spoločnosťou,“ dodáva Slemenská. Rozširovanie tohto komunikačného rozhrania na daňovú správu pritom tvorilo 539 724 eur zo spomínanej zmluvy o dielo. Zmluvu so spoločnosťou DITEC uzatvorilo finančné riaditeľstvo 26. októbra tohto roka, a to v rámci rokovacieho konania bez zverejnenia. 
 

Stop aplikácii EZU

Finančné riaditeľstvo sa rozhodlo už ďalej nepoužívať v rámci elektronickej komunikácie aplikáciu EZU, ktorá od začiatku tohto roka slúži na elektronické doručovanie podaní správcovi dane s využitím bezplatného elektronického identifikátora. „Všetkých používateľov aplikácie EZU automaticky presunieme do eDane,“ povedal pre piatkové vydanie denníka SME poradca ministerstva financií Radko Kuruc. Cez aplikáciu EZU, ktorá funguje od začiatku tohto roka,  elektronicky podávalo približne 80-tisíc daňovníkov daňové priznania z príjmov, k DPH či k dani z motorových vozidiel. 
   
Táto aplikácia však bola podľa stanoviska finančnej správy súčasťou zlyhaného riešenia KONS, ktoré stálo 10 mil. eur. „Riešenie KONS nebolo zo strany finančnej správy prevzaté, nemáme k nemu dokumentáciu. Keďže riešenie a postupy bývalého vedenia Ministerstva financií SR a Finančného riaditeľstva SR, resp. Daňového riaditeľstva SR zlyhali, nie je možné v nich pokračovať a nie je možné samostatne prevádzkovať ani systém EZU,“ dodáva Slemenská. 
 

Bez elektronického podpisu

Výsledkom týchto krokov podľa Finančného riaditeľstva SR bude, že podnikatelia aj v daňovej oblasti budú môcť spoľahlivo a jednoducho elektronicky komunikovať s finančnou správou pri posielaní daňových priznaní či súhrnných výkazov. „Subjekty tiež nebudú musieť výhradne používať zaručený elektronický podpis. Súčasne bude možné elektronickú komunikáciu vyplývajúcu zo zákona realizovať aj v inom prostredí, než je operačné prostredie Windows,“ spresňuje Slemenská. 
 

Posun povinnej elektronickej komunikácie

Podľa zistení denníka SME sa dokonca uvažuje o ďalšom posune povinnej online komunikácie pre vybrané daňové subjekty až na rok 2014. Približne 210 tisíc daňových subjektov, medzi ktoré patria napríklad platcovia DPH, daňoví poradcovia či advokáti, by tak túto povinnosť malo až od roku 2014. Rozhodnúť o tom sa má o dva týždne v parlamente, dodáva SME.
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X