Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kontrola zo SOI? Čo možno čakať a aký má priebeh?

Facility management technician filling inspection form
Thinkstock.com
21. októbra 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

V minulom roku vykonala Slovenská obchodná inšpekcia 17 541 kontrol. Dodnes niektorí podnikatelia však nevedia, ako postupovať a čo robiť, ak sa u nich v prevádzke zastavia inšpektori a preukážu sa oprávnením na kontrolu.

Koho Slovenská obchodná inšpekcia kontroluje?

Dá sa povedať, že do pôsobnosti Slovenskej obchodnej inšpekcie patria všetci podnikatelia, ktorí ponúkajú svoje výrobky, tovar či služby. Prirodzene tých má právo aj kontrolovať. Primárne sa však SOI zameriava najmä na subjekty, ktoré svoj tovar ponúkajú priamo konečnému spotrebiteľovi. Pretože práve tu vzniká najväčší priestor, aby tí dali podnet na prešetrenie.

Čo sa kontroly týka, SOI si vie posvietiť aj na dovozcov a distributérov tovaru. Kompetencie SOI bližšie špecifikuje zákon 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa. V súčasnosti SOI kontroluje a vykonáva dozor nad dodržiavaním povinností vyplývajúcich z viac ako 100 právnych predpisov.

Priebeh kontroly

Inšpektori majú povinnosť vykonávať kontrolu vo dvojici, pričom sa preukážu služobným preukazom. Pritom sa prirodzene dopredu neohlasujú, ako napríklad daniari.

Zároveň na konci preverovania vystavia inšpekčný záznam a počas kontroly si môžu dokumentovať zistený stav, porušenia a nedostatky.

Medzi najčastejšie kontrolované položky patria napríklad dostatočné označenie prevádzky, prítomnosť reklamačného poriadku, označenie zamestnancov, umiestnenie tovaru, vybavenie reklamácie, doklady o hygiene, štruktúru ceny, bezpečnosť výrobkov, dátumy spotreby.

Dokonca aj to, či v prípade e-shopu máte všetko v súlade so zákonom, ako vybavujete reklamácie a samozrejme porovnávanie akciových cien so skutočnosťou.

Sledujte web stránky

SOI na svojich stránkach okrem zistení a opatrení pravidelne uverejňuje aj plánované veľké akcie. Preto je dobré občas si pozrieť, čo sa chystá. Príkladom je nedávna kontrola zákazu predaja tabakových výrobkov a výrobkov maloletým a mladistvým osobám. Tú vykonávala SOI v termíne 15. augusta – 2. septembra 2016 a riadne ju ohlásila dopredu. V rámci týchto informácií sa môžete na prípadné náhodné kontroly pripraviť.

Oprávnenia a povinnosti inšpektorov

Pri výkone kontroly má inšpektor zákonom obmedzené, no dosť široké pole pôsobnosti. Vo vlastnom záujem je vhodné, ak ho podnikatelia poznajú. Inšpektori sú pri výkone kontroly oprávnení:

  • vstupovať do priestorov kontrolovaných osôb, ktoré súvisia s činnosťami, overovať totožnosť kontrolovaných osôb, ich zamestnancov alebo osôb, ktoré v mene kontrolovaných osôb konajú,
  • požadovať od kontrolovaných osôb potrebné informácie, doklady, údaje a vysvetlenie, sprievodné listiny, technickú dokumentáciu a inú dokumentáciu,
  • požadovať, aby výrobky boli označené vhodným upozornením na riziká, ktoré môžu vyplývať z použitia výrobkov,
  • odoberať vzorky výrobkov na posúdenie ich kvality, bezpečnosti a zhody,
  • vydávať záväzné pokyny na odstránenie zistených nedostatkov, požadovať ich odstránenie v určenej lehote a o plnení záväzných pokynov žiadať správu v určenej lehote,
  • vydávať opatrenia na mieste podľa zákon o štátnej kontrole a opatrenia podľa zákona o trhoviskách (na ktoré sa nevzťahuje správne konanie).

Opatrenia pre podnikateľov

Princípom samotnej kontroly SOI je samozrejme zistenie nedostatkov u kontrolovaných subjektov. Následne vyžaduje odstránenie prehreškov a ich škodlivých následkov, formou záväzných pokynov.

V rámci kontrolnej činnosti sú ukladané opatrenia:

  • opatrenia na mieste (zákon o štátnej kontrole),
  • opatrenia (zákon o trhoviskách),
  • ochranné opatrenia (zákon o štátnej kontrole, zákon technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody v znení neskorších predpisov),
  • iné opatrenia v správnom konaní (zákon o stavebných výrobkoch, zákon o reklame).

Čo sa týka odoberania vzoriek na mieste, pre potreby posúdenia bezpečnosti, kvality a zhody, tie  SOI vykonáva len v odôvodnených prípadoch. Vzorky potravín, tabakových výrobkov a kozmetických prostriedkov SOI pri kontrolách neodoberá.

Pokuty

Slovenská obchodná inšpekcia za porušenie zákonov prirodzene môže udeliť pokuty, a to do výšky 66-tisíc eur. V praxi však pri prvotnom zistení porušenia udeľuje pokutu vo výške 100 – 2 000 eur. Likvidačné pokuty preto nie sú cieľom. Treba však počítať s tým, že pokutu môže SOI vyrubiť až do troch rokov po porušení povinnosti.

SOI urýchľuje aj riešenie sporov

Slovenská obchodná inšpekcia už dnes neplní len dozorný orgán, ktorý prešetrí podnet od občana, ale môže problém medzi obchodníkom a klientom pomôcť vyriešiť. Od 1. februára 2016 je SOI orgánom alternatívneho riešenia sporov.

Cieľom je vytvorenie novej možnosti pre spotrebiteľov riešiť svoj spor s predávajúcim rýchlo, efektívne, menej formálne a predovšetkým bezplatne, respektíve len s minimálnymi nákladmi. V prípade sporu s klientom tak dnes už samotný podnikateľ môže požiadať SOI o pomoc pri urovnávaní sporu. Po dosiahnutí zmierlivého riešenia, respektíve dohody medzi spotrebiteľom a predávajúcim o vyriešení sporu, sa po súhlase oboch strán stáva tento záver záväzným právnym podkladom.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsahslovenská obchodná inšpekciaSOI

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prevádzka

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

06feb8:30Tvorba výkresovej dokumentácie podľa ISO noriem – Technické kreslenie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Výroba

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X